Segregacja śmieci w domu: radzimy jak zorganizować

2020-08-12 10:21

Segregowanie śmieci i odpadów jest koniecznością jeśli chcemy dbać o środowisko, w którym żyjemy. Właściwą segregację śmieci można rozpocząć już w domu, aby wyrzucanie ich potem do większych pojemników pod blokiem nie zabierało dużo czasu.

segregacja śmieci
Autor: materiały prasowe IKEA

Spis treści

  1. Łatwa segregacja śmieci w domu
  2. Sposoby na segregację śmieci w domu
  3. Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Przykłady i inspiracje

Łatwa segregacja śmieci w domu

Segregacja śmieci w domu wcale nie musi sprawiać problemów. Obecnie, zgodnie z przepisami, musimy używać 5 pojemników do segregacji śmieci. By ułatwić korzystanie z systemu, każdy pojemnik ma przypisany kolor. Do niebieskich pojemników możemy wrzucać papier i tekturę, do żółtych tworzywa sztuczne i metal, do zielonych szkło, do brązowych odpady Bio, a do czarnych odpady zmieszane. Dla ułatwienia możemy nakleić naklejki na odpowiadające ich przeznaczeniu kontenery lub zaopatrzyć się w worki na śmieci w 5 kolorach. Obecność aż pięciu pojemników w kuchni może wydawać się przytłaczająca - gdzie je zmieścić? Jak schować je w szafkach, by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po kuchni, a jednocześnie by był "pod ręką"? Pierwszym krokiem do segregacji śmieci nie jest zakup wszystkich pojemników, ale próba oceny, jakie śmieci generujemy największe ilości. Pozwoli nam to dopasować wielkość pojemników tak, by swobodnie można je było umieścić w kuchennej przestrzeni. 

Inną kwestią, która jest dość istotna przy przechowywaniu śmieci w kuchni to rozmieszczenie poszczególnych pojemników. Tworzywa sztuczne jak plastik czy metal, papier, a także szkło nie generują nieprzyjemnych zapachów i są odpadami suchymi, dlatego możemy chować je w otwartych pojemnikach. By nie generować dużych ilości odpadów w postaci tworzyw sztucznych, możemy spróbować ograniczać korzystanie np. z jednorazowych woreczków foliowych, wody w plastikowych butelkach itd. W przypadku odpadów zmieszanych i Bio sprawa wygląda nieco inaczej. Resztki jedzenia przechowywane w koszu po kilku dniach zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego warto zaopatrzyć się w pojemniki zamykane i przeznaczyć je właśnie do odpadów Bio i zmieszanych. Na rynku znajdziemy wiele pojemników z pokrywkami, które dodatkowo wyposażone są w specjalny wkład węglowy, pochłaniający nieprzyjemne zapachy.

Sposoby na segregację śmieci w domu

Segregacja śmieci w dzisiejszych czasach jest bardzo prosta. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają cały proces. Jak wybrać najlepszy pojemnik do segregacji śmieci? Lepiej zawiesić kosz na drzwiczkach czy ukryć pojemniki w szufladach? Jednym z najpopularniejszych sposobów na segregację śmieci w domu jest zakup 5 pojemników i umieszczenie ich w szafce pod zlewem w kuchni. Oddzielne kosze na konkretne grupy odpadów często są oznaczone odpowiednimi kolorami, dzięki czemu mamy pewność, że wrzucimy śmieci do właściwego pojemnika. Dużą zaletą nowoczesnych pojemników do segregacji śmieci jest możliwość dopasowania ich wielkości do ilości śmieci, które generujemy. Jeśli w naszym domu wyrzuca się dużo plastiku, a niewiele szkła, nie warto kupować dużego pojemnika na szkło. 

Innym rozwiązaniem chętnie stosowanym we współczesnych kuchniach są połączone zestawy pojemników. Nie musimy kupować koszy oddzielnie. Oferta tego typu produktów do segregowania śmieci jest tak szeroka i różnorodna, że bez problemu dostosujemy wielkość i kształt pojemników do gabarytów naszej kuchni. Segregacja śmieci w przypadku niewielkich kuchni może wydawać się problematyczna, ale dzięki pojemnikom nakładanym na siebie wcale taka nie jest. Stawiane na sobie poszczególne kosze zajmują niewiele miejsca. Jeżeli nie chcemy, by kosze zajmowały dużą część szafek, możemy zdecydować się na stelażowe kosze na śmieci lub pojemniki do wieszania na drzwiach. Pierwsze z nich to nic innego jak stelaże, na które nakłada się worki na śmieci, a drugie to ekonomiczne pojemniki mocowane do drzwiczek mebli. Szuflady z koszami do segregacji śmieci ma w swojej ofercie wielu producentów mebli. Warto rozważyć zakup tego typu mebli, ponieważ nie musimy wtedy blokować miejsca pod zlewem. Ponadto, w tego typu szufladach schowamy tworzywa sztuczne, szkło czy papier, a w innym miejscu (np. w szafce pod zlewem) pozostałe odpady, które generują nieprzyjemny zapach. Pozostając w temacie odpadów Bio, dobrym pomysłem jest wyposażenie swojego zlewu w specjalny rozdrabniacz do odpadów. Jest to prosty w obsłudze młynek, który mieli odpady, odprowadzając z nich wodę. Suche resztki zajmują mniej miejsca w pojemniku i nie wydzielają duszącego zapachu. 

Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Przykłady i inspiracje

Nasi Partnerzy polecają