Dziecko w kuchni. Jak przygotować wnętrze na wspólne gotowanie, posiłki i zabawę?

2020-09-08 12:30 Materiał sponsorowany

Dla małego dziecka kuchnia jest szczególnie fascynującym pomieszczeniem. Naturalna potrzeba odkrywania i zaglądania do każdego kąta czy szuflady pomaga maluchowi poznać otaczający go świat i rozbudza jego wyobraźnię, podobnie jak wspólne gotowanie z rodzicami lub zabawy z rodzeństwem w kuchennej przestrzeni. Jak przygotować bezpieczną dla dziecka kuchnię? Które materiały pomogą nam utrzymać czystość podczas zabaw i gotowania z dziećmi? Sprawdźmy!

Bezpieczna kuchnia REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU

Spis treści

  1. Bezpieczna kuchnia dla dziecka – czyli jaka?
  2. Jak przygotować kuchnię na wspólne gotowanie i zabawę z dziećmi?

Bezpieczna kuchnia dla dziecka – czyli jaka?

Z jednej strony kuchnia uważana jest za bijące serce każdego domu – to właśnie tutaj przygotowujemy i spożywamy posiłki, spotykamy się z domownikami, a czasem także przyjmujemy gości. Z drugiej strony, statystyki mówią jasno: najwięcej wypadków w domu zdarza się właśnie w kuchni. Jeśli w domu mamy małe dziecko i chcemy stworzyć dla niego bezpieczną przestrzeń w kuchni, warto dobrze zastanowić się nad poszczególnymi elementami wystroju kuchni.

Jak powinna wyglądać bezpieczna kuchnia? Dużą częścią spośród wypadków przytrafiających się w kuchni są oparzenia. Maluchy są bardzo ciekawskimi istotami, zwłaszcza gdy zobaczą coś świecącego, dlatego włączony piekarnik czy błękitne płomienie kuchenki gazowej są dla nich w szczególności atrakcyjne. W przypadku piekarnika możemy zakupić model wyposażony w system tzw. zimnych drzwi, dzięki któremu nawet rozgrzane drzwiczki piekarnika po zewnętrznej stronie zachowują normalną, pokojową temperaturę. Natomiast kuchenka gazowa nie jest najbezpieczniejszą opcją, jeśli w domu są małe dzieci. Dobrą alternatywą dla kuchenek gazowych są płyty indukcyjne, które nie mają ani widocznych pokręteł, ani płomieni, które dziecko może próbować dotknąć.

W kuchni na każdym kroku mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi dla dziecka przedmiotami. Ostre widelce, noże czy nożyczki dziecko może bardzo łatwo wyjąć z szafki czy szuflady, dlatego jeśli mamy możliwość, umieśćmy sztućce w wyższych szufladach, do których dziecko nie dosięgnie, albo wykorzystajmy specjalne zabezpieczenia, uniemożliwiające dzieciom dostanie się do środka danej szuflady czy szafki.

Inną, fascynującą rzeczą dla dziecka w kuchni są gniazdka elektryczne. Maluchy uwielbiają wkładać do nich paluszki lub inne przedmioty. By uniknąć porażenia dziecka prądem, stosujmy gniazdka z zaślepkami lub ukryjmy je w meblach (czasem wystarczy wywiercić niewielki otwór w blacie czy szafce). Ponadto, ostre krawędzie blatów możemy zabezpieczyć gumowymi nakładkami lub poprosić stolarza o ich zaokrąglenie.

Laminat akrylowy REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU

Jak przygotować kuchnię na wspólne gotowanie i zabawę z dziećmi?

Kiedy decydujemy się na wspólne gotowanie i zabawę z maluchami w przestrzeni kuchennej, priorytetem jest bezpieczeństwo naszych pociech. Jednocześnie warto pomyśleć o zabezpieczeniu kuchni przed efektami takich zabaw. Jak przygotować kuchnię, by móc swobodnie oddać się zabawie z dziećmi? Kluczowy jest tu odpowiedni dobór materiałów. Laminat akrylowy, który znajdziemy w ofercie marki REHAU stanowi świetną alternatywę dla lakierowanych frontów. Wyróżnia się jednolitą, elegancką powierzchnią, nie traci kolorów pod wpływem promieniowania UV i z łatwością poddaje się obróbce stolarskiej. Laminat akrylowy doskonale sprawdzi się podczas gotowania i zabaw z dziećmi. Dlaczego? Laminat akrylowy REHAU jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, a przez swoją gładką bezporową powierzchnię czyszczenie zajmuje kilka sekund. Dzieciom na pewno spodoba się możliwość pisania pisakiem lub kredą po frontach wykonanych z laminatu akrylowego marki REHAU. Będą mogły do woli ozdabiać szafki, dając upust swojej kreatywności.

Innym materiałem, który warto mieć w kuchni, jeśli planujemy wielogodzinne sesje gotowania z naszymi pociechami jest szkło polimerowe. Szkło polimerowe doskonale zastępuje tradycyjne szkło i jest od niego o połowę lżejsze. Dlaczego ten materiał przyda się podczas zabaw z dziećmi w kuchni? Szkło polimerowe marki REHAU nie tylko jest 10 razy trwalsze niż zwykłe szkło, więc nie musimy martwić się, że pęknie i skaleczy nas lub malucha; jest ono również proste w czyszczeniu. Na szkle polimerowym nie widać odcisków palców, a powierzchnię wystarczy przetrzeć od czasu szmatką z mikrofibry. Podobnie jak w przypadku frontów szafek z laminatu akrylowego, po szkle polimerowym REHAU z łatwością możemy pisać jak po tablicy. Warto dodać, że szkło polimerowe w wersji slim zastosujemy w kuchni jako splashback zamiast płytek.

Więcej informacji o laminatach akrylowych i szkle polimerowym REHAU na stronie www.rehau.com >>

Szkło polimerowe REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU