Kuchnia
Autor: serwis prasowy cesar.it Bezpieczne lądowisko Gdy piekarniki są w wysokiej zabudowie, trzeba pamiętać o wygospodarowaniu w pobliżu miejsc, gdzie można odstawić gorącą brytfannę. Tutaj tę funkcję spełnia kamienny blat wyspy. Piekarniki z linii „IQ700”, Siemens, kuchnia „Maxima 2.2”, Cesar. tenerodesign.pl

Kulinarne puzzle. Jak wybrać kuchenne AGD, które będą do nas pasować idealnie?

2024-02-27 15:59 AGF

Piekarnik, płyta grzewcza, okap — bez nich kuchnia nie byłaby kuchnią. Na tym jednak kończą się oczywistości. Wybór AGD trzeba traktować kompleksowo, uwzględniając ich funkcje, wygląd, a także miejsce i sposób zabudowy, bo jedna decyzja pociąga za sobą kolejne.

Jak spośród kilkuset modeli piekarników wybrać właściwy? Na pewno nie należy zaczynać od wczytywania się w szczegóły specyfikacji. Przede wszystkim jeszcze zanim powstanie projekt kuchni, trzeba się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy – jak często gotujemy? co? dla ilu osób? sami czy całą rodziną? Czego innego bowiem będzie potrzebować para, która kilka razy w tygodniu jada na mieście, rodzina z dwójką małych dzieci czy miłośnicy kulinarnych eksperymentów i gotowania towarzyskiego.

Drugi etap to skonfrontowanie listy marzeń z rzeczywistością, czyli głównie z przestrzenią, jaką mamy do dyspozycji. Wybierając AGD, powinno się już mniej więcej wiedzieć, jak docelowa kuchnia będzie rozplanowana. Jeśli marzy nam się coś ekstra, na przykład szeroka płyta grzewcza albo palnik na wok, trzeba będzie to uwzględnić przy planowaniu.

Podobnie jak doprowadzenie instalacji do urządzeń w wyspie. Gdy już wiemy, gdzie, jak zasilana i jak duża będzie płyta, czas pomyśleć o pochłaniaczu lub wyciągu. Czy ma być elementem dekoracyjnym, czy raczej dyskretnie usuwać zapachy? Przy ścianie czy nad wyspą, a może w blacie lub suficie? Możliwości jest wiele, ale decydujące będą nasze oczekiwania (np. że okap ma być niewidoczny) i możliwości techniczne (czy da się wyprowadzić opary na zewnątrz – wtedy wybierzemy wyciąg, czy nie – w grę wchodzi tylko pochłaniacz).

Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, przekonamy się, że lista modeli do wyboru znacznie się skróciła. Wówczas pozostaje wybrać linię wzorniczą i – w jej ramach – sprzęty, które odpowiadają nam liczbą funkcji i ceną. I pamiętajmy, że różnica między piekarnikiem wyposażonym w 7 programów a tym z 17 jest zwykle mniej istotna od tego, w którą stronę otwierają się drzwiczki. Zwłaszcza jeśli mamy dwa piekarniki, jeden nad drugim, wtedy wygodniej będzie, by ten wyżej otwierał się na bok.

Poważne smażenie

Znad płyty gazowej unoszą się nie tylko opary potraw, lecz także produkty spalania gazu, dlatego konieczny jest wydajny wyciąg. Nad wyspą „Artex” marki Poliform zawieszono szeroki, robiony pod wymiar okap Varenna w tym samym kolorze co wyspa, 5-palnikowa płyta Varenna/Barazza. mesmetric.pl

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Poliform

Lody malinowe

Okap „Smart Deco” kształtem nawiązuje do stylu lat 50., jest dostępny w siedmiu kolorach, w tym czterech pastelowych. Ma trzy biegi (260—650 m3/h), które się przełącza za pomocą pokrętła.

Okap kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Franke

Czerwień terakoty

Front nowego okapu „Cover” marki Falmec wykonano z mieszaniny glinki i żywicy, dzięki czemu przypomina naturalną terakotę. Dostępny też w kolorach kamienia, piasku i łupku. Oświetlenie Dynamic LED pozwala zmieniać temperaturę barwy światła (2700—5600 K), wydajność 600 m3/h.

Okap kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Falmec

Noir

Okapy z linii „I-Clean Seria 4” marki Haier wyróżnia elegancka obudowa — połączenie lakierowanej na czarny mat stali i czarnego szkła, wysoka wydajność (booster: 789 m3/h), cicha praca (62 dB; A) i klasa energetyczna A++.

Okap kuchenny
Autor: serwis prasowy haier.pl

Pragmatyczne podejście

Kolekcja „Exclusive Worktops” — płyta „Specialty” może być ze stali nierdzewnej, vintage lub czarnej PVD, ma pięć palników, elektroniczny zapalacz, pokrętła po prawej stronie i żeliwny ruszt; w głębi blatu mieszczą się ociekacze, Arclinea. mood-design.pl

Płyta kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Arclinea

W synchronizacji

Płyta indukcyjna „KM7999 FL” — funkcja TempControl utrzymuje stałą temperaturę patelni, więc nic się nie przypali, a funkcja Con@ctivity 3.0 umożliwia współpracę płyty z okapem — im intensywniej się gotuje lub smaży, tym mocniej pracuje okap, Miele.

Płyta kuchenna
Autor: serwis prasowy marki miele.pl

Smukłość na bogato

Płyta indukcyjna „Slim Fit” ma zaledwie 44 mm grubości, dzięki czemu nad szufladami można ją zamontować nawet w blacie o grubości 12 mm, a nad piekarnikiem — 28 mm. Nie oznacza to jednak odchudzonej funkcjonalności. W wysokiej zabudowie urządzenia Electrolux seria 900.

Agd Electrolux
Autor: serwis prasowy marki electrolux.com

Sprytna kombinacja

Decydując się na zabudowę kilku urządzeń w ciągu, oprócz dużego piekarnika, najlepiej parowego, warto wybrać piekarnik kompaktowy z funkcją mikrofal, ekspres do kawy i szuflady: grzewczą i do pakowania próżniowego. Urządzenia z serii „iQ700”.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Siemens, siemens-home.bsh-group.com/pl