Stojak na wino: 10 pomysłów. Designerskie półki na wino i stojaki na butelki

2017-04-05 14:58

Stojak na wino to praktyczne akcesorium kuchenne, które zbierze w jednym miejscu butelki z najlepszymi alkoholami. Radzimy, jak wybierać stojaki na wino. W galerii zdjęć znajdziesz praktyczne stojaki na butelki i półki na wino, które są przy okazji wspaniałymi dekoracjami wnętrza.

Spis treści

  1. Stojak na wino i inne pomysły, jak przechowywać butelki wina
  2. Wybieramy stojak na wino: drewniany, metalowy, plastikowy?
  3. Półka na wino: jak zrobić? Poradnik WIDEO DIY
  4. Sprytne akcesoria dla domu: GALERIE ZDJĘĆ

Stojak na wino to akcesorium nieczęsto spotykane w wystroju wnętrz. Prawdziwi koneserzy dysponują niewielką piwniczką, w której leżakują ich winne eksponaty. A gdyby tak, zapewniając idealne warunki do przechowywania wina, wybrać designerski stojak na butelki, który okaże się oryginalną i niezwykle pomysłową dekoracją wnętrza? W galerii zdjęć znajdziesz 10 pomysłowych stojaków na wino, które będą prawdziwą gratką dla miłośników trunku we wszystkich kolorach!

Stojak na wino i inne pomysły, jak przechowywać butelki wina

Miłośnicy wina z upodobaniem kolekcjonują kolejne roczniki i z niecierpliwością czekają na odpowiedni moment, by ich skosztować. Jak powszechnie wiadomo, wino im starsze, tym lepsze. Jest to trunek niezwykle wrażliwy na wiele czynników, dlatego aby cieszyć się jego wykwintnym smakiem, warto zapewnić mu optymalne warunki do dojrzewania.

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących przechowywania wina jest trzymanie go w pozycji leżącej. Wówczas korek będzie cały czas namoczony, a to zapobiegnie jego wyschnięciu i przedostaniu się powietrza do środka. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy planujemy gromadzić butelki przez dłuższy czas. Stojak na wino to najprostszy sposób na przechowywanie butelek. Oprócz tego do dyspozycji są półki na wino i regały.

Stojak na wino
Autor: Thinkstockphotos.com Wino najlepiej przechowywać w pozycji leżącej - zwłaszcza jeśli zamykane jest tradycyjnym korkiem

Półki na wino powinny mieć wyżłobienia w kształcie butelki. Dobrze jest przyczepić do nich zawieszki informacyjne, które pozwolą nam się zorientować między innymi w gatunku i roczniku wina.

W pozycji pionowej można z kolei przechowywać butelki z młodym winem, do których zastosowano korki plastikowe. Świetnie sprawdzą się specjalne gabloty przypominające kredens, które mogą być wykonane z drewna, metalu lub ze szkła. To wygodne rozwiązanie, gdyż takie gabloty można ustawić w dowolnym miejscu, pod warunkiem że nie jest nasłonecznione. Wino zyskuje zaś odpowiednią temperaturę.

Nie przegap: Kieliszki do wina i ich rodzaje >>>

Jeszcze inną propozycją jest chłodziarka do przechowywania wina, w której zależnie od rozmiaru może się zmieścić od kilkunastu do kilkudziesięciu butelek. Jest to urządzenie niewielkie, więc można je postawić w dogodnym dla nas miejscu.

Stojak na wino

Autor: Thinkstockphotos.com

Przechowywanie wina: temperatura

Wino jest trunkiem niezwykle wrażliwym na temperaturę. Optymalna temperatura powinna wynosić: dla win czerwonych od 14 do 18 stopni, a dla win białych ok. 10-12 stopni. Zarówno zbyt wysoka, jak i za niska może spowodować, że wino dojrzewa nieprawidłowo. Drastyczne zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym przechowywany jest trunek, grożą nawet jego zepsuciem. Jeśli butelki wina trzymamy w domowych piwniczkach, pamiętajmy, że przy podłodze temperatura jest niższa i rośnie wraz z wysokością. Dlatego białe wina należy układać nieco niżej niż wina czerwone.

Wybieramy stojak na wino: drewniany, metalowy, plastikowy?

Stojaki na wino wykonywane są w różnych formach oraz z wykorzystaniem wielu materiałów. Dzięki temu łatwo znaleźć model pasujący do wystroju.

Drewniany stojak na wino: naturalny materiał, ciepła kolorystyka i ponadczasowa elegancja. Stojak na butelki wykonany z drewna sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Wystarczy tylko dobrze wybrać odcień drewna (jasny do stylu skandynawskiego, a np. ciemny do klasycznego). Ponadto twarde, wysokiej jakości drewno nie odkształca się pod wpływem ciężaru. A pamiętajmy, że pokaźny zbiór butelek sporo waży!

Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Stojak na wino metalowy: do wnętrz nowoczesnych polecamy lekkie, minimalistyczne modele ze stali nierdzewnej. Z kolei do aranżacji w stylu prowansalskim czy toskańskim pasują stojaki na butelki wykonane z kutego metalu. Nie tylko pozwalają zgromadzić w jednym miejscu winną kolekcję, lecz także wspaniale dekorują mieszkanie. Metal to też gwarancja solidności i bezpieczeństwa.

Stojak na wino plastikowy: jeśli ma ciekawą formę albo wyróżniającą się kolorystykę, świetnie sprawdzi się w nowoczesnym domu. Sprawdźmy tylko, z jakiego tworzywa sztucznego wykonano stojak na wino. Musi być ono odporne na obciążenia i odkształcenia pod wpływem ciężaru.

Nie przegap: Nowoczesne wnętrza - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Półka na wino: jak zrobić? Poradnik WIDEO DIY

Do przechowywania wina można wykorzystywać różnorodne stojaki na butelki, półki, regały, szafki, a także gablotki. Sprawdź, jak zrobić półkę na wino krok po kroku!

Sprytne akcesoria dla domu: GALERIE ZDJĘĆ

Stojaki i półki na wino to przykład praktycznych akcesoriów (a niekiedy też dekoracyjnych) dla domu. Jakie jeszcze warto mieć? Poszukaj pomysłów w galeriach zdjęć.

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE