Jaką lodówkę kupić? Wybieramy najlepszą lodówkę do domu

2020-08-13 10:10

Jaką lodówkę kupić? To pytanie zadajemy sobie przynajmniej raz w życiu. Odpowiednio dobrana chłodziarko-zamrażarka pomoże nam zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, będzie ładnie prezentować się w kuchni i zapewni dogodne warunki przechowywania dla produktów spożywczych. Czym kierować się przy wyborze lodówki? Na jakie parametry i elementy wyposażenia zwrócić uwagę? Nasz przewodnik po kupowaniu lodówek odpowie na te i wiele innych pytań.

Spis treści

  1. Jaką lodówkę kupić? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
  2. Co powinna mieć dobra lodówka?
  3. Inspiracje do modnej kuchni. Najnowsze trendy i rozwiązania

Jaką lodówkę kupić? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Jaką lodówkę kupić, by służyła nam przez wiele lat? Dzisiejsze lodówki wyposażone są w nowoczesne technologie, o których nie śniły modele sprzed 10-20 lat. Udogodnienia, które mają sprawić, że nasza chłodziarko-zamrażarka będzie pracować bez zarzutu, nie generując dużych kosztów, dostępne są w niemal we wszystkich nowoczesnych lodówkach dostępnych obecnie na rynku. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając lodówkę? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 5 rzeczy, które powinna mieć lodówka idealna.

1.REGULACJA WILGOTNOŚCI - świeżość produktów zależy nie tylko od temperatury, ale również od wilgotności wewnątrz lodówki. Nowoczesne lodówki wyposażone są w specjalne czujniki wilgoci i temperatury, automatycznie dobierając odpowiednie parametry do aktualnego stanu wilgotności powietrza wewnątrz urządzenia. Odpowiedzią na pytania, jaką lodówkę kupić, może być model, który wyposażony jest w taki właśnie czujnik. Ponadto, jeśli dany model posiada szuflady, w których samodzielnie możemy dobierać poziom chłodzenia i wilgotności, warto rozważyć jego zakup. Tego typu szuflady doskonale sprawdzają się do przechowywania mięsa lub ryb, skutecznie wydłużając ich świeżość nawet o kilka dni.

2.SZYBKIE ZAMRAŻANIE I ODMRAŻANIE - dawno minęły czasy, gdy lodówkę musieliśmy rozmrażać całą noc. Wiele nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek wykorzystuje system Stop Frost, który potrafi w zaledwie kilka minut pozbyć się lodu. To się nazywa ekspresowe odmrażanie! Z drugiej strony, gdy potrzebujemy szybko zamrozić dany produkt, również jest to możliwe, jeśli nasza lodówka wyposażona jest w tego typu system. Ciekawą technologią wykorzystywaną przez wielu producentów nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek jest system No Frost, który zapobiega gromadzeniu się lodu na ściankach części chłodzącej lub mrożącej. Wpływa on znacząco na wydłużenie świeżości warzyw i owoców.

3.STABILNA TEMPERATURA - jaką lodówkę kupić, by uniknąć nagłych skoków temperatury, które negatywnie odbijają się na pojemności naszego portfela? Wybierzmy lodówkę z systemem Metal Cooling. Metal Cooling to nic innego jak specjalne, metalowe wykończenie tylnej ścianki chłodziarki, pomagające jej uzyskać większą stabilność temperatury wewnętrznej. Wiele nowoczesnych lodówek może pochwalić się podobnymi systemami - zanim zdecydujemy się na dany model, dokładnie dopytajmy się producenta lub sprzedawcy, jak dana chłodziarka radzi sobie ze skokami temperatur. 

4.OPTYMALNA POJEMNOŚĆ - rozmiary chłodziarko-zamrażarki powinniśmy dobrać do ilości domowników i wolnej przestrzeni w kuchni. Wstawienie dużej, rodzinnej lodówki do niewielkiej kawalerki, w której mieszka jedna osoba może nie być najlepszym pomysłem. Ciekawą opcją, którą oferują niektórzy producenci nowoczesnych lodówek są regulowane grubości ścianek wewnętrznych. W efekcie zyskujemy dodatkową przestrzeń!

