Nowoczesne komody do salonu. Duże komody do salonu
Nowoczesne komody do salonu to praktyczne i ciekawe meble z szufladami i szafkami, których urok tkwi ich prostocie. Komoda łączy w sobie kilka funkcji: przechowuje, wydziela strefy w salonie, pełni też funkcję dekoracyjną.
Autor: serwis prasowy sfmeble.pl
Komoda do salonu - inspiracje. Na zdj. komoda Favors, sfmeble.pl.
Spis treści
- Komoda - krótka historia modnego mebla
- Komody do salonu
- Nowoczesne komody do salonu
- Biała komoda do salonu
- Drewniane komody
- Duża komoda do salonu
- Komoda do salonu - z nóżkami czy bez ?
- Jakie komody do małego salonu?
Komoda - krótka historia modnego mebla
Znane nam współcześnie komody w salonie pojawiły się we Francji na początku XVIII wieku. Ich poprzednikiem były masywne skrzynie do przechowywania odzieży, bielizny stołowej, sreber i podręcznej zastawy oraz drobiazgów; mogły również służyć za siedzisko. Komoda, choć należy do grupy mebli skrzyniowych, od skrzyni różni się sposobem otwierania (szuflady zamiast górnego wieka); bardzo często wyposażona jest również w nóżki, które dodają lekkości bryle.
Komody do salonu
Ze względu na sposób otwierania komody oraz kształt jej bryły, komoda nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – zwłaszcza gdy mała powierzchnia uniemożliwia wysuwanie szuflad. Komoda to bardzo dobre rozwiązanie do salonu, w którym z pewnej odległości możemy ją podziwiać w pełnej okazałości - front i układ szuflad.
Komody różnią się materiałem wykonania, detalem (okuciami, nogami, zdobnictwem) oraz proporcjami bryły. Dzięki temu możemy wybrać komodę, która pasować będzie do stylu naszego wnętrza.
Nowoczesne komody do salonu
Są proste i minimalistyczne. Ich szuflady mogą być pozbawione uchwytów. Otwieranie odbywa się wówczas za pomocą adaptera z odbojnicą – gumką (nazywanego również tip-on, push). Korpus komody wykonany jest często z płyty wiórowej, fronty z płyt MDF. Fronty wykończone mogą być na różne sposoby, między innymi: foliowane, lakierowane, pokryte fornirem.
Biała komoda do salonu
Ze względu na uniwersalność koloru białego, biała komoda sprawdzi się w każdym wnętrzu. We wnętrzach prowansalskich oraz w stylu shabby chic popularny jest efekt postarzenia komody za pomocą przecierek. Białe komody do salonu w stylu glamour mogą mieć szuflady otwierane za pomocą uchwytów w formie kryształowych gałek. Bardzo modne są proste białe komody w stylu skandynawskim.
Drewniane komody
Zwłaszcza te, z litego drewna, harmonijnie wkomponują się do wnętrz rustykalnych. Zniszczenie czy zużycie drewna na skutek upływu czasu lub celowe postarzenie może być dodatkowym atutem mebla. Masywne i ciężkie komody, z ciemnego drewna, albo przypominające kufry i skórzane walizki pasują zaś do stylu kolonialnego. Bardzo modne są nowoczesne komody wykonane z ciemnego drewna, o prostych, czasami frezowanych frontach.
Duża komoda do salonu
Duża komoda do salonu może zastąpić kilka mniejszych mebli, dzięki czemu zaoszczędzamy miejsce i pieniądze. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, wybierz komodę w jasnym kolorze, najlepiej na nóżkach, by duża bryła nie przytłoczyła pokoju. Innym pomysłem jest pomalowanie komody na kolor ściany.
Komoda do salonu - z nóżkami czy bez ?
O stylu komody świadczą detale, takie jak np. kształt i proporcje nóg. Skośne nogi, w formie zwężającego się ku dołowi walca, są charakterystyczne dla stylu retro, występowały między innymi w meblarstwie PRL-u. Ich wielki powrót możemy zaobserwować w ostatnim czasie.
W klasycznych, stylowych i eleganckich wnętrzach – także w stylu prowansalskim i glamour – lekkości komodzie dodają kabriolowe nóżki wygięte esowato jak w pałacowym stylu Ludwika. Ich stylistycznym przeciwieństwem są masywne nogi z drewna, toczone, przypominające klocki.
Komoda może być również całkowicie pozbawiona nóg lub mogą być one zamaskowane listwą – cokołem. Cofnięcie cokołu względem znajdującego się wyżej frontu komody umożliwia ergonomiczne podejście użytkownika bezpośrednio do mebla.
Modne są też komody na metalowych płozach i cienkich metalowych nóżkach malowanych na kolor złoty, miedziany lub czarny. Są też komody wiszące na ścianie, np. mocowane za pomocą kątowników lub kotew. Sprawiają wrażenie lewitujących mebli i są popularne w nowoczesnych wnętrzach.
Jakie komody do małego salonu?
Jeżeli chcemy, aby salon wydawał się lżejszy i bardziej przestronny, zdecydujmy się na komodę na wysokich nóżkach, o zaokrąglonych bokach. Postawmy na jasne barwy, np. biel, beż, jasną szarość lub nawet pastele czy jasne drewno.
Jasne fronty (np. białe) wykończone na wysoki połysk cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli niewielkich mieszkań – nic dziwnego, biel optycznie powiększa przestrzeń, tak jak połyskująca powierzchnia, która odbija światło, rozjaśniając wnętrz. W małym salonie sprawdzą się też komody z częściowo otwartymi półkami, szklanymi frontami lub podświetlonym wnętrzem.
Autor: serwis prasowy sfmeble.pl
Komoda do salonu - inspiracje. Na zdj. komoda Favors, sfmeble.pl.
Jak ustawić kanapę w salonie? 5 złotych zasad od architektów wnętrz. Sofa w salonie - inspiracje
Autor: Rebel Walls
Sofa na tle długiej ściany