Kuchnie otwarte na salon i jadalnię: jedno wnętrze o wielu funkcjach

2016-01-19 17:38 EK

Nowoczesne otwarte kuchnie charakteryzuje nieoczywistość. Najbardziej lubimy, jak kuchnie są całkowicie zintegrowane z jadalnią i salonem. Coraz śmielej decydujemy się na takie rozwiązania.

Naprzeciw naszym potrzebom dotyczącym urządzania nowoczesnych kuchni wychodzą też projektanci oraz producenci mebli, tworząc wielofunkcyjne zabudowy, łączące przestrzenie we wspólną całość, dzięki temu kuchnie otwarte można harmonijnie wpisywać w wystrój salonu i jadalni.

Kuchnia otwarta: niewidka czy kuchnia wystawowa

Sposoby na otwartą kuchnię, która "widzi się" z innymi pomieszczeniami są dwa: kuchnia niewidka bądź kuchnia wystawowa. Kuchnia niewidka to taka, w której wszystkie sprzęty i AGD ukrywamy w zabudowie, która ma charakter salonowy (często przy tego typu rozwiązaniach dysponujemy jeszcze przestrzenią na zapleczu, tzw. "brudną kuchnią").

Zobacz też: jak ukryć zabudowę kuchenną PROJEKTY

 

Kuchnia wystawowa jest odwrotnością kuchni niewidki. Wszystko eksponujemy w niej na zewnątrz. Blat roboczy (np. na wyspie) zamieniamy w razie potrzeby w stół jadalniany, a artykuły artystycznie prezentujemy na półkach.

Akcja integracja: otwarte kuchnie

Nowoczesna kuchnia otwarta może wyglądać jak biuro, pracownia, pokój dzienny. Chce spędzać się w niej czas nie tylko po to, by przygotować posiłek. Taką integrację i wielofunkcyjność dobrze jest jednak zaplanować już na etapie projektowania domu lub apartamentu. Reprezentacyjna strefa dzienna, w której nie ma zdefiniowanego podziału na funkcje, na pewno będzie sprzyjać pogłębianiu relacji rodzinnych i towarzyskich.