Jak dobrze urządzić kuchnię? 10 zdjęć kuchni z pomysłem i porady specjalistów

2024-04-26 11:38 Materiał sponsorowany

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię? Zainspiruj się zdjęciami, pomysłami ze sklepów i poradami fachowców. Podpowiadamy, co jest najważniejsze w funkcjonalnej kuchni, i pokazujemy ciekawe pomysły na kuchnię w galerii zdjęć.

Spis treści

 1. Jak urządzić kuchnię: to warto przemyśleć
 2. Jak urządzić kuchnię: ergonomia i funkcjonalność
 3. Jak urządzić kuchnię: modne rozwiązania
 4. Jak urządzić kuchnię? Zobacz nasze propozycje!

Gdy planujesz, jak urządzić kuchnię, poszukaj ciekawych inspiracji – sięgnij po pisma wnętrzarskie, przejdź się po sklepach, popatrz, jakie rozwiązania w mieszkaniach zastosowali u siebie znajomi.

Ale przede wszystkim rozważ swoje potrzeby: jak chcesz urządzić kuchnię? Czy masz dużą, czy małą kuchnię? Jaki lubisz styl we wnętrzach? Gdy już masz wstępną wizję, jak urządzić kuchnię w swoim mieszkaniu, możesz przystąpić do projektowania. Pamiętaj, że czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalnego studia architektury wnętrz. Wówczas już na etapie projektu otrzymasz wizualizację kuchni i będziesz wiedzieć, czy dana kuchnia Ci odpowiada.

Jak urządzić kuchnię: to warto przemyśleć

Jeśli jednak już wiesz, jak urządzić kuchnię i chcesz to zrobić samodzielnie, zwróć uwagę na:

 •  właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody i gniazdek z prądem. Zaplanuj tez dodatkowe gniazda na nowe sprzęty – lodówkę, ekspres do kawy, piekarnik itp.;
 •  wybierz kolor ścian, podłogi oraz frontów szafek;
 •  zdecyduj, czy wolisz AGD wolnostojące, czy przeznaczone do zabudowy. Zaplanuj ich wygodne rozmieszczenie;
 •  pamiętaj o podstawowych wymiarach funkcjonalnych w kuchni, które pozwolą na wygodne jej użytkowanie. I tak:

- szerokość blatu między lodówką a zlewozmywakiem to minimum 40 cm;- blat pomiędzy zlewozmywakiem i płyta grzewczą powinien mieć min. 80 cm szerokości; - zlew i płyta grzewcza nie powinny się stykać ze sobą wzajemnie; gdy płyta grzewcza jest blisko okna, minimalna odległość od niego to 60 cm; - aby blat był wygodny, niech ma minimum 200 cm długości; - blat umieszczamy na wysokości 85 cm albo 15 cm poniżej zgiętego łokcia;

 •  pomyślmy o zaplanowaniu wysokiej zabudowy z koszami cargo i szufladami – to zwiększy możliwości przechowywania i funkcjonowania w kuchni;
 •  przemyślmy, czy chcemy w kuchni mieć miejsce do jedzenia posiłków. Możemy zrobić stół na wyspie kuchennej lub umieścić w kuchni stół z krzesłami;
 •  zadbajmy o dobre oświetlenie – najlepiej wielopunktowe, nad blatem roboczym i stołem.

..  Jak zaplanować oświetlenie kuchni? Poradnik aranżacyjny >>>

Jak urządzić kuchnię: ergonomia i funkcjonalność

Urządzanie kuchni może okazać się dość trudne, jeśli nie zapoznamy się z pewnymi wskazówkami, które pomogą nam w funkcjonalnym rozmieszczeniu urządzeń. Przede wszystkim należy skupić się na ciągu roboczym i odpowiednich odległościach między sprzętami. Właściwie zaprojektowany ciąg roboczy wygląda następująco: lodówka, blat o szerokości minimum 30 cm, zlew, ponownie blat kuchenny, kuchenka i ostatni kawałek blatu. Mając ciąg roboczy w kształcie litery L, C lub wyspę kuchenną można te urządzenia ustawić również tak, by były na planie trójkąta, czyli na przykład lodówka i zlew w jednym ciągu, a kuchenka z piekarnikiem na wyspie kuchennej. Należy też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu akcesoriów kuchennych w szafkach i szufladach.

..  Trójkąt roboczy w kuchni krok po kroku – wygoda na co dzień >>>

Najwygodniej jest, gdy nad zlewem lub tuż obok mamy szafkę z ociekaczem na naczynia, a przy blacie roboczym, na którym obieramy i kroimy warzywa czy mięso, znajduje się kosz na odpady. Obok zmywarki natomiast powinna być szafka, w której będziemy trzymać zastawę stołową i sztućce. Dobrze jest też przemyśleć wysokość blatów. Standardowa wynosi 90 cm, lecz dla wysokich osób może nie być ona optymalna. Należy również zwrócić uwagę na oświetlenie, kuchnia musi być jasna, a źródła światła muszą być w odpowiednich miejscach, tak by przygotowywanie posiłków było wygodne i przyjemne.

Jak urządzić kuchnię: modne rozwiązania

Minimalizm, jasne barwy, neutralne tła z ciekawymi akcentami kolorystycznymi to obecnie najchętniej wybierane propozycje przy urządzaniu kuchni. Bardzo dużą popularnością cieszą się też alternatywy dla kafelków nad blatem kuchennym, takie jak szkło lub specjalne tapety do kuchni. We wnętrzach w loftowym lub minimalistycznym klimacie często korzysta się także z cegły lub betonu architektonicznego zamiast typowych płytek. Aranżacje kuchni w każdym stylu starają się dążyć do uproszczenia form, by sprzątanie tego pomieszczenia było jak najłatwiejsze i najmniej czasochłonne.

Jak urządzić kuchnię? Zobacz nasze propozycje!

Nadal zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię? W galeriach zdjęć znajdziesz pomysły na kuchnie w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy klasycznym. Skorzystaj z naszych propozycji!

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio