8 rzeczy, których nie należy wrzucać do zlewu

2022-01-05 13:56

Niedrożny zlew to mało przyjemny problem, który często wymaga interwencji specjalisty. Jak tego uniknąć? Warto zwrócić uwagę na rzeczy, które trafiają do zlewu. Co najmniej 8 z nich nie powinniśmy tam wrzucać!

Czego nie wrzucać do zlewu
Autor: Bernard Białorucki

Spis treści

  1. 1. Fusy kawowe
  2. 2. Tłuszcz
  3. 3. Makaron i ryż
  4. 4. Seler i inne włókniste warzywa
  5. 5. Skorupki jajek
  6. 6. Kostki i chrząstki
  7. 7. Obierki z ziemniaków
  8. 8. Leki

Wrzucenie fusów czy drobnych odpadów żywnościowych do zlewu często jest kuszące – pozornie szybko i łatwo znikają nam z oczu. Ale niektóre produkty mogą nie tylko zatkać odpływ, lecz także uszkodzić i sam zlew, i instalację.

1. Fusy kawowe

Trafiają do odpływu i szybko znikają… Ale tylko pozornie. Fusy kawowe osadzają się w rurach odpływowych, tworząc tam mało ciekawe „błoto”. A stąd prosta droga do zapchanych rur. Pamiętaj, że fusy można praktycznie spożytkować – jako kompost albo środek przeciw szkodnikom w ogrodzie. Fusy kawowe pochłaniają również nieprzyjemne zapachy (np. w lodówce).

..  Poznaj 12 zastosowań kawy i fusów w domu >>>

2. Tłuszcz

Pięknie wysmażona sztuka mięsa albo chrupiący boczek – co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych.

3. Makaron i ryż

Nawet drobne kawałki makaronu mogą przyczyniać się do zatkania odpływu. Podobne ryzyko wiąże się z ryżem. Powód? Pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, może być potrzebna interwencja hydraulika.

4. Seler i inne włókniste warzywa

Z włóknami selera nie zawsze radzą sobie nawet młynki montowane w zlewie (popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych). Lepiej więc nawet drobinek tego warzywa nie wrzucać do odpływu – inaczej zator niemal gwarantowany! Podobne zalecenia dotyczą innych włóknistych warzyw, takich jak szparagi, fasolka szparagowa czy kukurydza.

..  Jak odetkać zlew i umywalkę? Sposoby na zatkany odpływ >>>

5. Skorupki jajek

Są twarde, a więc mogą porysować i zlew, i elementy instalacyjne. W połączeniu z innymi produktami (tłuszcz, mąka czy fusy kawy) tworzą trudne do usunięcia zatory. Nie należy więc wrzucać ich do odpływu, tym bardziej że można je praktycznie spożytkować – np. jako odżywkę dla roślin.

6. Kostki i chrząstki

Często stanowią pozostałość po obfitym posiłku i dlatego, prosto z talerzy, trafiają do zlewu. I to także poważny błąd – gdy utkną w odpływie albo osadzą się na innych kleistych substancjach, mogą nie tylko zatkać, lecz nawet uszkodzić rury.

7. Obierki z ziemniaków

Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę. A ta, jak się można domyślić, nie jest przyjazna dla odpływu.

8. Leki

W tym przypadku nie chodzi o szkodliwość dla samej instalacji, lecz dla środowiska. Wraz ze ściekami leki trafiają do gleby, wód i mają bardzo zły wpływ na przyrodę. W konsekwencji – także na nas. Na przykład gdy wyrzucamy antybiotyki, bakterie z czasem mogą się na nie uodpornić! Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.