Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni

2023-10-18 15:01

Jak ustawić ciąg roboczy w kuchni? Tu nie można się pomylić. Oprócz efektu, liczy się funkcjonalność, patenty ułatwiające pracę. Podpowiadamy, jaki rodzaj blatu kuchennego wybrać, jaki jest najlepszy, co zamiast płytek w kuchni nad blatem. Oto lista pomysłów i rad, dzięki której ciekawie zaaranżujesz blat kuchenny i ścianę nad blatem.

Spis treści

 1. Jak ustawić ciąg roboczy w kuchni?
 2. Jaki blat kuchenny jest najlepszy?
 3. Oświetlenie blatu i ciągu roboczego
 4. Blat z konglomeratu kwarcowego
 5. Co zamiast płytek na ścianę nad blatem
 6. Przeczytaj także: Jak urządzić kuchnię - inspiracje. Poznaj zasady urządzania kuchni funkcjonalnej
 7. Jaka farba na ścianę nad blatem kuchennym
 8. Nowoczesny zlew stalowy
 9. Pomysły na dekorację ściany nad blatem
 10. Więcej porad i inspiracji znajdziesz w naszej galerii ze zdjęciami
 11. Przeczytaj także: Co na ścianie nad blatem kuchennym? 34 inspiracje — ZDJĘCIA
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jak ustawić ciąg roboczy w kuchni?

W planowaniu ciągu roboczego pomogą ci zasady ergonomii. Chodzi o rozmieszczenie w odpowiedniej kolejności stref przypisanych następującym po sobie pracom. Kształt i wielkość kuchni nie mają znaczenia. Ciąg rozpocznij strefą przechowywania. Umieść w niej, oprócz szafek, lodówkę. Obok niej pozostaw min. 40 cm blatu (do odkładania). Następna w ciągu jest strefa zmywania ze zlewem, zmywarką, koszami do segregacji śmieci itp. Tu optymalna szerokość blatu wynosi 80 cm. W kolejnej części (przeznaczonej do gotowania) zaplanuj płytę grzejną, piekarnik i blat nie krótszy niż 40 cm.

Jaki blat kuchenny jest najlepszy?

Do popularnych i jednocześnie ekonomicznych należą blaty laminatowe. Dzięki zaawansowanej produkcji doskonale naśladują tworzywa naturalne – kamienie, drewno, beton. Kupisz również jednobarwne czy we wzory. Na topie są też trwalsze od nich blaty kompozytowe i z konglomeratów kwarcowych, granitowych. Ich wzornictwo jest niemal nieograniczone. Trwałością, niepowtarzalnością (oraz wagą i ceną) pokonują je blaty granitowe. Listę kończą spieki kwarcowe, trwałe, cienkie, o niezwykle bogatym designie.

Polecany artykuł: Blaty kuchenne. Jaki blat kuchenny wybrać? Porady i porównanie materiałów

Oświetlenie blatu i ciągu roboczego

W projekcie uwzględnij kilka rodzajów oświetlenia. Pierwsze – zasadnicze. To lampa wisząca (lub plafon), która rozjaśnia centrum pomieszczenia. Możesz też zamontować w suficie lub pod nim kilka dyskretnych spotów (architekci nazywają je oświetleniem technicznym). Nad blatem roboczym zaplanuj światło zadaniowe, czyli źródła punktowe albo liniowe. Podobnie nad wyspą. Ze względów praktycznych warto podświetlić wnętrza szafek, szuflady. Dla dekoracji i nastroju rozjaśnij witryny.

Blat z konglomeratu kwarcowego

Efektowne i trwałe blaty z konglomeratów kwarcowych czyści się łagodnymi detergentami i wodą. Do usunięcia opornych zanieczyszczeń (zastygły stary tłuszcz przy płycie grzewczej itp.) producenci zalecają specjalistyczne środki. Wprawdzie konglomeraty mają wyższą odporność na chemikalia od marmuru i granitu, lepiej jednak uważać z ich ilością, by nie uszkodzić powierzchni.

Blat z konglomeratu kwarcowego
Autor: serwis prasowy marki Technistone Na zdj. blat z konglomeratu kwarcowego Taurus Terazzo White, na zamówienie, technistone.com

Co zamiast płytek na ścianę nad blatem

Do ochrony strefy przy zlewozmywaku lub kuchence wystarczy ekran o szerokości równej szerokości sprzętu. Odporny na zabrudzenia, wysoką temperaturę, łatwy do mycia i cienki, by nie odstawał zbytnio od ściany.

Szkło hartowane na ścianie
Autor: serwis prasowy marki splashback.co.uk Na zdj. płyta Pietra Grey (House Beautiful), szkło hartowane grub. 6 mm, z taśmą klejącą do mocowania do podłoża, 90x75 cm, w ofercie też płyty imitujące beton, miedź, jednobarwne, na zamówienie, splashback.co.uk

Przeczytaj także: Jak urządzić kuchnię - inspiracje. Poznaj zasady urządzania kuchni funkcjonalnej

Jaka farba na ścianę nad blatem kuchennym

Metamorfoza w weekend? To się uda! Niewielkim kosztem można pomalować ściany przy blacie farbą w apetycznym kolorze. Co powiesz na modny odcień terakoty? Dobierzesz go z mieszalnika. Użyj emulsji przeznaczonej do kuchni i łazienki, która jest odporna na wilgoć i pleśń. Ściany po wyschnięciu zniosą nawet szorowanie.

Kolorowa ściana w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Gala CollezioneBroste Copenhagen Na zdj. kontrastująca z nimi kolekcja naczyń marki Broste Copenhagen, sezon Wiosna/Lato 2022, brostecopenhagen.com

Nowoczesny zlew stalowy

Tworzywo kojarzone z nowoczesną kuchnią laboratorium i forma charakterystyczna dla stylu tradycyjnego czy rustykalnego. To od razu zapowiada intrygującą aranżację. Zlewozmywak z widocznym frontem jest nieco wysunięty poza lico zabudowy, więc wygodnie się przy nim stoi.

Bateria i zlew
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. model Bredsjön, dwukomorowy, z wygłuszeniem, stal, 80x69 cm, 1703,98 zł, ikea.com/pl

Pomysły na dekorację ściany nad blatem

Aż trudno uwierzyć, że rustykalny panel na ścianie nad blatem to nie trofeum z pchlego targu. Jest jedynie stylizowany na stary. W rzeczywistości został zrobiony ze współczesnych drzwiczek szafek. Pokryto je tzw. preparatem do spękań (w sklepach dla hobbystów), potem farbą, znów preparatem i zawoskowano.

Dekoracja ściany kuchennej
Autor: serwis prasowy fusionmineralpaint.com

Więcej porad i inspiracji znajdziesz w naszej galerii ze zdjęciami

Przeczytaj także: Co na ścianie nad blatem kuchennym? 34 inspiracje — ZDJĘCIA