Oszczędzanie prądu: jak zmniejszyć rachunki za energię? Poradnik

2017-10-19 15:50 Redakcja
Jak obniżyć rachunki za prąd
Autor: mat. pras. Samsung Chłodziarka Food ShowCase marki Samsung ma dwie strefy oddzielone drzwiami.

AGD w kuchni i łazience, oświetlenie, sprzęt RTV – trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń działających dzięki energii elektrycznej. Sporo nas ona jednak kosztuje. Zmieniając nawyki i inwestując w energooszczędne rozwiązania, możemy obniżyć rachunki i zadbać o środowisko. Jak to zrobić?

Niższe rachunki za prąd – od czego zacząć?

Na dobry początek zastanów się, jak i kiedy korzystasz z AGD. Zamiast wymieniać wszystkie urządzenia na nowe, z energooszczędnymi i ekologicznymi programami i funkcjami (co oczywiście warto zrobić przy okazji remontu kuchni czy łazienki), dostosuj taryfę opłat za prąd do swojego trybu życia. Operatorzy proponują różne plany taryfowe – ze stałą opłatą za energię elektryczną lub zróżnicowaną w zależności od pory dnia lub dni tygodnia. Jeśli np. włączasz pralkę i zmywarkę tylko wieczorami, wybierz taką taryfę, w której prąd w tych godzinach jest tańszy. Dobrym nawykiem jest wyłączanie z kontaktu wszystkich sprzętów, kiedy z nich nie korzystasz – pamiętaj, że nawet w trybie czuwania pobierają energię.

Jak zaoszczędzić prąd? Domowe sprzęty

Urządzeniem zużywającym najwięcej prądu jest chłodziarko-zamrażarka, działająca 24 godziny na dobę. Pozostałe sprzęty kuchenne pochłaniają znacznie mniej energii, szczególnie gdy korzystamy z nich rozsądnie. Pamiętaj, by w czajniku elektrycznym gotować taką ilość wody, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Zawsze przykrywaj garnki podczas przyrządzania potrawy na płycie grzewczej. Nie zaglądaj do piekarnika w trakcie pieczenia.

..  Jak zaoszczędzić na opłatach za wodę, czynsz i ogrzewanie? >>>

Płyta indukcyjna: zaczyna działać dopiero wtedy, gdy postawimy na niej naczynie ze specjalnej stali. Wytwarza ciepło w garnku, ale sama się nie nagrzewa. Dzięki temu na płycie indukcyjnej gotuje się szybciej niż na płytach gazowych czy ceramicznych, co pomaga zaoszczędzić energię elektryczną.

Piekarnik: warto zdecydować się na model, który ma specjalne programy pieczenia pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd. Świetnie sprawdzają się programy do przygotowywania kilku potraw jednocześnie, na różnych poziomach. Aromaty się nie mieszają, a urządzenie pracuje krócej.

Jak obniżyć rachunki za prąd
Autor: materiały prasowe Franke Piekarnik CR 913 M XS DCT TFT z linii Crystal marki Franke ma specjalne programy, które pomagają zaoszczędzić energię.

Okap kuchenny: wybierając okap, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wydajność – urządzenie powinno przefiltrować powietrze co najmniej sześć razy w ciągu godziny. Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną, postaw na model z silnikiem na prąd stały oraz inteligentnymi systemami zarządzania energią. Okap kuchenny często służy też jako dodatkowe oświetlenie, dlatego warto wybrać model wyposażony w LED-owe źródła światła.

Chłodziarko-zamrażarka: najwydajniejsze i najoszczędniejsze są urządzenia z wydzielonymi strefami na różne produkty. Na przykład jedna może być przeznaczona na te, z których korzystamy najczęściej, np. przekąski, owoce czy napoje. W drugiej zaś – przestrzeń do przechowywania większych i rzadziej używanych artykułów. Taką funkcjonalność mają m.in. lodówki z podwójnymi drzwiami.

Zmywarka: nie pozostaje tajemnicą, że zużywamy w niej znacznie mniej wody niż wtedy, gdy zmywamy naczynia ręcznie. A w samej zmywarce o niższe rachunki dbają inteligentne programy. Na przykład po pierwszym płukaniu elektroniczny sensor ocenia stopień zabrudzenia wody (zależy od tego, jak bardzo brudne są naczynia). Następnie dobiera ilość wody i temperaturę, tym samym gwarantując skutecznie i oszczędne zmywanie.

Pralka: nowoczesna i energooszczędna to najlepszy sposób na niższe rachunki za prąd. Przykład działania? Zużycie wody mniejsze o 20%: pralka namacza ubrania za pomocą zraszacza umieszczonego na górze bębna, a wodę pobiera z możliwie jak najniższego punktu.

..  Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby >>>

Jak obniżyć rachunki za prąd
Autor: mat. pras. GTV Regał oświetlony taśmami LED w profilach GLAX.

Niższe rachunki za prąd: oświetlenie

Oświetlenie LED-owe na dobre zagościło w naszych domach. Jest energooszczędne (zużywa do 10 razy mniej prądu niż halogenki i nie nagrzewa się tak jak one), a ponadto świetnie nadaje się do dekorowania wnętrz, podkreślania stref czy budowania nastroju. Zastosowanie taśm LED-owych daje wiele możliwości – montuje się je na podwieszanych sufitach, za przeszklonymi panelami, na meblach. Takie oświetlenie może zastąpić lampy stojące czy kinkiety.

Warto wiedzieć: LED-owe źródła światła są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Jest w czym wybierać!

Ekologia w aranżacji wnętrz: GALERIE ZDJĘĆ