Drzwi w małym mieszkaniu: jakie drzwi będą najlepsze do kawalerki

2017-01-13 11:57

Drzwi do małego mieszkania lub kawalerki powinny łączyć strefy. Dobrze, jeśli drzwi w kawalerce wtapiają się w tło, czasem nawet znikają i zajmują jak najmniej miejsca.

Drzwi przesuwne w sypialni
Autor: Egeniusz Fenix

Spis treści

  1. Drzwi w małym mieszkaniu: materiały
  2.  Jak zamontować drzwi przesuwne na ścianie?
  3. Drzwi w małym mieszkaniu: rodzaje
  4. Drzwi w małym mieszkaniu: triki

Wyborowi drzwi do małego mieszkania lub kawalerki warto poświęcić szczególną uwagę. W małych wnętrzach źle dobrane drzwi będa niepotrzebnie zwracać uwagę i dodatkowo wydzielać przestrzeń. Warto wybrać takie drzwi do kawalerki, które będą jak najmniej widoczne, przezroczyste i przesuwne.

Drzwi w małym mieszkaniu: materiały

Przezroczyste szkło lub tworzywo sztuczne spaja optycznie wnętrza. Matowe, kolorowe przepuszcza promienie świetlne, przesłaniając jednak widoki.

 Jak zamontować drzwi przesuwne na ścianie?

Skrzydło drzwi przesuwnych montowanych na ścianie przesuwa się po prowadnicy montowanej na ścianie nad otworem drzwiowym. Montaż drzwi przesuwnych zaczynamy od przymocowania do ściany framugi i ościeżnicy drzwi. Następnie montujemy prowadnicę i skrzydło drzwi. Ostatnim etapem jest montaż maskownic.

Drzwi w małym mieszkaniu: rodzaje

W małym mieszkaniu sprawdzają się skrzydła przesuwne – chowane w kasecie ściennej, w zabudowie meblowej lub montowane w systemie naściennym.

Czytaj też: wymiana drzwi w mieszkaniu poradnik >>>

W porównaniu z tradycyjnie otwieranymi drzwiami uchylnymi nie potrzebują ok. 0,7 m² wolnej podłogi. Drzwi przesuwne podwójne lub potrójne są idealne do łączenia pokojów lub ich stref, optycznego otwierania przestrzeni.

Czytaj też: 5 trików na powiększenie małego wnętrza >>>

Nie zawsze zamykamy wszystkie drzwi w mieszkaniu. Drzwi do przedpokoju, kuchni, pokoju dziecka często pozostają otwarte – by swobodnie poruszać się po domu, dla wrażenia większej przestrzeni oraz dlatego, że lubimy być razem. Tradycyjne drzwi w takim wypadku przeszkadzają i wyglądają mniej estetycznie niż przesuwne. W garderobie czy składziku gospodarczym egzamin zdają drzwi składane (łamane w połowie szerokości).

Drzwi w małym mieszkaniu: triki

Aby zamaskować drzwi w małym mieszkaniu, wybierz model bezprzylgowy (z ościeżnicą zlicowaną ze ścianą). Pomaluj na ten sam kolor co otoczenie. Albo ozdób tapetą, tkaniną, okładziną z drewna.