Kolory worków do segregacji odpadów komunalnych. Segregacja śmieci: kolory

2021-05-10 14:32
Kolory worków do segregacji odpadów komunalnych
Autor: GettyImages Kolory worków do segregacji śmieci mówią o ich przeznaczeniu. Do niebieskiego wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, do szarego odpady ogrodowe, a do czarnego odpady zmieszane.

Segregacja śmieci jest koniecznością, a teraz także obowiązkiem. Dzięki segregacji odpadów każdy z nas może jednak przysłużyć się planecie, a także... własnemu budżetowi. Składowanie śmieci na dłuższą metę jest przecież bardziej kosztowne od przetwarzania ich. Dowiedz się, jakie kolory worków obowiązują podczas segregacji odpadów komunalnych.

Kolory worków do segregacji śmieci nie są już, jak do niedawna, kwestią dowolną. W całym kraju ujednoliciło je bowiem Rozporządzenie Ministra Środowiska. Do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane.

Niebieski kolor worka na odpady komunalne (papier)

Do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy:

- czyste opakowania papierowe, tekturę, karton;- gazety, książki, magazyny kolorowe, katalogi, ulotki;- papier biurowy, zeszyty.

Do niebieskiego worka na śmieci nie wrzucamy:

- paragonów sklepowych (powinny trafić do śmieci zmieszanych);- zatłuszczonego i mokrego papieru (m.in. chusteczek czy ręczników papierowych);- papieru foliowanego lub woskowanego;- kalki technicznej, taśm klejących;- opakowań papierowych z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem;- kartonów po napojach i mleku.

.. Segregacja śmieci: kolory pojemników na odpady >>

Żółty kolor worka na odpady komunalne (tworzywa sztuczne i metal)

Do żółtego worka na śmieci wrzucamy:

- zgniecione puste butelki plastikowe po napojach;- puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości;- czyste kanistry plastikowe;- czyste torebki foliowe;- plastikowe opakowania po jogurtach, koszyczki po owocach;- kartony po napojach i mleku (opakowania wielowarstwowe, tzw. tetrapaki)- zakrętki plastikowe i metalowe;- żarówki tradycyjne;- opakowania aluminiowe, stalowe (puszki, foremki, folia aluminiowa).

Do żółtego worka na śmieci nie wrzucamy:

- zabrudzonych, mokrych toreb foliowych;- opakowań po lekach;- opakowań po olejach technicznych, smarach, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin;- puszek i pojemników po farbach i lakierach;- tworzyw piankowych i styropianu;- sprzętu AGD;- świetlówek kompaktowych (tzw. energooszczędnych), jarzeniowych, LED;- opakowań z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem;- opakowań po aerozolach;- jednorazowych pieluch, środków higieny osobistej.

Zielony kolor worka na odpady komunalne (szkło opakowaniowe)

Do zielonego worka na śmieci wrzucamy:

- szklane butelki po napojach i żywności bez zakrętek, kapsli, kokard metalowych;- szklane słoiki bez zakrętek, zacisków, uszczelek gumowych;- szklane opakowania po kosmetykach.

Do zielonego worka na śmieci nie wrzucamy:

- naczyń żaroodpornych, talerzy, szklanek, porcelany, fajansu, ceramiki;- żarówek, świetlówek;- szkła okiennego, samochodowego, luster;- szklanych opakowań medycznych i chemicznych;- termometrów rtęciowych.

Brązowy kolor worka na odpady komunalne (odpady bio)

Do brązowego worka na śmieci wrzucamy odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał) oraz tłuszczów:

- obierzyny z owoców i warzyw;- zepsute owoce i jarzyny;- skorupki jaj,- fusy po kawie i herbacie;- zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe;- resztki produktów spożywczych i potraw (bez mięsa, kości oraz tłuszczów).

Do brązowego worka na śmieci nie wrzucamy:

- mięsa i jego przetworów (wędlin, pasztetów itp.);- sera, jogurtu, kefiru, mleka;- kości;- nieświeżego masła;- tłuszczu zdjętego z potraw.

Szary kolor worka na odpady komunalne (odpady zielone)

Do brązowego worka na śmieci wrzucamy odpady ogrodowe:

- skoszoną trawę;- liście;- rozdrobnione gałązki, trociny.

Odpady zielone powinny być gromadzone 24 godziny przed planowanym terminem odbioru, tak by w worku nie rozwinęły się procesy fermentacji.

Czarny kolor worka do odpadów komunalnych (odpady zmieszane)

Do czarnego worka na śmieci wrzucamy pozostałe odpady (oprócz niebezpiecznych), których nie wrzucamy do pojemników do segregacji, m.in.:

- resztki żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości);- zabrudzony papier;- zanieczyszczone odpady opakowaniowe;- zmiotki domowe;- środki higieny osobistej (w tym pieluchy);- pampersy;- żwirek z kuwet dla zwierząt;- ceramikę (porcelanę, fajans itp.), potłuczone szyby i lustra;- tekstylia;- wystudzony popiół.

Do czarnego worka na śmieci nie wrzucamy:

- śniegu, lodu;- gruzu;- substancji toksycznych, resztek farb, rozpuszczalników, lakierów;- skoszonej trawy, liści i gałęzi;- urządzeń elektronicznych, żarówek, baterii, przeterminowanych leków ani przedmiotów wielkogabarytowych, jak meble (podlegają osobnej zbiórce m.in. w Punktach Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych)- innych odpadów, które powinny trafić do któregokolwiek z pozostałych pojemników.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021