Drzwi do pokoju. Jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych?

2020-07-10 14:57

Wykańczamy mieszkanie. Ściany już pomalowane, podłogi dopiero co położone, świeża stolarka okienna. Czas na drzwi. Czym się kierować podczas wyboru? Czy dopasować je do podłogi czy do okien? Podpowiadamy, jak wybrać drzwi do pokoju.

Spis treści

  1. Jakie drzwi wewnętrzne do jakiego pomieszczenia?
  2. Do podłogi czy do okien? Jak dopasować drzwi do pokoju?
  3. Kolor drzwi dopasowany do podłogi
  4. Drzwi wewnętrzne dopasowane do okien
  5. Jakie drzwi do jakiego stylu?

Jakie drzwi wewnętrzne do jakiego pomieszczenia?

Zastanówmy się dobrze, jakie są nasze wymagania wobec drzwi w danym pomieszczeniu. Oprócz estetyki możemy bowiem chcieć, żeby drzwi były dźwiękoszczelne albo niekoniecznie, przepuszczały dużo światła albo wcale. Od tego uzależnijmy w pierwszej kolejności wybór modelu.

Kiedy wybieramy drzwi do ogólnej domowej łazienki, zależy nam na dźwiękoszczelności dla maksymalizacji komfortu korzystania z toalety. Do łazienki wybieramy często drzwi z prześwitem z mlecznego szkła, żeby zorientować się łatwo, czy łazienka jest zajęta.

Z kolei prywatna łazienka przy sypialni może być wyposażona w drzwi nawet całkiem przeszklone. Komfort mamy bowiem zapewniony, a szklane drzwi umożliwią skorzystanie ze światła dziennego podczas łazienkowych czynności.

W gruncie rzeczy dla każdego pomieszczenia można dobrać inne skrzydło drzwi w zależności od potrzeb. Ważne tylko, żeby drzwi, które ze sobą sąsiadują były co najmniej z tej samej serii.

Nie zapominajmy, że drzwi na zawiasach to też tylko jedna z opcji. Do pomieszczeń rzadziej zamykanych i do tych, w których nie potrzebujemy intymności, śmiało zastosujmy drzwi przesuwne. Wyglądają świetnie.

..   Drzwi ukryte - nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz! >>>

..   Drzwi w małym mieszkaniu: jakie będą najlepsze do kawalerki >>>

Przeszklone drzwi
Autor: Eugeniusz Filipiuk Miejmy na uwadze funkcję drzwi. Wówczas będziemy w stanie skorzystać z takich opcji, jak drzwi pszeszklone, które możemy śmiało zastosować na przykład w łazience przy sypialni.

Do podłogi czy do okien? Jak dopasować drzwi do pokoju?

Wśród obiegowych opinii możemy spotkać się z dwiema „szkołami” doboru koloru i stylu drzwi. Jedna z nich głosi, że skrzydło drzwi powinno być zgrane ze stolarką okienną. Druga zaś, że z podłogą.

Nie ulega wątpliwości, że obydwa punkty odniesienia są ważne. Zarówno powierzchnia podłogi, zwłaszcza jeśli materiał użyty do jej wykończenia jest efektowny, jak i drewniana rama okienna mocno zaznaczają się w każdej aranżacji wnętrz. Fakt, że nieraz będziemy musieli wybierać na czym przede wszystkim się skupić. Podpowiadamy, jak postępować, żeby wyjść z wyboru drzwi obronną ręką.

Drzwi charakterystyczne
Autor: mat. pras. Inter Door A może drzwi pomalowane farbą tablicową? Jeśli uwzględnimy stylistykę całego pomieszczenia, właściwie nie ma żadnych ograniczeń.

Kolor drzwi dopasowany do podłogi

Kolor drzwi wewnętrznych może być taki jak kolor podłogi. Jest to szczególnie efektowne przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego. Takie drzwi mogą z pewnych perspektyw stanowić ciekawe przedłużenie płaszczyzny podłogi. Warto to uwzględnić, jeśli chcemy stosować we wnętrzach technikę color-blockingu.

Z drugiej strony możemy kierować się prawem kontrastu. Jasne drewno, takie jak koto, avodire, brzoza, jesion, klon czy jasny dąb, można zestawić z drewnem ciemnym, czyli ipe (lapacho), merbau albo wenge.

..   Kolory drewna: jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna? >>>

Klasyczne drzwi
Autor: Hörmann Klasyczne, białe drzwi to bezpieczne uniwersalne rozwiązanie niezależnie od wybranego stylu pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne dopasowane do okien

Spójna stolarka drzwi i okien będzie wyglądać dobrze. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na powierzchnie z naturalnego drewna. Także i w tym wypadku możemy zdecydować się na dokładnie taki sam odcień albo zupełnie przeciwny.

Dopasowując kolor drzwi do ram okiennych pamiętajmy jednak o pewnej specyfice okien. Za dnia kolor ramy okiennej dla wzroku wydaje się znacznie ciemniejszy, dlatego że jest blisko zestawiony z jasnym oknem – kolor okna z daleka jest właściwie niewidoczny. Nie oczekujmy zatem, że w ciągu dnia nasz estetyczny zamysł będzie w ogóle widoczny.

Drzwi do pokoju
Autor: Hörmann Ciemna podłoga i jasne drzwi to dobry zestaw. Podobnie zresztą jak zestaw odwrotny.

Jakie drzwi do jakiego stylu?

Przy wyborze stylu drzwi pamiętajmy, że powinny być odpowiednio dopasowane do wystroju wnętrza. Drzwi będą ważnym elementem całej kompozycji. Nie zapomnijmy o tym.

  • Pozbawione jakichkolwiek elementów dekoracyjnych, gładkie, minimalistyczne drzwi w odcieniach czerni i szarości idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz, podobnie jak, charakteryzujące się niezwykle surowym designem, drzwi szklane.

  • Jeśli jesteś właścicielem loftu, możesz całkowicie puścić wodze fantazji i postawić na futurystyczne, metalowe drzwi wewnętrzne.

  • Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się drzwi malowane białą lub jasnoniebieską bejcą.

  • Postarzane lub bogato rzeźbione drzwi wewnętrzne będą wyglądać pięknie na tle wnętrz w stylu rustykalnym lub klasycznym.

  • Rzeźbione drzwi sprawdzą się również w przypadku pomieszczeń w stylu glamour.

Drzwi w jednolitym, intensywnym kolorze nadają się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się już jakiś wyrazisty akcent, na przykład wzorzysta tapeta lub lustro w ozdobnej ramie, możesz dopasować wygląd drzwi do tego elementu! Nietypowe, kolorowe lub wzorzyste drzwi wewnętrzne doskonale nadają się też do pokoju dziecięcego.