Remont: odnawiamy ściany! Farby, okładziny ścienne i tapety krok po kroku

2017-04-28 14:34

Planujesz remont mieszkania? Podpowiadamy, jak można ciekawie odnowić ściany. Możliwości jest wiele: farby, okładziny ścienne, tapety czy fototapety. Do łask wróciła też boazeria.

Spis treści

  1. Renowacja ściany: jakie farby?
  2. Odnawiamy ściany: okładziny ścienne
  3. Renowacja ścian: tapety i fototapety
  4. Najpiękniejsze dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Renowacja ściany: jakie farby?

Co wybrać: najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, które określa się także emulsyjnymi, akrylowymi i lateksowymi (te ostatnie są najbardziej odporne na szorowanie). Pośród nich masz emulsje rozjaśniające wnętrza, przeznaczone do łazienek i kuchni, ceramiczne (bardzo wytrzymałe); większość matowa, półmatowa i z połyskiem.

Nie przegap: Malowanie ściany w łazience od A do Z! >>>

Malowanie: nakładanie farby zacznij od sufitu – od narożnika przy oknie. Maluj pasami, w kierunku od niego w głąb wnętrza. Przyda się do tego wałek na drążku teleskopowym. Ściany – też pasami od góry do dołu. Najpierw róg przy ścianie z oknem i miejsca trudno dostępne.

Warto wiedzieć: duże powierzchnie łatwiej pokryć wałkiem niż pędzlem.

Farby kontra elektrosmog

Autor: materiały prasowe Dekoral

Farby kontra elektrosmog

Elektrosmog to pole elektromagnetyczne (PEM) emitowane przez otaczające nas urządzenia elektryczne. W ciągu ostatnich 100 lat poziom PEM w naszych domach wzrósł nawet milion razy. PEM niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, utrudniając prawidłową regenerację organizmu w nocy. Na negatywne oddziaływanie elektrosmogu są narażone zwłaszcza dzieci. Warto więc postawić na farby, które dzięki opatentowanym formułom i wykorzystaniu naturalnych właściwości ceramik i wody pochłaniają pole elektryczne, zamieniając je w nieszkodliwe dla naszego organizmu ciepło.

Odnawiamy ściany: okładziny ścienne

Grunt pod płytki: jeśli podłoże, do którego będą klejone, ma ubytki, zaszpachluj je i wyszlifuj. Powierzchnię zbyt porowatą zagruntuj (by nie chłonęła kleju i zwiększyła jego przyczepność). Chcesz położyć nową glazurę na starą? Nadaj jej chropowatość szlifierką, a następnie zagruntuj. Tak samo zrób z farbą.

Klejenie: do idealnie gładkiej ściany możesz zastosować klej cienkowarstwowy. Uniwersalny, gdy nie trzyma ona pionu lub ma drobne nierówności. Kleje na bazie szarego cementu mogą powodować przebarwienia okładzin nasiąkliwych, jak marmur i gres polerowany. Bezpieczniej użyć kleju na bazie cementu białego.

W łazience: pod natryskiem, wokół wanny konieczna jest pod okładziną izolacja z folii w płynie. Nanosi się ją wałkiem lub pędzlem, tak by szczelnie pokryła całą powierzchnię. Jej warstwa powinna mieć co najmniej 1 mm grubości.

Drewno na ścianie: moda na ekrany z drewna trwa w najlepsze. Do wyboru tradycyjne, w formie kasetonów, lub nowoczesne – proste, ze sklejki i płyt fornirowanych. Do ich montażu potrzebny jest drewniany ruszt, podobnie jak w przypadku boazerii, która zresztą wraca do łask. Inna opcja to moduły dekoracyjne z drewna (ale też z tworzyw sztucznych, szkła, betonu architektonicznego).

Zobacz też: Sypialnia z drewnianą ścianą - 15 pomysłów >>>

Łupki i spółka: liczy się naturalny efekt i rytm faktury. Przyklejając płytki, dobieraj je na przemian z kilku opakowań (mogą się w każdym nieco różnić odcieniem). Pracę rozpocznij od styku ściany z podłogą. Kolejne rzędy mocuj z lekkim przesunięciem, by pionowe fugi się nie pokrywały.

Nie przegap: Cegła na ścianie – to jest hit! >>>

Renowacja ścian: tapety i fototapety

Zanim kupisz: porównaj numery artykułu i serii rolek tapety. Wszystkie muszą być takie same, by nie różniły się odcieniami. Zobacz również na etykiecie, jakie tapeta ma właściwości, np. czy możesz ją zmywać, jeśli oczywiście taka jest ci potrzebna. Albo czy może być przeznaczona do pokoju dziecka.

Dobry start: gdy tapetujesz całe pomieszczenie, pracę rozpocznij od narożnika przy ścianie z oknem i przesuwaj się z kolejnymi brytami w głąb wnętrza. Tapetę papierową przykleja się, rozprowadzając klej na jej spodniej stronie. W przypadku tapety na flizelinie smaruje się tylko ścianę. Nie dosuszaj tapety grzejnikami ani nie dopuszczaj do przeciągów. Powinna wolno schnąć. Tapety na flizelinie (papierowe, winylowe) oraz winylowe na papierze są grubsze i nie wymagają idealnie równego podłoża.

Obrazy w megaformacie: w sklepach internetowych zamówisz gotowy motyw lub wybrany z niego kadr dopasowany do wielkości miejsca, w którym go wyeksponujesz. Możesz również zamówić fototapetę ze swojego obrazu czy zdjęcia.

Najpiękniejsze dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Modne kolory farb, tapety w piękne wzory, fototapety, okładziny – mnóstwo możliwości czeka, jeśli chodzi o dekoracje ścian!

Nasi Partnerzy polecają