6 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu kuchni. Podpowiadamy, jak ich uniknąć

2024-05-09 11:50

Projektowanie kuchni jest jak bieg z przeszkodami. Jak je sprawnie ominąć? Omawiamy 6 najczęściej popełnianych błędów i radzimy, jak ich uniknąć. Na co zwrócić szczególną uwagę, by zaprojektowana kuchnia była ładna i funkcjonalna? Oto nasze podpowiedzi.

Spis treści

 1. Trójkąt roboczy w kuchni
 2. Płyta grzewcza i zlew - czego nie robić
 3. Zlew przy oknie? Tak, ale...
 4. Gniazdka - warto wiedzieć
 5. Oświetlenie  - kluczowy element
 6. Materiały wykończeniowe

Projektując kuchnię, zwróćmy uwagę na detale, które wpływają na jej funkcjonalność. Unikajmy błędów, takich jak nieprawidłowe rozmieszczenie sprzętów czy brak wystarczającej ilości gniazdek. Zastosowanie tych prostych zasad sprawi, że nasza kuchnia stanie się nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa.

Trójkąt roboczy w kuchni

Podczas projektowania kuchni przyjmuje się ogólną zasadę trójkąta roboczego. To oznacza, że najważniejsze urządzenia kuchenne i powiązanie z nimi strefy, takie jak zlew (strefa zmywania), lodówka (strefa zapasów) oraz płyta kuchenna (strefa gotowania), powinny być umiejscowione w wierzchołkach trójkąta wpisanego w rzut pomieszczenia.

Każda z tych stref powinna być dostępna bez przeszkód, aby skrócić odległość pomiędzy nimi. Kuchnie, w których te trzy obszary są zbyt odległe od siebie, mogą sprawić, że gotowanie stanie się mniej efektywne.

Zasada trójkąta roboczego opiera się na kolejności prac:

 • najpierw wyjmujemy produkty z lodówki,
 • następnie je myjemy,
 • a na końcu przygotowujemy, gotując lub piekąc.

Powinniśmy unikać sytuacji, kiedy kuchenka znajduje się pomiędzy lodówką a zlewem.

Kuchnia
Autor: Getty Images

Płyta grzewcza i zlew - czego nie robić

Umieszczenie płyty grzewczej bezpośrednio przy ścianie lub w sąsiedztwie wysokich mebli może powodować szereg problemów związanych z dostępem i bezpieczeństwem podczas gotowania. Ta sama zasada dotyczy też umiejscowienia zlewu. Aby uniknąć problemów, zaleca się zachowanie przynajmniej 30-40 cm odległości od ściany lub innej wysokiej zabudowy.

Zlew przy oknie? Tak, ale...

Okno w kuchni ma wiele zalet, przyjemnie jest myć naczynia i kontemplować piękno przyrody. Niestety, to rozwiązania ma  jedną poważną wadę - problemy z otwieraniem okna. Rozwiązaniem są baterie ukrywane-wsuwane bądź łamane. Dodatkowo baterie ukrywane pozwalają na przykrycie zlewu – na przykład płytą szklaną lub drewnianą, zyskujemy dodatkową powierzchnię roboczą.

Gniazdka - warto wiedzieć

Brak wystarczającej liczby gniazdek może utrudnić korzystanie ze sprzętów AGD. Warto też zwrócić  uwagę na ich umiejscowienie. Starajmy się je umieścić w łatwo dostępnych miejscach, aby korzystanie z miksera, tostera czy ekspresu do kawy nie nastręczało trudności. Warto rozważyć montaż gniazdek w blacie kuchennym. Oprócz gniazdek nad blatem ważne są gniazdka, do których podłączysz lodówkę, kuchenkę, okap i inny duży sprzęt do zabudowy:

 • gniazdko za lodówką umieszczamy minimum 30 cm nad podłogą, ale nie wyżej 100 cm nad nią; chroni to je przed ewentualnym zalaniem
 • gniazdko za kuchenką z piekarnikiem, zmywarką lub pralką należy umieścić na wysokości 30-50 cm nad podłogą
 • gniazdko do okapu/wyciągu umieszczamy nad sąsiadującą z nim wiszącą szafką lub wewnątrz osłony przewody odprowadzającego z niego powietrze
 • gniazdko do sprzętu do zabudowy umieszczamy na wysokości, na której będą umieszczone urządzenia

- Unikajmy umieszczania gniazdek bezpośrednio za sprzętami, aby nie utrudniać dostępu do ich wyłączenia, pamiętając, że sprzęty w zabudowie kuchennej dochodzą do samej ściany – brak tam miejsca na gniazdka! Pamiętajmy, że staranne zaplanowanie rozmieszczenia gniazdek pozwoli cieszyć się sprawnym korzystaniem z kuchennych gadżetów, bez dodatkowych niedogodności – podpowiada architektka Sylwia Gulewicz-Wysock z Galerii Wnętrz DOMAR.

Oświetlenie  - kluczowy element

Oświetlenie to kluczowy element każdej kuchni. Pamiętajmy o dobrze doświetlonych blatach roboczych, zwłaszcza w okolicach płyty grzewczej. Warto zainwestować w lampy sufitowe oraz listwę LED pod szafkami wiszącymi. Dobre oświetlenie sprawi, że praca w kuchni będzie łatwiejsza, a gotowanie bezpieczniejsze.

Materiały wykończeniowe

Słabej jakości, lub źle dobrane materiały, jak. np. nieodporne na wilgoć czy trudne do czyszczenia powierzchnie, mogą skutkować trwałymi problemami.

 • Drewno naturalne: może być podatne na wilgoć, co prowadzi do zniekształceń, pękania czy deformacji. W kuchni, gdzie występuje dużo pary wodnej i wilgoci, lepiej wybierać drewno szlachetne (takie jak dąb czy jesion) lub alternatywy, takie jak laminaty imitujące drewno.
 • Marmur: jest piękny, ale jest podatny na plamy, zadrapania i uszkodzenia. Ponadto jest kwasoodporny, co oznacza, że może reagować z pewnymi substancjami spożywczymi, takimi jak cytryny czy ocet. Jeśli decydujesz się na marmur, konieczna jest regularna impregnacja i staranność w utrzymaniu czystości.
 • Laminaty niskiej jakości: mogą być podatne na uszkodzenia, zwłaszcza na wilgoć.
 • Blaty z naturalnego drewna: są piękne, ale są podatne na zarysowania, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zdecydujesz się na drewno, upewnij się, że jest odpowiednio zabezpieczone i konserwowane.
 • Stal nierdzewna niskiej jakości: może łatwo ulegać zarysowaniom i plamieniu.
 • Drewniane podłogi: mogą być problematyczne w kuchni ze względu na podatność na wilgoć. W przypadku drewnianych podłóg w kuchni ważne jest zabezpieczenie ich odpowiednimi lakierami lub olejami.
 • Blaty z kamienia naturalnego: granit lub marmur może być podatny na plamy i zadrapania, zwłaszcza w przypadku materiałów niskiej jakości.

Biała kuchnia - inspiracje z prawdziwych mieszkań. Nowoczesna biała kuchnia z drewnianym blatem

Trójkąt roboczy w kuchni. Webinar: Jak zaplanować niedużą łazienkę