Aranżacja eleganckiej kuchni: szary kolor, sztukateria i spiek kwarcowy

2017-01-03 12:55 Matylda Gruman

Aranżacja kuchni wyglądem odbiega od standardowych miejsc do gotowania. Dzięki szarej kolorystyce, lustrzanym frontom, sztukaterii oraz spiekowi kwarcowemu bliżej jej do eleganckiego salonu. Kuchnia stanowi część pokoju dziennego, dlatego właścicielom zależało, by stopiła się z nim stylistycznie (projekt - SAS Wnętrza).

Właściciele to miłośnicy włoskiej kuchni, wina, wspólnego gotowania, spotkań w gronie rodziny i znajomych. Zawodowo zajmują się projektowaniem wnętrz - Emilia Strzempek-Plasun, Krzysztof Plasun prowadzą pracownię SAS Wnętrza (www.saswnetrza.pl). To ich pasja! Cieszą się, że mogą robić to wspólnie. Samodzielnie zaprojektowali własne mieszkanie, a w nim nową, wymarzoną kuchnię. Aranżacja kuchni nawiązuje stylistycznie do pokoju dziennego. W 4-metrowej zabudowie zmieścili szafki kuchenne, AGD oraz... szafę na ubrania - w „słupku” bliżej korytarza. Wybrali szary kolor frontów zabudowy kuchennej, który dopasowali do mebli salonowych. W górnych szafkach zamontowali lustra, to rozwiązanie w aranżacja kuchni optycznie powiększa przestrzeń. Lustra, podobnie jak sztukateria ścienna (listwy polistyrenowe pomalowane wraz ze ścianą farbą ceramiczną), dodają kuchni elegancji. Sprawiają, że elegancka aranżacja kuchni mniej kojarzy się z gotowaniem, a bardziej z przyjmowaniem gości.

Projekt kuchni: do góry nogami

Odwracamy wszystko do góry nogami – oznajmił Krzysztof ekipie remontowej. – Przenosimy kuchnię do salonu, a w jej miejscu urządzamy sypialnię. Wyburzamy ściany działowe, zrywamy parkiet, skuwamy wszystkie tynki. Nie było innego wyjścia. Na krzywych i szorstkich ścianach (po podświetleniu kinkietami) uwidoczniłyby się wszelkie niedoskonałości.

Sprawdź też: kuchnia zdjęcia - galerie >>>

Parkiet okazał się być klejony na subit, rakotwórczą substancję. – By się jej pozbyć musieliśmy dosłownie zbić i od nowa wylać posadzkę. - wspomina. Ciemnobrązowy zestaw mebli jadalnianych odcina się kolorystycznie od jasnej, szarej zabudowy kuchennej. Z kolei AGD wtapia się w tło szafek. Projektanci cieszą się, że udało im się je idealnie dopasować do wystroju eleganckiej kuchni.

Aranżacja kuchni: lustrzane fronty zabudowy

Efekt lustra w aranżacji kuchni widoczny jest nie tylko na drzwiczkach górnych szafek. Występuje również na naczyniach, czajniku i baterii zlewozmywakowej. – Aby cieszył oko, wymaga jednak naszego udziału, umycia i wypolerowania – śmieje się Emilia. Szafki kuchenne pozbawione są tradycyjnych uchwytów. Dolne otwierają się za pomocą listwy podchwytowej (specjalnie wyfrezowano korpus mebli, by fronty mogły nieco wystawać w górnej części). Lodówka – dotykowo, przy wspomaganiu silnika elektrycznego. Szafki wiszące w kcuhni – również na docisk, z wykorzystaniem systemu TipOn (ułatwiającego otwieranie i zamykanie).

Sprawdź też: co to jest spiek kwarcowy i gdzie go zastosować w aranżacji wnętrza >>>

Z monolitycznego spieku kwarcowego wykonano pas okładziny ściennej oraz blat kuchenny. To dekoracyjny i wytrzymały materiał. Jest odporny na wodę, umożliwia montaż zlewozmywaka podwieszanego. Ze względów praktycznych podłogę w kuchni wzdłuż zabudowy pokrywa (łatwa w czyszczeniu) mozaika. Jak połączono ją z parkietem? Przy pomocy korka w kolorze desek dębowych.

Blat kuchenny spiek kwarcowy

Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Krzysztof Plasun, SAS Wnętrza - jak wybrać odpowiedni blat kuchenny?

 

Producenci oferują szeroką gamę materiałów, począwszy od blatów laminowanych, a kończąc na kamiennych. Różnią się one wyglądem, ceną, trwałością oraz wytrzymałością. Jeżeli najbardziej zależy ci na praktycznej stronie w aranżacji kuchni, unikaj czarnych połyskliwych materiałów (trudno utrzymać je w czystości, widać na nich każdy odcisk palca, każdą rysę). Najbardziej odporne na zarysowania i plamy są blaty kuchenne ze spieków, co daje im przewagę nad kamiennymi, ale trzeba się liczyć z tym, że są to dość drogie materiały. Najtańsze rozwiązanie to blat laminowany – lekki, dostępny w wielu wzorach i kolorach. Łatwo się go czyści. Wymaga jednak dobrego wykończenia na krawędziach (w przeciwnym razie pęcznieje po dłuższym kontakcie z wodą).

Aranżacja kuchni: kosztorys

 • zabudowa Gabriel, SAS Wnętrza 30 000 zł
 • stół Ingatrop, IKEA 999 zł
 • krzesła Model A, Fameg 1120 zł
 • zmywarka AGD 301, Whirlpool 1149 zł
 • zlewozmywak Subway, Villeroy & Boch 2300 zł
 • bateria kuchenna Roxa, Alveus 300 zł
 • piekarnik AKZM8420S, Whirlpool 1700 zł
 • okap CIAK86GR, Elica 919 zł
 • płyta indukcyjna ACM808BA, Whirlpool 1400 zł
 • spiek ceramiczny Estatuario, Neolith 14 000 zł
 • mozaika London, Tubądzin 1200 zł