"Moja poprzednia kuchnia była beznadziejna". Mateusz postawił na mocne kolory i pochwalił się efektem

2022-12-12 12:04

Decyzję o remoncie Mateusz podjął po wyprowadzce współlokatora. Zaczął od kuchni. Otworzył ją na pokój, pozbył się nielubianej białej zabudowy i jadowitej zieleni ścian. Postawił na głęboki błękit oraz fornir.

Kuchnia
Autor: Bernard Białorucki Nie taki fornir straszny. Fronty szarych i granatowych szafek są półmatowe, błyszczy za to lacobel i fornir. Mało brakowało, a ten ostatni materiał wpędziłby właściciela w dodatkowe koszty. – Po zainstalowaniu kuchni byłem niezadowolony – opowiada Mateusz. – Doszedłem do wniosku, że wybrany fornir jest tragiczny i należy go niezwłocznie zmienić. Na szczęście gdy przespałem się z tematem i rano wszedłem do zalanej słońcem kuchni, stwierdziłem, że to jest jednak dokładnie to, czego oczekiwałem. Ku radości stolarzy odwołałem zmianę. Zabudowa meblowa - kameleon-projektowanie.com

Moja poprzednia kuchnia była beznadziejna – śmieje się Mateusz, właściciel mieszkania. – Nie miała praktycznie elementu, który by mi się podobał. Była pseudonowoczesna, biała. Można było się w niej poczuć jak w laboratorium. Całość uzupełniała nieciekawa zieleń na ścianach.  

Gdy trafił do pracowni Alicji Olech, dokładnie wiedział, czego chce. – Mieszkanie miało być męskie, utrzymane raczej w ciemnej kolorystyce, a kolor drewna pasować do mebli w salonie – wyjaśnia projektantka. – Zależało mi na połączeniu drewna z nowoczesnością. Nasza współpraca zaczęła się od wskazania przeze mnie projektów, które mi się podobały, a Alicja zaproponowała swoje spojrzenie. Dzięki temu udało się wypracować dość oryginalną koncepcję, z której jestem bardzo zadowolony – mówi właściciel.

Ponieważ kuchnię otworzono na salon, wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryka zostały zmienione. – Poszło gładko – wspomina Mateusz. – Również z tego względu warto korzystać z usług architektów – oszczędza to czas, prawdopodobnie pieniądze oraz zmniejsza stres związany z remontem. Zapytany o wspomnienia z parapetówki, uśmiecha się: – Powiem tylko, że musiałem wymienić płytę indukcyjną.

Ola

W kuchni spędza zdecydowanie więcej czasu niż Mateusz. Lubi gotować, a zdrowe odżywianie jest dla niej bardzo ważne. Zawodowo zajmuje się badaniami klinicznymi. Mateusz – doradztwem strategicznym. Interesuje się sportem, dużo czyta. Żartuje, że w kuchni tylko je śniadania i czasem pije herbatę.

Ola
Autor: Bernard Białorucki

Odmęty atramentu

– Aby odciążyć bryłę mebli, wstawiliśmy otwarte półki w kolorze niebieskim – wyjaśnia projektantka. – Uwielbiam granaty i szarości – dodaje Mateusz – ale też oryginalne rozwiązania – stąd wybór dość intensywnego forniru.

Kuchnia
Autor: Bernard Białorucki

Przejścia nie ma

Ścianę między kuchnią a pokojem wyburzono. W miejscu poprzedniego wejścia stanęła zabudowa z lodówką, szafkami i piekarnikiem. – Ten ostatni został ustawiony wyżej (w poprzedniej kuchni był pod płytą indukcyjną), co zdecydowanie ułatwia dostęp. Nie ukrywam, że ma to znaczenie również przy czyszczeniu – mówi Mateusz.

Kuchnia
Autor: Bernard Białorucki
Oświetlenie blatu
Alicja Olech, Kameleon Projektowanie Wnętrz, kameleon-projektowanie.com
Alicja Olech, Kameleon Projektowanie Wnętrz, kameleon-projektowanie.com

Wybierając kolor i natężenie oświetlenia podszafkowego, musimy uwzględnić kolor blatu – jasny będzie odbijał część światła, więc natężenie może być mniejsze. Obecnie najczęściej stosowanym oświetleniem strefy blatu jest pasek LED w profilu mlecznym umieszczony w dolnym wieńcu szafek wiszących. Powinien znaleźć się bliżej ściany, na 1/3 głębokości szafki – wtedy zyskamy pewność, że nie będzie nas razić w oczy. Istotne jest też, aby pasek LED był zlicowany z dolnym wieńcem szafek, a nie doklejony do niego – wizualnie druga opcja wypada zdecydowanie gorzej. W kuchni brak górnych szafek? Powieśmy więc nad blatem lampy lub przymocujmy do ściany kierunkowe reflektory. Pamiętajmy tylko: stojąc przy blacie nie możemy zasłaniać ciałem światła.

Nowy eklektyzm

Kuchnia jest nieoczywista: fornir z rysunkiem nawiązującym do lat 50. ubiegłego wieku i krzesła – w stylu kultowych Eames Plastic Chair – spotykają się tu z ultranowoczesnym szkłem i ścianą pomalowaną farbą tablicową.

Kuchnia
Autor: Bernard Białorucki
Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE