Styl toskański: klimatyczne wnętrza domu w Toskanii

2014-09-09 11:10 Milena Tuzimek

Styl toskański kojarzy się ze słonecznymi Włochami, urokliwym klimatem i naturalnymi materiałami, które dominują w tego typu wnętrzach. Oto prawdziwe wnętrza domu w Toskanii. Piękna kuchnia w stylu toskańskim, czy salon zachwycają klimatem. Masywne meble, drewniane belki, kamień na ścianach i stylowe dodatki - to wszystko znajdziemy w klimatycznym mieszkaniu urządzonym w stylu toskańskim!

Styl toskański niezmiennie kojarzony jest z naturą. Wnętrza domów w Toskanii przywodzą na myśl przytulne, klimatyczne mieszkania, których aranżacja utrzymana jest w ciepłej kolorystyce. Oto prawdziwe wnętrza domu w Toskanii.

Dominującymi kolorami w aranżacji są ciepłe odcienie beżu i żółć. Do mocniejszych akcentów kolorystycznych możemy zaliczyć bordo czy turkus, które stanowią jedynie przyciągający uwagę dodatek we wnętrzach, którymi rządzą barwy natury.

Właściciele długo szukali nieruchomości, oglądane domy w Toskanii był w opłakanym stanie. Jednak kiedy trafili na tę posiadłość, wnętrza ich oczarowały.

Dom w Toskanii wymagał gruntownego remontu, właścicielom udało się stworzyć piękne wnętrza w styl toskańskim. Przepełnione słońcem wnętrza domu działały na wyobraźnię. Co prawda, wciąż panował w nich straszny bałagan, w końcu dom od 40 lat stał opuszczony i podupadał, ale nareszcie pokazał swoje atuty!

A raczej prawdziwe skarby: tysiącletnią studnię z kamienną cembrowiną, zlokalizowaną w holu, wykonane z kamienia schody, wytarte przez buty zamieszkujących dom pokoleń Włochów i kutą poręcz wygładzaną wiekami przez setki, jeśli nie tysiące rąk. I ten kominek w jadalni, największy, jaki kiedykolwiek widzieli. Decyzja o zakupie domu w Toskanii zapadła!

Remont i aranżacja w styl toskańskim

Właściciele przeprowadzili się z Polski i zamieszkali w samym środku remontu, w dwóch przygotowanych pokojach. Na szczęście prace szły sprawnie. – Runęły wszystkie stereotypy o nieterminowych i niesolidnych włoskich fachowcach – mówi pani domu. Podkreśla ich duży wkład w odrestaurowanie palazzo w stylu toskańskim, ale ceni też za życzliwe wsparcie. Jak udało im się skompletować tak świetną ekipę? – To chyba polski spryt – żartuje właścicielka. – I wrodzony opór wobec autorytetu. Skonfrontowaliśmy wiele fachowych opinii i wycen nim przyszło do ostatecznego wyboru.

Jaki mieli pomysł na palazzo? – Wszystkie nasze domy zawsze robiliśmy w nawiązaniu do konkretnego miejsca: a więc ten w Toskanii – miał mieć atmosferę wnętrz domów w styl toskańskim. By dobrze poznać styl toskański właściciele studiowali fachową literaturę i obserwowali okolicę. Przejrzeli setki stron włoskich magazynów wnętrzarskich oraz książki historyczne.

Podczas odnawiania i urządzania wnętrz domu w stylu toskańskim postawili na tradycyjne, pełne prostoty rozwiązania. Żadnych ekscesów, łączenia starego z nowym. Odsłonili ukryte piękno domu w Toskanii – kominek wydobyty spod kilku warstw brzydkiej farby powrócił do dawnej świetności, stopnie schodów i posadzki nawoskowali. Podczas remontu domu usunęli pobudowane w XIX wieku ściany, odsłonili XV-wieczny sufit nad schodami.

Odkryty na ścianie jednego z apartamentów bordowy kolor odtworzyli i potraktowali go jako wiodący w aranżacji tosańskich wnętrz w tej części domu. Z otwartego kominka w jadalni musieli zrezygnować, ale wstawili tam piękny, żeliwny piec, który zimą ogrzewa cały parter domu. Efekt przeszedł ich oczekiwania. Kiedy zaczynali remont domu, nikt z miejscowych tu nie zaglądał. Dopiero gdy pod koniec prac otworzyli wychodzące na ulicę drzwi jadalni, nagle:„Bongiorno! Bongiorno. Co robicie? Można zajrzeć? O, kominek! Jaki piękny! A tam dalej? Można...”

Dziś znają większość sąsiadów. Starszą wdowę z naprzeciwka i jej syna Giovanniego, Toniego i Glorię ze znajdującego się obok XV-wiecznego Palazzo Gherardi, Renato, który nieopodal ma skład staroci oraz właścicieli pobliskich knajpek, u których zawsze, mimo największego oblężenia, dostaną stolik dla swoich gości. Nic dziwnego, że coraz lepiej mówią po włosku!

Jakie meble pasują do wnętrz w stylu toskańskim?

We wnętrzach utrzymanych w stylu toskańskim znajdziemy przede wszystkim naturalne materiały. Na ścianie pojawi się kamień, często o nieregularnych kształtach, a na podłodzie zobaczymy trawertyn. Belkowania w toskańskich wnętrzach mogą być drewniane lub pomalowane na biało. Dzięki tak prostemu zabiegowi jak malowanie, stare belki nabiorą nowego charakteru.

Naturalne drewno gra pierwsze skrzypce we wnętrzach w stylu toskańskim. Zobaczymy je głównie w salonie, kuchni i jadalni. Masywny stół, krzesła i kredens to obowiązkowe elementy, nawiązujące do włoskich tradycji. Urządzając wnętrza w stylu toskańskim trzeba pamiętać, aby wybrać jedynie te meble, które są funkcjonale i stylowe. Łatwo przeładować wnętrze, a wtedy straci ono swój niepowtarzalny klimat. W końcu całe wnętrze domu musi sprawiać wrażenie przestronnej przestrzeni zachęcającej do odpoczynku i relaksu.

Styl toskański: dodatki w aranżacjach we włoskim stylu

Dodatki pełnią ważną rolę w każdej aranżacji wnętrz. Spełniają one nie tylko funkcję praktyczną, ale przede wszystkim dekoracyjną. Warto pamiętać, że do każdego stylu wybieramy inne dodatki. Styl toskański charakteryzujący się przestronnymi wnętrzami i masywnymi meblami - trzeba przyznać, że jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o dekoracyjne elementy.

Nie może być ich zbyt dużo, aby nie przytłaczały przestrzeni, ale muszą być widoczne. Najczęściej są to duże lustra w ozdobnych ramach, lampki stołowe, tworzące przytulny nastrój, zdobione żyrandole, dekoracyjne poduszki i ramki.

Ważną rolę w toskańskich aranżacjach pełnią rośliny. Cytrusowe drzewka ustawione w różnych częściach mieszkania idealnie pasują do tego typu wnętrz. Zainspirujcie się naszą galerią. Znajdziecie w niej zdjęcia domu w Toskanii!

Styl toskański w domu - inspiracje

Nasi Partnerzy polecają