Oto polski loft! Aranżacja wnętrza: loft naszych czasów

2015-11-20 12:43

Rewelacyjny projekt: polski loft! Wnętrza powstały na strychu dawnego kina. Remont i aranżacja loftu nie była prosta, ale udała się znakomicie! Styl industrialny wprowadzają zastosowane materiały: drewno belek stropowych oraz cegły współgrają z betonem, szkłem, blachą i stalą. Na podłodze położono ogromne płytki szarego gresu i wstawki z desek.

Spis treści

  1. Loft: aranżacja wnętrza w stylu industrialnym
  2. Zobacz: zdjęcia polskich wnętrz GALERIE >>>
  3. Projekt wnętrza loftu: przestrzeń dla wizjonera
  4. Loft nie dla singla
  5. WIDEO: inspiracje na industrialny wystrój wnętrz

Oto świetna realizacja wnętrza loftu, który powstał na strychu dawnego kina. Projekt wnętrza: architekt Tomasz Hliniak (HLINIAK ARCHITEKCI). Budynek, na którego ostatniej kondygnacji gościmy, okala stary park z platanami i z XIX-wiecznym pałacem przemysłowca Henryka Dietla. Z balkonu widać kamienicę, w której urodził się Jan Kiepura, przed nią stare fabryczne hale dawnej huty „Katarzyna”. W takiej okolicy nie wzbudza sensacji loft zaaranżowany w dawnym Domu Kultury Fabryki Kotłów Przemysłowych. 

Loft: aranżacja wnętrza w stylu industrialnym

- Belki podtrzymujące strop w naszym mieszkaniu służyły do mocowania urządzeń sceny teatralnej – opowiada Wojciech, właściciel loftu. Dom kultury z czasem przekształcono w kino „Metalowiec”, ponoć najnowocześniejsze w Zagłębiu. Po nastaniu ery multipleksów obiekt zamknięto, zaczął popadać w ruinę. – No i z czasem sprowadziła się tu grupa squattersów. Gdy przed zakupem mieszkania oglądaliśmy budynek, większość ścian pokrytych było graffiti, wydrukami z fanzinów, zdjęciami z Polaroida (część tych pamiątek udało mi się sfotografować), w remontowanych pomieszczeniach walały się zniszczone krzesła kinowe, fragmenty projektorów i kaset na filmy – wspomina Wojciech.

Zobacz: zdjęcia polskich wnętrz GALERIE >>>

W trakcie remontu i aranżacji wnętrza loftu inwestorzy i architekt starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów wykończeniowych, by oddać styl industrialny. Tam, gdzie cegła była zniszczona, uzupełniono ją dobrą, także oryginalną, pozyskaną z innego miejsca budynku. Drewno belek stropowych oraz cegły współgrają z betonem, szkłem, blachą i stalą. Na podłodze położono ogromne płytki szarego gresu i wstawki z desek – by zaakcentować strefę wypoczynkową i aneks jadalniany we wnętrzu loftu. Właścicielom zależało, by w aranżacji loftu kuchnia i ściany wokół pokoi dzieci były zrobione z prawdziwego betonu. Wykonawca na miejscu produkował więc zbrojone stalą płyty, wlewając beton w kolejne formy. Szklana tafla między kuchnią a łazienką – od strony salonu jest praktyczną, łatwą w utrzymaniu czystości, ścianą nad blatem kuchennym, a od strony łazienki – oknem doświetlającym niewielkie wnętrze.

Projekt wnętrza loftu: przestrzeń dla wizjonera

- Projekt wnętrza loftu: to nie była prosta sprawa. Prostokątne, puste pomieszczenie o wymiarach: 15 x 10 m. Poziome belki więźby na wysokości oczu – wspomina architekt Tomasz Hliniak. Brak okien dachowych i kilkaset pająków. Żadnej izolacji, podłoga w postaci płyty żelbetonowej. Cztery kominy wentylacyjne z mieszkań poniżej przebiegały przez strych w „losowo niedobranych” miejscach. – Gdy pierwszy raz tu weszliśmy zachwyciły nas dwie rzeczy – drewniane bele podpierające dach i otwarta przestrzeń – mówi Anna. - I za nic nie chcieliśmy tego stracić urządzając tutaj mieszkanie w klimacie loftu!

Loft nie dla singla

Pierwotne pomysły na aranżację wnętrza strychu dawnego kina „Metalowiec” były inne – duże sypialnie, mały salon. Lecz pewnego dnia przyszedł architekt z zupełnie nowym szkicem wnętrza loftu. – Może by tak zrobić odwrotnie – zaproponował, ostrzegając, że rozwiązanie ma małe wady (bo małe pokoiki), ale i zalety, nad którymi warto się zastanowić. Anna i Wojciech od razu wiedzieli, że to jest to! Prostokątne pomieszczenie o powierzchni 150 m2 podzielono na dwie, prawie równe, części. Jedną stanowi teraz we wnętrzu loftu przestrzeń otwarta – salon z kuchnią, jadalnią i aneksem wypoczynkowym, drugą – układ pomieszczeń: sypialnia rodziców i dwie łazienki (zamknięte w kubiku w centralnym punkcie przestrzeni) oraz pokoje dzieci. Dzięki takiemu zabiegowi udało się nawet (na dachu kubika) wygospodarować antresolę. Jest dość niska, lecz znakomicie nadaje się na pokój do pracy. Gabinet w lofcie doświetla okno z widokiem na łóżko gospodarzy. Salon w prezentowanym lofcie staje się rodzajem „miejskiego placu”. Spotykają się tu domownicy i goście. Przy czym formuła tego miejsca niesie w sobie pewien potencjał niewiadomego – relacji, jakie będą oni w tej wspólnej przestrzeni nawiązywać – mówi architekt Tomasz Hliniak.

WIDEO: inspiracje na industrialny wystrój wnętrz

Elementy stylu industrialnego w aranżacji wnętrz łatwo można przenieść do swojego mieszkania. Meble i dodatki w stylu industrialnym są proste, bez zbędnych dodatków, często w kolorze stali lub czarne. Zobaczcie naszą propozycję aranżacji w stylu industrialnym.