Spis treści
- Charakterystyka stylu biophilic design
- Kuchnia zaaranżowana w zgodzie z naturą
- Oświetlenie kuchni w estetyce biophilic design
- Rośliny w przestrzeni kuchennej
- Dodatki aranżacyjne w stylu biophilic design
- Kuchnie urządzone w duchu biophilic design - zdjęcia
Charakterystyka stylu biophilic design
Biophilic design to podejście do aranżacji wnętrz, które opiera się na bliskości człowieka z naturą – zarówno dosłownej, jak i symbolicznej. Nie chodzi tylko o ustawienie kilku roślin czy wybór drewnianego blatu. To spójna koncepcja, w której wnętrze ma być przedłużeniem naturalnego środowiska. Ma za zadanie wspierać zmysły, być dostosowanym do rytmu dnia i nocy, tworzyć przestrzeń pełną światła, organicznych kształtów i materiałów.
Styl biofilny w kuchni to jasne, otwarte przestrzenie, naturalne faktury, drewno, kamień, ceramika, przyjemne w dotyku tkaniny, ale też zieleń – zarówno w postaci roślin doniczkowych, jak i ziół do gotowania.
Kuchnia zaaranżowana w zgodzie z naturą
Przestrzeń kuchenna zaaranżowana w stylu biophilic to miejsce, które nie dominuje technologicznie. Zamiast błyszczących powierzchni i zimnego minimalizmu, znajdziesz tu matowe powierzchnie, drewniane fronty, blat z naturalnego kamienia, ręcznie robione naczynia (dekoracje), a nawet otwarte, uporządkowane półki z produktami, które cieszą oczy i zmysły.
Ważne są tu miękkie przejścia między strefami – kuchnia nie powinna być „wydzielona”, lecz zintegrowana z resztą domu. Może otwierać się na jadalnię lub ogród, tworząc płynne połączenie pomiędzy domem a naturą. Dobrze prezentują się też wyspy kuchenne z drewnianym blatem i miejscem na donice z ziołami.
Przeczytaj także: Diametralna redefinicja luksusu. Biophilic design w nowoczesnych wnętrzach

i
Oświetlenie kuchni w estetyce biophilic design
Światło naturalne wspiera nasz rytm biologiczny, poprawia nastrój i koncentrację. Dlatego też projektując kuchnię biofiliczną, warto zadbać o maksymalny dostęp do dziennego światła – duże okna czy przeszklone drzwi balkonowe pozwalają w pełni korzystać z cyklu dobowego.
Wieczorem warto postawić na oświetlenie inspirowane naturą – miękkie, ciepłe, rozproszone. Lampy z papierowymi lub lnianymi abażurami, światło świec, światłowody ukryte w drewnianych elementach – wszystko, co tworzy atmosferę przytulności i spokoju. W kuchni biophilic design nie ma miejsca na ostre, zimne światło LED – tu oświetlenie ma pracować razem z tobą, nie przeciwko tobie.
Rośliny w przestrzeni kuchennej
Zieleń w kuchni to nie tylko dekoracja, ale element nawiązujący do natury. Oczyszczają powietrze, nawilżają je i wprowadzają życie do codziennej rutyny. W kuchni idealnie sprawdzą się zioła w donicach – bazylia, mięta, tymianek czy rozmaryn – które nie tylko pięknie pachną, ale są praktyczne w gotowaniu.
Możesz też zdecydować się na rośliny wiszące (np. epipremnum, paprocie), miniaturowe drzewka cytrusowe w donicach albo minimalistyczne kompozycje z mchem. Jeśli masz ograniczone miejsce – wykorzystaj przestrzeń nad blatem lub parapet. Zielone akcenty powinny być obecne na wysokości oczu – to zwiększa ich wpływ na nasz dobrostan.
Polecamy: Jakie są najlepsze materiały na firanki do kuchni? Jak mierzyć szerokość firan?
Dodatki aranżacyjne w stylu biophilic design
W estetyce biophilic niezwykle ważne są również akcesoria aranżacyjne – te miękkie, organiczne i inspirowane naturą. W kuchni mogą to być lniane obrusy i serwetki, kosze z wikliny, ręcznie robiona ceramika, drewniane deski do krojenia, gliniane doniczki. Wzory również powinny nawiązywać do natury – liście, kamienie, struktury organiczne.
Unikaj plastiku, połyskujących metali i nadmiaru sztuczności. Im mniej perfekcji, tym lepiej – naturalność i autentyczność to największy atut tej aranżacji.
Kuchnie urządzone w duchu biophilic design - zdjęcia
Zobacz także: Te style kiedyś był hitem. Dziś to wnętrzarski obciach!