Przechowywanie w kuchni: ergonomiczne systemy w szafkach kuchennych

2018-10-15 13:02

Współczesne szafki kuchenne to kwintesencja funkcjonalności. Za drzwiczkami kryją się rozwiązania, dzięki którym przechowywanie to bajka. Systemy do wnętrz szafek pozwalają tworzyć zarówno podręczne schowki na przyprawy, jak i pojemne spiżarnie. Pasują do kuchni każdej wielkości.

Nowe trendy w urządzaniu kuchni sprzyjają przede wszystkim wygodzie i dobremu samopoczuciu. Kuchnia jest niewątpliwie kluczowym miejscem w naszym domu, dlatego wymaga szczególnej dbałości i zaangażowania podczas jej aranżacji. Obecnie nie jest ona już zamkniętym pomieszczeniem, dostępnym tylko dla domowników, ale otwartą przestrzenią, często łączoną z salonem, z którym tworzy integralną całość. To miejsce, gdzie skupia się życie domowników i ich wspólnych działań. Dlatego tak ważna jest funkcjonalność tego wnętrza, aby praca w niej była przyjemna i wygodna.

Systemy do przechowywania w szafkach kuchennych

Tradycyjne półki królują w szafkach wiszących. W stojących ustąpiły pola fantastycznym systemom, których zadaniami są maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz wygodny i łatwy dostęp do zapasów. Tego typu szafki najlepiej zaplanować już na etapie projektowania kuchni, biorąc pod uwagę jej powierzchnię, liczbę domowników, częstotliwość robienia zakupów oraz nasze zaangażowanie w przygotowywanie posiłków.

Wysokie cargo może na przykład z powodzeniem stać się spiżarnią, a niskie – podręcznym schowkiem na przyprawy. Sprytny system w narożnej szafce pozwoli bez trudu wziąć potrzebny garnek czy patelnię. Wybierz więc rozwiązanie najwygodniejsze dla siebie.

W aranżacjach kuchennych coraz częściej pojawia się układ wysokich szaf pełniących funkcję spiżarni. Zabudowa wysoka to już nie tylko lodówka. W magazynie na suchą żywność idealnie sprawdzi się pakowne cargo Tandem, w którym zmieści się wiele produktów. To doskonale przemyślany układ półek z możliwością zapakowania zarówno półek wewnętrznych, jak i tych na drzwiach. Łatwość użytkowania to kolejna zaleta, wystarczy lekko otworzyć front szafki w takiej spiżarni, a półki same wyjeżdżają do przodu. Wszystko to sprawia, że jest on liderem w zagospodarowaniu przestrzeni kuchennej.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka Pakowne cargo, czyli system Tandem

W wąskich przestrzeniach wysokich idealnie sprawdzi się także cargo Dispensa, które zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni i dostęp z obu stron szafki. System działa płynnie i daje możliwość dostosowania wysokości półek do naszych potrzeb. Dodatkową opcją jest również otwieranie bezuchwytowe dzięki zastosowaniu systemu eTouch.

Dla akcesoriów takich jak garnki i patelnie, które zajmują sporo miejsca, a ich kształt i wielkość nie ułatwiają przechowywania, idealnie sprawdzi się narożny system Le Mans, czyli kolejny sposób na maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Jego oryginalny kształt zapewnia całkowicie płynne wysunięcie każdej półki na zewnątrz i łatwy dostęp do zawartości.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka System Le Mans pozwala wygodnie przechowywać duże naczynia w narożniku - z pełnym wykorzystaniem trudnego do zagospodarowania miejsca

Inną opcja praktycznego wykorzystania przestrzeni w narożniku będzie system Magic Corner Comfort, czyli narożnik, który sam wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom. Zawartość szafki podzielona jest na cztery półki, dzięki czemu wykorzystane jest nawet 80% dostępnej przestrzeni.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka System Magic Corner Comfort

W aranżacji szafek dolnych odchodzi się od tradycyjnych półek wymagających nachylania i klękania. Funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni pod blatem to idealne zadanie dla systemu Snello, który sprytnie zagospodaruję każdą wąską przestrzeń, dzięki któremu jednym ruchem ręki możesz szybko wyciągnąć na zewnątrz całą zawartość. To idealne miejsce na produkty typu butelki z octem lub oliwą czy środki czyszczące.

Aby jeszcze bardziej usprawnić i uprzyjemnić sobie codzienną pracę, warto także skorzystać z praktycznego kuchennego przybornika Kitchen Tower, który pomieści i doskonale uporządkuje wszystkie niezbędne przedmioty: przyprawy i drobne przyrządy, dzięki czemu wszystko będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka System Snello (z lewej) i Kitchen Tower (z prawej)

Idealnym dopełnieniem wnętrza kuchni będą szuflady firmy Grass zapewniające doskonałą i cichą pracę, minimalistyczny kształt i przede wszystkim niezawodność.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka Ergonomiczne szuflady firmy Grass

Wnętrze szuflad doskonale zorganizują pojemne wkłady na sztućce dostępne w różnych kolorach i formach. We wszystkich produktach Peka można zastosować również maty antypoślizgowe zapobiegające przesuwaniu się produktów, jak również chroniące powierzchnię półki czy szuflady przed zabrudzeniami. Dostępne są w różnorodnej gamie wzorów i kolorów.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka Wkłady do szuflad, czyli sposób na porządek wśród akcesoriów kuchennych

Wygodna segregacja odpadów

Przygotowywanie posiłków to kreatywne i ciekawe zajęcie. Jednak zawsze obok wyśmienitych dań produkujemy przy okazji sporo odpadów. Kosz to najczęściej używany element kuchni, dlatego wygoda w segregacji odpadów to podstawa. Najlepiej robić wszystko od razu, tak aby odpady nie przeszkadzały nam przy dalszej pracy i nie psuły wizualnej strony kuchni. Ważna jest również łatwość montażu i czyszczenia oraz szeroka gama dostępnych wielkości i rodzajów segregatorów do wyboru. Dzięki temu system można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Przechowywanie w kuchni Peka
Autor: materiały prasowe Peka Praktyczne systemy segregacji odpadów

Artykuł przygotowany we współpracy z Peka, peka.pl

Kuchnia piękna i wygodna - GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021