Metal w aranżacji wnętrz. Inspiracje na metalowe elementy w wystroju wnętrz

2014-07-01 14:29

Wykorzystanie metalu w aranżacji wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Styl industrialny lubi ten zimny materiał. Nowoczesne sposoby obróbki metalu pozwalają na coraz ciekawsze wykorzystanie go we wnętrzach mieszkalnych. W kuchniach pojawiają się metalowe blaty, w pokojach metalowe lampy, metalowe meble, czy schody.

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem metalu nie kojarzą się z tradycyjną - ciepłym i przyjaznym wystrojem mieszkania. Jednak moda na styl industrialny nadal inspiruje projektantów i producentów do eksplorowania możliwości tego materiału. Metal w aranżacji wnętrz pojawia się jako efektowne elementy wykorzystywane do budowy schodów (metalowe balustrady, metalowe stopnie), w kuchniach czy wyspach kuchennych montowane są metalowe blaty, w loftach pojawiają się metalowe meble, lampy, dodatki.

Metalowe meble i dodatki: industrialny wystrój wnętrz

Brytyjski dizajner Tom Dixon we współpracy z pracownią Lindholdt Studio stworzyli na przykład kuchnię Beam. Industrialną, wręcz laboratoryjną aranżację uzyskano dzięki obłożeniu szafek i elementów sprzętu kuchennego miedzianymi blachami. Francesco Morackini z kolei to samo tworzywo wykorzystuje do wykonania akcesoriów kuchennych. W skład serii Prohibition Kit wchodzi palnik do fondue, garnuszek z kranem, miseczka na owoce i konewka. Zestawiając razem wszystkie elementy użytkownik otrzymuje urządzenie do destylacji. Prawdziwym mistrzem eksperymentów z metalem jest wspomniany Tom Dixon, który każdego roku pokazuje nowe kolekcje. Metal jako ścienną okładzinę stosuje między innymi Didier Lefort Architectes Associes. Pomysł z użyciem miedzi wstępnie oksydowanej francuska pracownia wykorzystała np. na ścianach siedziby zarządu ITI Group w Warszawie. Od lat popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz są także wykonywane z metalu schody. Polska firma Grot łączy stalowe konstrukcje z drewnianymi bądź szklanymi stopniami. Jeszcze do niedawna kaloryfery, rury czy kable były elementami, które ukrywano. Dzisiaj są modną i eksponowaną częścią aranżacji wnętrz. Grzejniki marki Jaga takie jak Crossroads czy Aristocrad oprócz funkcji grzewczej są także dekoracją przestrzeni. Inny, dość nietypowy pomysł to metalowe kotary lub firanki. Często metalowe elementy w aranżacji, wbrew pozorom nie wydają się ciężkie i niefunkcjonalne, gdyż dzięki odbijaniu światła rozjaśniają wnętrze. Metalowe dodatki i akcesoria kuchenne, metalowy pomocnik na kółkach zestawione z lakierowanymi szafkami nadaja kuchni nowoczesny, industrialny charakter. Metal w towarzystwie postarzanego drewna nawiązują do stylu vintage. Jeśli metal w kuchni wydaje ci się zbyt zimny i nieprzyjazny, ociepl go zielenią świeżych ziół lub miękką tkaniną.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE