Filtr do wody. Jaki rodzaj wybrać, jak zamontować filtr do wody?

2021-05-26 7:55

Nie zawsze woda z kranu nadaje się bezpośrednio do picia. Czasem problemem jest jej twardość, a czasem obecność chloru, bakterii czy szkodliwych minerałów oraz zanieczyszczeń. Dlatego niezależnie, czy wodę czerpiemy z własnej studni, czy z wodociągu, warto rozważyć zakup dobrej jakości filtrów do wody. Jakie modele najlepiej oczyszczają wodę? Jak zamontować filtr w domu? Sprawdzamy!

fitracja wody - filtry do wody
Autor: mat. pras. Brita

Spis treści

  1. Czy potrzebujemy filtrów do wody?
  2. Rodzaje filtrów do wody
  3. Filtr do wody do domu jednorodzinnego
  4. Jak podłączyć filtr do instalacji wodnej w domu jednorodzinnym?
  5. Filtr do wody do mieszkania w bloku

Czy potrzebujemy filtrów do wody?

Filtry do oczyszczania wody nie są niezbędnym wyposażeniem domu, ale warto w nie zainwestować, zwłaszcza gdy wodę pobieramy ze studni. Oczyszczona i uzdatniana do picia woda to gwarancja, że do naszego organizmu nie dostaną się szkodliwe związki, nasza skóra nie będzie podrażniona, a urządzenia sanitarne i sprzęty AGD w domu nie pokryje kamień, rdza lub inny szkodliwy i nieestetyczny osad.

Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, raczej nie musimy martwić się o stan wody, ponieważ jest ona uzdatniana i oczyszczana. Problemem może być obecność magnezu i wapnia, które powodują jej twardość. Natomiast, w przypadku gdy wodę pobieramy z własnego ujścia (studni) dobrym pomysłem będzie wykonanie badań analizy wody. Możemy zlecić je prywatnemu laboratorium lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Uzbrojeni w aktualne wyniki badań wody będziemy mogli lepiej wybrać rodzaj filtrów.

Kiedy trzeba przeprowadzić analizę wody?
filtry do wody BRITA

Autor: mat. pras. Brita

Badanie wody warto przeprowadzić, gdy zauważymy m.in.:

  • biały osad z wody na armaturze
  • rdzę na ceramice sanitarnej
  • woda jest mętna, ma zmieniony kolor i nieprzyjemnie pachnie
  • po kontakcie z wodą skóra jest podrażniona, zaczerwieniona
  • picie wody wywołuje problemy żołądkowe

Ponadto, analizę wody należy wykonać, gdy:

  • studnia została zalana wodami opadowymi
  • studnia została podtopiona
  • planujemy pobierać wodę z długo nieużywanej studni

Rodzaje filtrów do wody

W sklepach znajdziemy wiele różnych filtrów do wody, dlatego stając przed wyborem odpowiedniego modelu możemy czuć się nieco zagubieni. Odpowiadając na pytanie, jaki filtr do wody wybrać, powinniśmy zastanowić się, na uzyskaniu jakiego efektu najbardziej nam zależy.

1. Filtry mechaniczne – zatrzymują rdzę, piasek, żwir, zawiesinę i związki koloidalne. Są szczególnie przydatne, gdy pobieramy wodę bezpośrednio ze studni. Filtry mechaniczne nie tylko oczyszczają wodę, ale również chronią sprzęty AGD podłączone do instalacji wodnej przed zanieczyszczeniami i awarią. W sklepach znajdziemy filtry mechaniczne z wymiennymi lub samopłuczącymi wkładami siatkowymi, piankowymi lub sznurkowymi.

2. Filtry zmiękczające wodę – woda z wodociągów prawie zawsze jest twarda (przez obecność wapnia i magnezu). Twarda woda może wysuszać włosy, podrażniać skórę, a także tworzyć kamień na urządzeniach sanitarnych oraz wewnątrz pralek czy zmywarek. Filtry zmiękczające wodę usuwają magnez oraz wapń, poprawiają tym samym smak i właściwości wody.

3. Filtry węglowe – wykorzystują węgiel aktywny, który pochłania szkodliwy i nieprzyjemnie pachnący chlor (stosowany jest do dezynfekcji wody w wodociągach). Mimo że do naszej wody pitnej docierają jedynie śladowe ilości chloru, dobrze jest go unikać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest instalacja filtrów węglowych w kuchni.