5.ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - czym charakteryzuje się lodówka idealna? Tym, że nie generuje dużych kwot na rachunkach za prąd. Kupując lodówkę koniecznie musimy zwrócić uwagę na klasę danego modelu. Lodówki, które zabierają najmniej prądu to te z klasy A. Jeśli zależy nam na najbardziej energooszczędnych modelach chłodziarko-zamrażarek, celujmy w te oznaczone klasą A+++. Przed zakupem warto dowiedzieć się również, czy nasza lodówka wyposażona jest w kompresor inwerterowy - silniczek napędzający pracę lodówki i stabilizujący temperaturę wewnątrz urządzenia. W chłodziarko-zamrażarkach starej daty kompresor pracował na takich samych obrotach przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Nowoczesne kompresory inwerterowe dostosowują swoją pracę do zapotrzebowania na temperaturę w danym momencie - dlatego nocą zwalniają, ponieważ drzwi lodówki pozostają zamknięte, za dnia nieco przyspieszają, w zależności od tego, jak często zaglądamy do lodówki. Z kompresorem inwerterowym oszczędzanie jest jeszcze prostsze!

Czym kierować się przy wyborze nowoczesnej lodówki?
Autor: Justyna Sławecka Nie bez znaczenia jest rodzaj zakupów, czyli to, co chcemy do lodówki włożyć. Jeśli na przykład kupujemy dużo warzyw i owoców – powinniśmy poszukać lodówki z dużą dolną szufladą.

Co powinna mieć dobra lodówka?

Oprócz wyżej wymienionych systemów i technologii, co jeszcze powinna mieć dobra, nowoczesna lodówka? 

1.DODATKOWE WYPOSAŻENIE - kupując lodówkę, sprawdźmy, czy dany model ma specjalne szuflady na warzywa i owoce, miejsce na butelki, pojemniki na drzwiach itd. - pomogą nam one w organizacji przestrzeni wewnątrz urządzenia. Ciekawym elementem, który znajdziemy w dobrych lodówkach jest szuflada Zero Stopni. Oferuje ona najniższą temperaturę w chłodziarce i świetnie sprawdza się do przechowywania ryb i mięs, wydłużając ich świeżość, jednocześnie chroniąc je przed bakteriami.

2.MOŻLIWOŚĆ ZABUDOWY - wygląd lodówki jest bardzo ważny. Jeśli planujemy zabudować urządzenie, wybierzmy model, który się do tego nadaje. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu lodówki, dobierzmy jej wygląd do stylu, w którym urządzona jest kuchnia. Miłośnicy wnętrz retro z łatwością znajdą nowoczesne lodówki stylizowane na modele z lat 60., z zaokrąglonymi krawędziami, krzykliwymi kolorami i charakterystycznym długim uchwytem pośrodku drzwiczek. Osoby ceniące nowoczesne i stylowe rozwiązania, mogą wybrać lodówki z wykończeniem szykownego, czarnego szkła lub elementami marmurowymi i granitowymi.

3.TRYB WAKACYJNY - przyda się w szczególności wtedy, gdy planujemy wyjazd na kilka dni lub tygodni, a nie chcemy rozmrażać zamrażarki. Lodówki wyposażone w tryb wakacyjny zapewniają optymalną temperaturę w zamrażarce, jednocześnie zwalniając obroty pracy całej lodówki. Większością nowoczesnych modeli chodziarko-zamrażarek możemy sterować za pomocą aplikacji, taka opcja to doskonałe rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na dłużej!

4.JONIZACJA - to technologia, w wyniku której w lodówce powstaje ozon. Ozon zabija 95% bakterii i wirusów, a także eliminuje brzydkie zapachy

Inspiracje do modnej kuchni. Najnowsze trendy i rozwiązania

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio