BLATY DO KUCHNI. Jaki blat do kuchni wybrać: drewniany, z płyty, kamienny, stalowy z płytek - OPINIE, ZDJĘCIA

2013-05-24 12:39

Jaki blat do kuchni jest najlepszy? Kuchenny blat musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę i zarysowania. Trzeba go też dopasować do aranżacji kuchni, bo jego duża pozioma płaszczyzna zawsze przyciąga wzrok, zwłaszcza jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem. Zobacz, jakie blaty do kuchni wybrać, jakie wady i zalety mają blaty drewniane, z płyty, metalowe, kamienne, szklane i z płytek.

Spis treści

  1. Jaki blat do kuchni: blaty drewniane
  2. Jaki blat do kuchni: blaty kamienne
  3. Jaki blat do kuchni: blaty z płytek ceramicznych
  4. Nowoczesna kuchnia i blaty
  5. Jaki blat do kuchni wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

W kolejnym cyklu, jak urządzić kuchnię, radzimy z jakiego materiału zrobić blat. Chemy mieć kuchnie urządzone nowocześnie, ładnie i wygodnie, dlatego warto postawić na dobre wyposażenie kuchni. Jeśli blaty kuchenne mają być odporne na wysoką temperaturę, ścieranie i zaplamienie substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, a do tego niedrogie - na przykład można je zrobić z płyt laminowanych lub MDF-u. Płyty łatwo się przycina, ale potem ich krawędzie są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć metalową lub akrylową listwą, a miejsce styku ze zlewozmywakiem - uszczelnić silikonem. Podczas eksploatacji trzeba uważać na zarysowania i kontakt blatu z parą wodną, która może powodować zmatowienie powierzchni.

Zobacz: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać? >>>

Jaki blat do kuchni: blaty drewniane

Do każdego wnętrza kuchni uda się dobrać odpowiedni blat z drewna: do aranżacji kuchni rustykalnych - najlepiej blat z litego (buku, dębu lub iroko) z nierównym usłojeniem i sękami, do kuchni nowoczesnych – na przykład blat z drewna klejonego, które jest trwalsze, nie rozsycha się i nie paczy jak lite. Łatwo będzie uzyskać dowolny kształt blatu (obróbka nie jest trudna nawet dla niefachowca), jednak jego powierzchnię trzeba dobrze zabezpieczyć (polakierować lub zaolejować), bo łatwo się plami. Nie jest także odporna na wysoką temperaturę.

Przeczytaj: NOWOCZESNA KUCHNIA: 25 zdjęć i podpowiedzi jak ją dobrze urządzić >>>

Jaki blat do kuchni: blaty kamienne

Takich problemów w eksploatacji kuchni nie będzie z blatem z kamienia. Można na nim bez obaw kroić i stawiać gorące naczynia. Również po latach blat z kamienia zwykle nie traci nic ze swej urody, a jeśli nawet, będzie go można odnowić. Blatu z kamienia nie da się łatwo przyciąć i zamontować domowym sumptem. Są do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia i wprawa. Kamień jest także jednym z droższych materiałów wykończeniowych do kuchni. Lżejsze od kamiennych, mniej trwałe i niekoniecznie tańsze są blaty z konglomeratów, czyli mieszanek minerałów. Są ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i kwasy. Można je dowolnie formować i łączyć w niewidoczny sposób, a w razie potrzeby łatwo je odnowić, przeszlifowując ich powierzchnię. Przycinanie i montaż wymagają zatrudnienia fachowca.

Nie przegap: Kamień na ścianie i na podłodze: jaki rodzaj kamienia wybrać? >>>

Jaki blat do kuchni: blaty z płytek ceramicznych

Podobnie jak podłogę czy ścianę w kuchni, blat można także wyłożyć płytkami ceramicznymi: gresem, klinkierem lub terakotą. Są odporne na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych. Przykleja się je na wodoodporną płytę wiórową i fuguje również wodoodporną fugą. Brzegi blatu – żeby nie były ostre – trzeba wykończyć specjalnymi ceramicznymi kształtkami lub listwami do narożników.

Polecamy także: ŚCIANA NAD BLATEM: pomysły na ścianę w kuchni >>>

Nowoczesna kuchnia i blaty

W aranżacje kuchni w nowoczesnym stylu dobrze wkomponują się blaty z aluminium lub ze stali, najlepiej kwasoodpornej - higienicznej i łatwej do mycia, odpornej na zarysowania. Są niewrażliwe na wilgoć i niepalne. Trudno im nadać potrzebny kształt, a ponieważ są niestabilne, należy je zamocować na stelażu z drewna lub ze stali. W nowoczesnej kuchni pojawiają się także coraz częściej blaty szklane. Blaty ze szkła hartowanego są odporne, trwałe i efektowne. Doskonale wyglądają w kuchniach urządzonych minimalistycznie.

Warto zobaczyć rownież: Prosta i elegancka kuchnia. Aranżacja kuchni w kolorze szarym >>>

Jaki blat do kuchni wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Zanim zdecydujesz się na jeden konkretny rodzaj nowego blatu kuchennego, zobacz jak prezentują się blaty z różnych materiałów! Oto galerie zdjęć, które są doskonałym źródłem inspiracji.

Zobacz: Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary >>>