Jak urządzić łazienkę dla seniora? Jakie powinno być wyposażenie łazienki dla seniora?

2024-01-29 14:55

Z wiekiem tracimy swoja sprawność, a czynności, które do tej pory wykonywaliśmy bez namysłu, zaczynają sprawiać nam kłopoty. Aby ułatwić sobie albo swoim krewnym życie, warto sprawić, aby nasze mieszkanie czy dom były jak najbardziej przyjazne i dostępne. Dzisiaj odpowiemy pytanie, jak urządzić łazienkę dla seniora oraz jakie wyposażenie powinno się tam znaleźć.

Spis treści

  1. Jak urządzić łazienkę dla seniora?
  2. Jaka powinna być łazienka dla seniora?
  3. Wyposażenie łazienki dla seniora: uchwyty
  4. Łazienka dla seniora: kabiny prysznicowe dla seniora
  5. Wyposażenie łazienki dla seniora: wanna dla seniora
  6. Łazienka dla seniora: umywalka
  7. Wyposażenie łazienki dla seniora: WC

Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Łazienka dla seniora powinna być wyposażona w ten sposób, by ten jak najdłużej był w stanie korzystać z niej samodzielnie bez pomocy drugiej osoby. Poza tym powinna być ona maksymalnie bezpieczna. Należy zatem dostosować ją do stanu zdrowia osoby, która z niej korzysta lub będzie korzystać. 

Jaka powinna być łazienka dla seniora?

Jak urządzić łazienkę dla seniora? Łazienka dla seniora musi być bezpieczna, wygodna oraz mieć odpowiedni metraż, który pozwoli się w niej swobodnie poruszać, np. na wózku inwalidzkim lub z chodzikiem. 

Urządzając łazienkę dla seniora od zera, należy dużą uwagę zwrócić na odpowiedni dobór płytek. Na całej powierzchni łazienki powinni być płytki antypoślizgowe, tak aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się. Wybierz te oznaczone znakiem “PEI2”, co oznacza, że są odporne na ścieranie.

Jeśli łazienka dla seniora nie będzie całkowicie remontowana, ale tylko modernizowana i dostosowywana dla starszej osoby, a płytki nie będą wymieniane, należy wyłożyć ją matami antypoślizgowymi. Powinny się znaleźć tam, gdzie jest mokro, czyli pod prysznicem, w jego pobliżu oraz blisko umywalki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Granatowe dodatki i rude sufity

Wyposażenie łazienki dla seniora: uchwyty

Jakie powinno być wyposażenie łazienki dla seniora? Rzecz absolutnie obowiązkowa to uchwyty we wszystkich miejscach, gdzie starszy człowiek może mieć problemy ze wstaniem, a więc: obok muszli, bidetu, pod prysznicem i koło wanny. 

Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, poczucie sprawczości i samodzielności, ale i komfort seniorom, którzy jak najdłużej chcą radzić sobie z tak intymną czynnością, jaką jest codzienna toaleta, bez pomocy innych.

Łazienka dla seniora: kabiny prysznicowe dla seniora

Jaki prysznic dla starszej osoby? Kabiny prysznicowe dla seniora powinny być jak najbardziej dla niego dostępne. Biorąc pod uwagę, że do brodzika trzeba wejść i nie da się do niego wjechać na wózku inwalidzkim, najlepiej sprawdzi się kabina typu walk-in.

Znajduje się na równi z podłogą, więc senior nie musi szukać podparcia, żeby podnieść nogę i wejść do środka. Nie będzie się też bał, że wychodząc z niego, źle stanie i upadnie. 

Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Autor: Materiały prasowe/Sanplast

Pod prysznicem można również zamontować specjalne składane siedzisko. Dzięki niemu starsza osoba, która męczy się nawet podczas stania, może sobie usiąść. Obok takiego siedziska muszą jednak znajdować się uchwyty, które pozwolą jej wstać.

Remontując łazienkę i dostosowując ją dla osoby starszej, warto pod prysznicem zamontować baterie podtynkowe. To nie tylko oszczędność miejsca, ale poprawa bezpieczeństwa.

Wyposażenie łazienki dla seniora: wanna dla seniora

Tradycyjna wanna nie jest dobrym rozwiązaniem dla seniorów, jednak na rynku pojawiły się modele dostosowane do osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo. Wanna dla seniora posiada drzwiczki, więc aby do niej wejść, nie trzeba wysoko podnosić nóg. 

Łazienka dla seniora: umywalka

Umywalki dla seniora nie różnią się od tradycyjnych praktycznie niczym. Warto je zamontować jednak na nieco niższej wysokości, dostosowanej do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Chodzi o to, aby do umywalki nie trzeba było się schylać.

Jeśli jesteśmy już przy umywalkach, w tym miejscu warto też wspomnieć o bateriach. Można postawić na te nowoczesne, które posiadają czujnik ruchu. Dzięki nim senior nigdy nie zapomni zakręcić wody. Niektórzy mogą mieć problem z manewrowaniem kurkami, w tym przypadku nie będzie to kłopotem, bo woda poleci wtedy, gdy będzie potrzebna.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia dla seniora musi być wygodna i bezpieczna. Iza, architektka wnętrz, zaprojektowała taką dla swojej mamy

Wyposażenie łazienki dla seniora: WC

Podobnie jak w przypadku umywalki, również misa WC powinna być zamontowana nieco niżej (nie więcej niż 50 cm od podłogi). Oprócz tego nie należy jej montować zbyt blisko ściany. Senior powinien mieć przestrzeń, aby wygodnie do niej podejść i na niej usiąść. 

Przy okazji warto zwrócić też uwagę na kształt samej misy wc. Sedes powinien być wydłużony. Dzięki temu osoby, które poruszają się na wózku lub chodzą z balkonikiem, będą mieć większe pole manewru i wygodę.

QUIZ PRL: Tych cudeniek z PRL-u już nie ma. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 9
Najpopoularniejszy elektryczny „ogrzewacz do pomieszczeń firmy „Farel” zwany Farelką, był: