Pomysł na dekorację okna w kuchni: eleganckie zazdrostki do kuchni. Inspiracje i aranżacje

2024-05-16 19:43

Ładne zazdrostki do kuchni odgrywają rolę zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Ich wszechstronność sprawia, że są nie tylko sposobem na dyskretne przysłonięcie okien, ale także elementem, który może dodać kuchni przytulności.

Spis treści

  1. Co to są zazdrostki?
  2. Eleganckie zazdrostki do kuchni. Jak dobrać zazdrostki?
  3. Jak wysoko powiesić zazdrostki?
  4. Jakie są długości zazdrostek?
  5. Eleganckie zazdrostki do kuchni. Jak mierzyć zazdrostki?
  6. Jak przymocować zazdrostki? Jaki karnisz do zazdrostki? 
  7. Eleganckie zazdrostki do kuchni. Zdjęcia

Co to są zazdrostki?

Zazdrostki to nic innego jak rodzaj krótkich firanek, którymi przysłania się dolną część okna. Na ogół wykonane są z lekkiego materiału, takiego jak bawełna, len czy organza, dzięki czemu przepuszczają światło, ale również zapewniają intymność w kuchni.

Są niedrogie i bardzo łatwo się je montuje. Wystarczy nałożyć je na specjalny drążek, który nakłada się na przyklejone na ramach okna haczyki. 

Eleganckie zazdrostki do kuchni. Jak dobrać zazdrostki?

Wybierając eleganckie zazdrostki do kuchni, należy wziąć pod uwagę, w jakim stylu została urządzona. Przykładowo: jeśli kuchnia jest nowoczesna, warto postawić na proste, gładkie zazdrostki w stonowanych kolorach. Taki model sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji!

Natomiast do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym czy prowansalskim najlepiej wybrać zazdrostki z delikatnymi haftami lub aplikacjami.

Jak wysoko powiesić zazdrostki?

Wysokość, na jakiej należy powiesić eleganckie zazdrostki do kuchni, zależy od szerokości firanki. Zazwyczaj montuje się ją w ten sposób, by jej krańce sięgały górnej części dolnej ramy okna. Przykładowo więc zazdrostki o szerokości 40 cm, wieszamy około 50 cm nad parapetem, upewniając się, że cała szyba jest zasłonięta. 

Można również podnieść je nieco wyżej, a więc zdecydować się na zostawienie nieprzysłoniętego przesmyku okna.

Eleganckie zazdroski do kuchni.
Autor: Materiały prasowe/LOBERON

Jakie są długości zazdrostek?

Długość zazdrostek może być różna i zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz wymiarów okna. Standardowe długości zazdrostek to zazwyczaj od 30 do 60 cm, ale można również zamówić eleganckie zazdrostki do kuchni na wymiar.

Eleganckie zazdrostki do kuchni. Jak mierzyć zazdrostki?

Aby kupić odpowiednie zazdrostki, należy dokładnie zmierzyć szerokość oraz wysokość okna, a następnie dodać odpowiednią ilość materiału na marszczenie lub fałdy, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać.

Weź pod uwagę też materiał, z jakiego będą wykonane eleganckie zazdrostki do kuchni. Lekkie materiały marszczymy bardziej, a żakardowe (cięższe) mniej. 

Jeśli okno, a właściwie jego szyba, ma 1m szerokości i 120 cm wysokości, to kup zazdrostkę o szerokości 1,5m (wymiar szyby x 1,5) i wysoką na minimum 30 cm. Wysokość dopasuj do indywidualnych preferencji. 

Jak przymocować zazdrostki? Jaki karnisz do zazdrostki? 

Do zazdrostek można użyć różnych rodzajów karniszy, ale najlepiej sprawdzą się te, które pozwalają na swobodne przesuwanie zazdrostek oraz łatwe zdejmowanie ich do prania czy czyszczenia. 

W sklepach kupisz karnisze teleskopowe, które mają określony zakres długości. Kosztują na ogół kilkanaście zł. Są lekkie, łatwo się je montuje i są dosyć cienkie, a więc na tyle dyskretne, że nie przytłaczają firanek.

Eleganckie zazdrostki do kuchni. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Eleganckie zasłony do sypialni. Do czego dopasować kolor zasłon w sypialni?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.
Nasi Partnerzy polecają