Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści

2024-04-24 16:30

Mała kuchnia jest dużym wyzwaniem – jak ją urządzić, żeby była ergonomiczna, wygodna i na dodatek ładna? Przedstawiamy kilka sprytnych rozwiązań i sprzętów do niewielkiej kuchni. Dzięki nim mały metraż nie będzie ograniczeniem.

Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Autor: Halupczok Dodatkowe półki pomiędzy górną a dolną zabudową

Spis treści

  1. 1. Trójkąt roboczy w kuchni
  2. 2. Mała kuchnia z pojemną zabudową
  3. 3. AGD do małej kuchni
  4. 4. Wokół blatu – dodatkowa powierzchnia robocza i przestrzeń do przechowywania
  5. 5. Zlewozmywak do zadań specjalnych

Kuchnia jest takim pomieszczeniem, w którym bez względu na powierzchnię nie może zabraknąć podstawowych urządzeń oraz miejsca do przygotowywania posiłków, przechowywania kuchennych akcesoriów i produktów spożywczych. Z pomocą przychodzą sprytne rozwiązania techniczne i sprzęty łączące wiele funkcji.

1. Trójkąt roboczy w kuchni

Przy projektowaniu każdej kuchni kluczem do sukcesu jest odpowiedni podział na strefy z uwzględnieniem funkcjonalności każdej z nich. Wyodrębniamy następujące strefy: przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Rozplanowanie ich zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, którą obrazuje umieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej na wierzchołkach trójkąta (najlepiej z blatami roboczymi pomiędzy) sprawi, że nawet mała kuchnia będzie wygodna.

Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Autor: materiały prasowe Peka Cargo, szuflady z pełnym wysuwem czy systemy półek do szafek narożnych pomagają dobrze zagospodarować każdą przestrzeń w kuchni

2. Mała kuchnia z pojemną zabudową

Wykorzystaj niemal każdy centymetr kwadratowy szafek – postaw na szuflady z pełnym wysuwem, dzięki któremu będziesz mieć łatwy dostęp do całego ich wnętrza. Są wygodniejsze niż tradycyjne szafki z półkami. W małej kuchni sprawdzą się też wysuwane regały, czyli tzw. cargo do przechowywania produktów spożywczych i środków czystości. Najwęższe mają 10 cm szerokości (do szafek o korpusach 15 cm). W narożnej szafce zainstaluj obrotowe półki na drążku. Wykorzystaj też zazwyczaj nieużywaną przestrzeń… pod szafkami kuchennymi – zmieszczą się tam szuflady montowane w cokołach mebli. Miejsce na przechowywanie rzadziej używanych sprzętów zapewni górna zabudowa sięgająca sufitu. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie pod sufitem głębszych szafek. Nie wiszą nad samym blatem, dlatego ich niestandardowa głębokość nie przeszkadza w codziennej pracy przy blacie.

Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Autor: Häfele Szuflada w cokole zabudowy - sprytny sposób na wykorzystanie miejsca

3. AGD do małej kuchni

Jeśli nie wyobrażasz sobie codziennego funkcjonowania w kuchni bez piekarnika, mikrofali i innych sprzętów, ale nie masz na nie miejsca – zdecyduj się na urządzenia wielofunkcyjne. W ofercie wielu producentów znajdziesz kompaktowe sprzęty z funkcjami piekarnika, grilla, mikrofali czy opiekacza. Cenne miejsce pozwolą też zaoszczędzić sprzęty o niestandardowych wymiarach, np. lodówka mieszcząca się pod blatem, nablatowa zmywarka czy płyta z dwoma palnikami.

4. Wokół blatu – dodatkowa powierzchnia robocza i przestrzeń do przechowywania

Przestrzeń pomiędzy dolną a górną zabudową również możesz przeznaczyć na przechowywanie. Miniregał o głębokości 10 cm nieznacznie zmniejszy powierzchnię blatu. Można w nim przechowywać słoiki z przyprawami, drobne naczynia czy akcesoria kuchenne, które wygodnie mieć „pod ręką”. Pod blatem możesz umieścić dodatkowy wysuwany blat, a nawet rozkładany stolik.

Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Autor: mat. prasowe Solgaz Kompaktowe agd z funkcjami kilku urządzeń pozwalają zaoszczędzić cenne w małej kuchni miejsce

5. Zlewozmywak do zadań specjalnych

W małej kuchni często nie ma miejsca na bardzo przydatny blat pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem. Warto wtedy zdecydować się na zlew z idealnie dopasowaną deską do przykrycia komory w zestawie, na której można nie tylko położyć potrzebne produkty, ale również kroić owoce czy pieczywo. Jako dodatkowa powierzchnia może również służyć ociekacz zlewozmywaka – zdecyduj się na model z wytrzymałego konglomeratu, odpornego na zadrapania i inne uszkodzenia.

Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Autor: mat. pras. Schock CCI Zlewozmywak wyposażony w deskę do przykrycia komory
Zabudowa kuchenna - od czego zacząć? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię