Jak usunąć nieprzyjemny zapach z wnętrza mebla? Sprawdzone domowe sposoby

2023-08-27 13:49

Sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu jest wiele! Wystarczą naturalne preparaty takie jak soda oczyszczona i ocet, a także aromatyczne produkty spożywcze – kawa, cynamon albo goździki – aby z wnętrza starej szafy, szafki czy komody raz na zawsze usunąć stęchliznę.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z wnętrza mebla? Sprawdzone domowe sposoby
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Aby modne meble vintage, miłe dla oka starocie albo cenne antyki w pełni cieszyły, należy je uwolnić od przykrego zapachu. Podpowiadamy, jak to zrobić – łatwo, a skutecznie!

Spis treści

  1. Jak usunąć zapach z mebla? Zacznij od wietrzenia
  2. Jak się pozbyć zapachu z mebla? Soda lub... koci żwirek
  3. Jak usunąć zapach z mebla? Kawa, cynamon, pigwa
  4. Jak się pozbyć zapachu z mebla? Roztwór sody lub octu

Stare meble – zarówno cenne antyki, jak i sympatyczne starocie, a także modne sprzęty vintage i zwykłe meble używane – miewają przykry zapach stęchlizny. Szczególnie trudno pozbyć się go z wnętrza, gdzie cyrkulacja powietrza jest słabsza. A to właśnie tam nieprzyjemne zapachy są najbardziej niepożądane. Istnieje bowiem znaczne ryzyko, że przejdą na nasze ubrania, pościel czy książki. Na szczęście na wszystko jest rada. Jak się pozbyć się stęchlizny?

.. Antyki i starocie. Jak rozpoznać oryginały? Sprawdzone rady dla początkujących

.. Styl vintage: jak wprowadzić elementy vintage do wnętrza? Meble, dodatki, dekoracje

Jak usunąć zapach z mebla? Zacznij od wietrzenia

Jeśli to tylko możliwe, walkę z przykrym zapachem mebla warto zacząć od wietrzenia. Wbrew pozorom jednak nie zawsze jest to proste. Szafę ubraniową, biblioteczkę, kredens, bufet czy komodę nie tylko ciężko (dosłownie) ruszyć z miejsca, nie każdy też łatwo znajdzie do tego odpowiednią przestrzeń – chronioną przed deszczem i mocnym słońcem (wykończenie mebla może wyblaknąć, a drewno popękać!), a jednocześnie dobrze wentylowaną.

Kto jednak ma np. przewiewny strych albo wiatę, a ponadto jest w stanie umieścić tam swój mebel i pozostawić go otwartym na dwa do czterech tygodni, niech spróbuje. Intensywne, długotrwałe wietrzenie to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób walki ze stęchłym zapachem mebla. Trzeba tylko pamiętać o wyjęciu wszystkich szuflad i półek oraz o unieruchomieniu otwartych drzwiczek (chyba, że i je można zdjąć z zawiasów), tak aby wiatr mógł z łatwością docierać do wszystkich zakamarków.

Jak się pozbyć zapachu z mebla? Soda lub... koci żwirek

W walce ze wszelkimi nieprzyjemnymi zapachami, nie tylko mebli, soda oczyszczona jest wprost niezrównana. A przecież to tylko jeden z jej niezliczonych walorów. Wystarczy wysypać ją na płaskie naczynie, talerz czy tackę, i umieścić wewnątrz mebla.

.. Soda oczyszczona - 10 pomysłów na zastosowanie sody w domu

Stosując sodę do usuwania przykrego zapachu z mebla, należy pamiętać o trzech zasadach. Po pierwsze – im cieniej, tym lepiej; chodzi o to, aby powierzchnia absorbującej zapachy sody oczyszczonej była jak największa. Po drugiej – mniej, ale częściej; zdolności sody do pochłaniania stęchlizny też są ograniczone, dlatego należy wymieniać ją co kilka (3, 4) dni. Nie ma też potrzeby wykorzystywania całej paczki na raz. Lepiej podzielić ją między dwa, trzy lub cztery użycia w danej przestrzeni. I wreszcie trzecia zasada – nie można zapomnieć, że soda skutecznie usunie przykry zapach tylko wtedy, gdy osobne naczynko znajdzie się w każdej części mebla, jak szuflada, szafka, półka (o ile półek nie da się wyjąć) czy przegroda.

Alternatywą dla sody oczyszczonej w usuwaniu stęchlizny z wnętrza mebla może się stać żwirek dla kota, taki, jaki wsypuje się do kociej kuwety. Stosować go należy podobnie, jednak wymieniać można rzadziej (co 7, 10 dni). W roli pochłaniacza zapachu może wystąpić ponadto pokruszony węgiel drzewny.

Jak usunąć zapach z mebla? Kawa, cynamon, pigwa

Zdolność usuwania przykrego zapachu z mebla (częściowo pochłaniania go, częściowo maskowania) mają także niektóre produkty spożywcze. Ze swych odświeżających właściwości znana jest kawa. We wnętrzu bufetu, komody czy szafki o mniej intensywnym przykrym zapachu wystarczy po prostu umieścić spodek kilkoma łyżkami stołowymi kawy mielonej albo garścią palonych ziaren kawy. W trudniejszych przypadkach warto najpierw użyć sody oczyszczonej, a następnie kawy. Oczywiście do zwalczania nieprzyjemnego zapachu warto wykorzystać tańsze gatunki kawy.

.. 12 zastosowań fusów i ziaren z kawy w domu

Znaczne walory pochłaniania zapachów mają także przyprawy, zwłaszcza suszone laski cynamonu (absorbują także wilgoć!) i goździki. Do usunięcia stęchłego zapachu z szafy czy kredensu można wykorzystać także plastry suszonej pigwy.

Jak się pozbyć zapachu z mebla? Roztwór sody lub octu

Bardziej intensywne czy oporne zapachy z mebli wykończonych wodoodpornym lakierem (nie: politurą!) albo wykonanych z surowego drewna usunie wodny roztwór sody lub octu.

Aby przygotować roztwór sody, do wysokiego naczynia (preparat dość mocno się pieni!) wlewamy szklankę gorącej wody, do której następnie po łyżeczce wsypujemy sodę aż do momentu, gdy roztwór się nasyci, a biały proszek przestanie rozpuszczać. Odstawiamy do wystygnięcia.  Po wystygnięciu roztworu czyścimy mebel za pomocą namoczonej płynie, ale mocno wykręconej gąbki. Następnie otwieramy szeroko okna, tak by mebel szybko wyschnął.

W wyjątkowo trudnych przypadkach jeszcze wilgotne ścianki mebla można posypać suchą sodą oczyszczoną, którą po kilku dniach zbierzemy szmatką lub odkurzaczem. 

Podobne efekty przyniesie zastosowanie roztworu octu (pół szklanki na litr wody). Takim płynem parokrotnie przecieramy ścianki mebla – kolejno, tak by zdążyły przeschnąć między jedną a drugą aplikacją. Następnie pozostawiamy mebel otwarty w dobrze wentylowanym powietrzeniu, aby wilgoć odparowała, a zapach octu (wbrew pozorom nietrwały!) zwietrzał razem z resztkami stęchlizny.

Na koniec można zastosować kawę, przyprawy lub plastry pigwy, zgodnie z instrukcją przestawioną wyżej.

Renowacja mebli. Jak odnowić stare meble?
Nasi Partnerzy polecają