Kuchnia dla seniora musi być wygodna i bezpieczna. Iza, architektka wnętrz, zaprojektowała taką dla swojej mamy

2024-04-08 12:19

Córka Pani Domiceli, Iza Szewc, jest architektką wnętrz, najlepiej zna gust i potrzeby mamy. – Gdy Iza zaproponowała, że zaprojektuje nam nowe mieszkanie, poczułam, że łatwiej uporamy się z kolejną przeprowadzką – mówi Domicela. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy kuchni, mojemu królestwu… Kolor szafek Iza dobrała pod ulubiony sweter siostry. Zobacz, jak urządzić wygodną i bezpieczną kuchnię dla seniora.

Spis treści

  1. Jak urządzić kuchnię dla seniora
  2. Dodatkowy blat w kuchni
  3. Zielony kolor zabudowy, miejsce do przechowywania

Domicela i Marian już parę razy zmieniali miejsce zamieszkania. Niedawno postanowili przenieść się bliżej rodziny – do mieszkania z małym ogródkiem, położonego na nowo wybudowanym lubelskim osiedlu. Projektem i wykończeniem wnętrz zajęła się ich córka Iza Szewc, która prowadzi pracownię Fabryka Nastroju.

Jak urządzić kuchnię dla seniora

– Koordynowałam prace trochę na odległość z Warszawy i trochę mieszkając w Lublinie. Jeszcze na etapie budowy domu wprowadziliśmy zmiany lokatorskie – mówi projektantka. W planie deweloperskim kuchnia była całkowicie otwarta na salon. Domiceli i Marianowi kompletnie się to nie podobało. Chcieli zasłonić strefę gotowania, jednocześnie zależało im na wygodnym wejściu. Iza zaproponowała postawienie półtorametrowej ścianki z wykonanym na zamówienie kredensem.

Podobają ci się zielone kuchnie? Zobacz kuchnię w kolorze mięty z ogródkiem ziołowym na ścianie

Dodatkowy blat w kuchni

– Niestety w tej sytuacji zabrakło w kuchni miejsca na stół. Nasza córka wpadła więc na pomysł, by w jednej z szuflad, tej pod płytą indukcyjną, zamontować dodatkowy wysuwany blat, w roli podręcznego stolika. Większy stół jadalniany przewidziała tuż obok, w salonie – wyjaśniają. – Gdy pokazałam mamie projekt i wizualizacje, trudno jej było wyobrazić sobie, jak to dokładnie będzie wyglądać. Ale zaufała mi.

Zielony kolor zabudowy, miejsce do przechowywania

Uzgodniłyśmy, że w zabudowie w kształcie litery L znajdzie się dużo szuflad i długi blat. Zielony kolor dolnych szafek zaczerpnęłyśmy ze… swetra mojej siostry. Mama widząc głęboką zieleń na dużej płaszczyźnie, zaakceptowała ją. A ja mogłam się tylko cieszyć, bo była również w moim guście – wspomina Iza.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Z myślą o seniorach
Izabela Szewc, Fabryka Nastroju, fabrykanastroju.pl
Izabela Szewc, Fabryka Nastroju, fabrykanastroju.pl

Projektując kuchnię dla osób starszych, pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu dobrego dostępu do zawartości szafek. W dolnej zabudowie najlepiej sprawdzą się szuflady z tzw. pełnym wysuwem – wytrzymałe, idealne do przechowywania ciężkich garnków czy naczyń. Piekarnik umieśćmy w słupku na wysokości 70–80 cm. Dzięki temu nie trzeba będzie się do niego schylać. Do szafek górnych możemy użyć zaawansowanych systemów z „windą”, umożliwiającą opuszczenie zawartości. Postawmy na maksymalną prostotę, wybierając sprzęty. Skomplikowane funkcje, elektroniczne wyświetlacze czy programatory są dobre dla nas, ale niekoniecznie dla naszych rodziców.

Aranżacja łazienki dla seniora to kolejne wyzwanie. Zobacz, jak sobie z nim poradzić

Przeczytaj także: Kuchnia otwarta na salon w kształcie litery L. Białe klasyczne fronty i mozaika nad blatem

Test wiedzy o życiu codziennym w PRL-u

Pytanie 1 z 10
1. Do czego służył prodiż?