Jak przygotować dom przed wyjazdem na urlop? 8 rzeczy, które musisz zrobić w kuchni przed wyjazdem na dłużej

2024-06-24 10:18

Wyjeżdżasz na urlop? Oprócz pakowania i planowania wakacji, warto też odpowiednio przygotować swoje mieszkanie na czas twojej nieobecności – zwłaszcza kuchnię. Oto 8 rzeczy, które trzeba wykonać w kuchni, by uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie.

Spis treści

  1. Jak przygotować kuchnię przed wyjazdem na urlop?
  2. 8 rzeczy do zrobienia przed urlopem w KUCHNI. Zdjęcia
  3. Jak zabezpieczyć balkon przed włamaniem? Sposób na złodzieja - najskuteczniejsze rozwiązania

Jak przygotować kuchnię przed wyjazdem na urlop?

W gorączce przedurlopowej zapominamy o wielu sprawach. Jedną z nich jest zrobienie kilku ważnych rzeczy, które zabezpieczą nasz dom, gdty my będziemy na urlopie. To bardzo ważne, aby po pierwsze, nie martwić się leżąc po palmą, zadając sobie pytania typu "czy wyłączyłam gaz?" A po drugie, by po powrocie nie spotkały nas przykre niespodzianki, które sprawią, że dobry humor i urlopowy luz pójdą w zapomnienie. Jak przygotować kuchnię na naszą nieobecność? Oto 8 rzeczy, które musisz zrobić przed wyjazdem na urlop.

Wyłącz sprzęty elektryczne

Wszystkie sprzęty elektryczne w kuchni powinny być wyłączone na czas twojej nieobecności. Nie tylko unikniesz ryzyka pożaru, ale również zaoszczędzisz na rachunkach za prąd – sprzęty, nawet nieużywane, ale podłączone do gniazdka, nadal pobierają energię elektryczną.

Nie wyłączaj lodówki!

Jedynym sprzętem, którego nie należy odłączać od źródła prądu jest lodówka. Chyba że wyjeżdżasz na kilka miesięcy, wtedy należy lodówkę wyłączyć, opróżnić i dokładnie rozmrozić. Natomiast, gdy twój urlop trwa kilka dni czy tygodni nie ma potrzeby wyłączania lodówki – jeśli to zrobisz, możesz zastać po powrocie kałużę wody w kuchni i nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza lodówki.

Zakręć wodę (i gaz)

Przed wyjazdem koniecznie zakręć zawór z wodą. Unikniesz w ten sposób ryzyka zalania i kapiącego kranu, a więc i zwiększonych rachunków za wodę.

UWAGA: zawór zazwyczaj znajduje się w szafce pod zlewem. Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej, nie zapomnij także o zakręceniu zaworu z gazem!

Otwórz zmywarkę

Nie zostawiaj pracującej zmywarki przed wyjazdem. Dla bezpieczeństwa włącz ją na dzień przed urlopem – tak, by znaleźć jeszcze czas na jej opróżnienie. Na czas nieobecności drzwi zmywarki warto uchylić, by zalegająca woda i ciepło odparowały. Unikniesz też tworzenia się pleśni i nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia.

Zmywarka
Autor: Candy Zmywarka Candy RapidO.

Zajrzyj do lodówki

Zanim wyjedziesz na wakacje, zajrzyj do lodówki. Nie zostawiaj na kilka lub kilkanaście dni produktów, które szybko się psują, bo po powrocie może cię powitać pleśń i nieprzyjemny zapach. Zjedz to, co możesz zjeść przed wyjazdem, a to, czego nie zdążysz – włóż do zamrażarki. Dobrym pomysłem jest też odpowiednie zaplanowanie posiłków w dniach poprzedzających wyjazd – w ten sposób unikniesz wyrzucenia i marnowania jedzenia.

Wyrzuć śmieci

Nigdy nie zostawiaj pełnego kosza na śmieci na czas urlopu. Nie tylko odpady zaczną gnić, ale mogą przyciągnąć szkodniki. Przed wyjazdem opróżnij kosze i dokładnie je umyj.

Opróżnij ekspres do kawy

Mokre fusy z kawy po jakimś czasie zacznie gnić lub pokryć się pleśnią. Warto więc upewnić się, że nie zalegają w ekspresie na czas twojego urlopu.

Odpływ w zlewie

Przed wyjazdem warto też udrożnić i oczyścić odpływ i syfon w zlewie. Zalegające w nim resztki jedzenia będą gnić i emitować nieprzyjemny zapach. Możesz udrożnić odpływ w zlewie popularnymi środkami typu Kret, albo wsypać do niego pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie wlać 1 szklankę octu i zostawić na 15 minut. Po tym czasie należy wlać do odpływu gorącą wodę i dodać odrobinę soku z cytryny dla jeszcze lepszej neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.

Przygotowanie kuchni na twoją nieobecność to nie tylko gwarancja spokojnego urlopu, ale również świadomość, że po powrocie zastaniesz swoją kuchnię w idealnym, nienaruszonym stanie. 

8 rzeczy do zrobienia przed urlopem w KUCHNI. Zdjęcia

Jak zabezpieczyć balkon przed włamaniem? Sposób na złodzieja - najskuteczniejsze rozwiązania

Kuchnia francuska: czym się wyróżnia? Co warto wiedzieć o kuchni francuskiej?
Nasi Partnerzy polecają