4. Filtry wykorzystujące odwróconą osmozę – to jeden z najskuteczniejszych filtrów dostępnych na rynku, wyposażone są w membranę osmotyczną oraz często w dodatkowy filtr węglowy. Pomagają pozbyć się szkodliwych związków i minerałów, metali ciężkich, a nawet bakterii i pierwiastków promieniotwórczych z wody. Skuteczność tego typu filtrów szacuje się na 99%! Niestety, filtry z odwróconą osmozą są dość kosztowne.

5. Odżelaziacze – to filtry do wody, które usuwają z niej nadmiar żelaza i manganu. Wpływ tych pierwiastków łatwo rozpoznać, ponieważ zostawiają na armaturze i urządzeniach sanitarnych charakterystyczny osad z rdzy. Odżelaziacze to najczęściej filtry przepływowe wyposażone w kruszywo filtrujące, mają kształt kolumny montowanej do domowej instalacji wodociągowej, są wyposażone w głowicę samopłuczącą.

Filtr do wody do domu jednorodzinnego

Filtry do wody w domu jednorodzinnym, który korzysta z własnej studni muszą cechować się wyjątkową wydajnością. W odróżnieniu od wody wodociągowej, woda ze studni nie jest filtrowana i oczyszczana z drobnych, stałych zanieczyszczeń jak żwir, piasek czy rdza, dlatego koniecznym może być zamontowanie filtru mechanicznego (siatkowego). Zatrzyma on zanieczyszczenia i ochroni nasze sprzęty przed ich szkodliwym wpływem. Równie przydatny może się okazać także filtr przepływowy, który oczyszcza wodę z żelaza i manganu.

W domu jednorodzinnym nie powinno zabraknąć również ciśnieniowej kolumny filtracyjnej. Taki filtr poradzi sobie z oczyszczaniem i uzdatnianiem wody pobieranej z własnego ujścia. Kolumny filtracyjne to urządzenia wolnostojące wyposażone w głowicę samoczyszczącą. Jak działa kolumna filtracyjna? Woda przepływa przez umieszczone w kolumnie złoża filtracyjne, gdzie następuje proces filtracji, czyli oddzielenia cząstek zawieszonych.

Jak podłączyć filtr do instalacji wodnej w domu jednorodzinnym?

Instalację filtrów do oczyszczania wody warto zlecić fachowcom, by mieć pewność, że wszystkie elementy kolumny filtracyjnej zostaną właściwie zamontowane. Filtry najczęściej ustawia się w kotłowniach, garażach lub innych pomieszczeniach gospodarczych, do których doprowadzona jest instalacja wodna oraz elektryczna. Jeśli wodę pobieramy ze studni, filtr należy umieścić za hydroforem. W przypadku wodociągu – za wodomierzem. Kolumna filtracyjna musi być podłączona do instalacji elektrycznej (by głowica samoczyszcząca mogła swobodnie pracować) oraz do kanalizacji (popłuczyny, które powstają w wyniku filtracji są traktowane jako ścieki i odprowadzane).

Filtr do wody do mieszkania w bloku

W mieszkaniach, gdzie doprowadzana jest woda z wodociągu nie ma potrzeby montowania filtrów mechanicznych czy odżelaziaczy, ponieważ woda jest wstępnie oczyszczona i uzdatniona do picia. Ponieważ w bloku nie mamy możliwości zamontowania własnej kolumny filtracyjnej, możemy zastosować innego rodzaju filtry do wody, np.:

  • Dzbanek z filtrem – to najprostszy i najtańszy sposób na oczyszczoną wodę. W plastikowych lub szklanych dzbankach umieszczamy wymienny filtr, który usunie twardość wody i związki chloru, a także poprawi jej smak. Jeden filtr może przefiltrować ok. 200 l wody (powinien wystarczyć na ok. 30 dni).
  • Filtr na kran – filtry nakranowe to niewielkie urządzenia, które montuje się na wylewce baterii kuchennej. Tego typu filtr wyposażony jest zazwyczaj we wkład z żywicy jonowymiennej lub węgla aktywnego. Skutecznie poprawia smak i jakość wody, pozwalają pić wodę prosto z kranu, co jest dużo wygodniejsze niż korzystanie z dzbanka filtrującego
  • Filtr podzlewozmywakowy – montuje się je pod zlewem do instalacji wodnej. Potrzebują trochę miejsca, ale tak naprawdę to ich jedyna wada, ponieważ odznaczają się dużą skutecznością i wydajnością w filtrowaniu wody. Dzięki filtrom do wody pod zlew możemy raczyć się smaczną i oczyszczoną wodą prosto z kranu
Czy warto mieć baterię filtrującą Franke Vital?
Nasi Partnerzy polecają