Korek ścienny: jak układać? Zrób to sam PORADNIK

2017-09-20 18:11

Korek ścienny ma mnóstwo zalet. Warto więc przekonać się do tego ekologicznego materiału wykończeniowego. Tym razem radzimy, jak układać korek na ścianie. Nie jest to trudne ani skomplikowane, wszystko można wykonać samodzielnie.

Spis treści

  1. Korek ścienny i izolacja cieplna
  2. Korek ścienny krok po korku
  3. Jak układać korek ścienny?
  4. Polecamy nasze galerie z pomysłami na dekoracje ścian:

Korek nie boi się wilgoci, jest w pełni naturalny i miły w dotyku, tłumi hałasy, nie przyciąga kurzu, łatwo się go czyści. Korek ma wiele właściwości, które czynią go materiałem odpowiednim do zastosowania w różnych pomieszczeniach – nawet w wilgotnej łazience.

Korek ścienny i izolacja cieplna

Naturalne właściwości korka grają ważną rolę w izolacji cieplnej, zapewniając, poza przytulnością, także niższe koszty energii. Dzięki swojej słabej przewodności termicznej korek jest miły w dotyku, gdyż nie przepuszcza ani nie pochłania temperatury naszego ciała i sprawia wrażenie, jakby nas ogrzewał swoim wewnętrznym ciepłem.

Korek ścienny krok po korku

Okładziny z korka są proste w montażu. Wystarczy je starannie przykleić, by mieć ładną dekorację ścian. Któż z nas nie ceni sobie możliwości samodzielnego wykonywania łatwego i szybkiego montażu rozmaitych domowych sprzętów, bez konieczności wzywania fachowców? Zapewne podobnie sprawa wygląda z układaniem płytek, klejeniem tapet itp. Jeśli kupimy już wybrany wzór korkowej okładziny ściennej, chcielibyśmy zobaczyć ją w naszym salonie czy sypialni tak szybko, jak to możliwe.

..  Fototapeta 3D: modna ściana w trzech wymiarach >>>

Jak układać korek ścienny?

W zrób to sam instruujemy krok po kroku, jak przykleić korek ścienny. Okazuje się, że montaż płytek korkowych nie jest zarezerwowany tylko dla specjalistów, zwłaszcza że instrukcja montażu najczęściej znajduje się na opakowaniu.

  • Przygotowanie powierzchni pod korek ścienny

Trzeba dobrze przygotować powierzchnię ściany - wyrównać szpachlówką ubytki, usunąć to, co jeszcze na nich pozostało np. z poprzedniego malowania, i porządnie osuszyć. Pamiętajmy, że w czasie gdy my będziemy przygotowywać nasze ściany na przyjęcie korka, zarówno okładzina korkowa, jak i klej powinny znajdować się przez 24 godziny w pomieszczeniu o temperaturze około 18 st. C.

  • Nakładanie kleju na ścianę i płytki korkowe

Aby efektywnie, trwale przykleić korek ścienny, należy używając pędzla lub wałka welurowego, pokryć cienką warstwą kleju powierzchnię ściany oraz wewnętrzną stronę płytki korkowej. Najlepszym klejem będzie ekologiczny klej wodny (dyspersyjny), pozbawiony rozpuszczalnika.

  • Przyklejanie korka ściennego

Klej nałożony na ścianę powinien wyschnąć, dlatego trzeba poczekać minimum 30 minut przed ułożeniem na niej płytek z korka, które posmarowane wcześniej klejem także powinny schnąć przez około 60-90 minut. Płytkę z korka należy docisnąć do ściany za pomocą gumowego młotka. Proces nakładania korka ściennego nie jest skomplikowany, wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, zachować uważność i uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Nagrodą za nasz wysiłek będzie pięknie wyglądająca korkowa ściana, która obdarzy pomieszczenie przyjemnym naturalnym ciepłem i przytulną atmosferą!

..  Wybieramy tapety do łazienki: jakie będą najlepsze? >>>

Polecamy nasze galerie z pomysłami na dekoracje ścian:

Co na ściany - bloczki silikatowe, beton komórkowy, ceramika?