Wyspa kuchenna - inspiracje. Nowoczesna kuchnia z wyspą - 15 pięknych zdjęć

2023-10-18 13:23

Wyspa może być jednym z elementów zabudowy albo też skontrastowanym z resztą szafek osobnym meblem. Gotowe wyspy kuchenne, z szufladami, na kółkach? Można ją zrobić na zamówienie, kupić gotową lub przerobić np. ze stołu. Z czego zrobić blat na wyspę kuchenną? Co trzymać na wyspie w kuchni? Odpowiadamy.

Spis treści

 1. Czy wyspa w kuchni jest praktyczna?
 2. Wyspa kuchenna w dużej kuchni
 3. Mała kuchnia z wyspą
 4. Wyspa kuchenna z szafek
 5. Jak zagospodarować wyspę w kuchni?
 6. Tania wyspa kuchenna
 7. Gotowa wyspa kuchenna
 8. Kształt wyspy kuchennej
 9. Wyspa kuchenna oświetlenie
 10. Wyspa kuchenna w stylu loftowym
 11. Więcej inspiracji i praktycznych wskazówek znajdziesz w galerii ze zdjęciami

Czy wyspa w kuchni jest praktyczna?

Tak, wyspa kuchenna jest praktyczna: to dodatkowy blat roboczy lub stół do jedzenia, wydzielona strefa zmywania czy gotowania, kubik do przechowywania akcesoriów niezbędnych w kuchni. Ma także walory architektoniczne, bo może kształtować przestrzeń, dzieląc ją czy poprawiając proporcje.

Wyspa kuchenna w dużej kuchni

W kuchniach dużych i bardzo dużych wyspa to przydatny „przystanek” – można na nią coś odstawić, postawić w przelocie z jednej strony na drugą.

Mała kuchnia z wyspą

W małych zaś bywa meblem, którego nie sposób nie docenić z racji funkcjonalności. Idealna odległość wyspy od ciągu roboczego? Taka, która pozwala na jednoczesne otworzenie szafek ulokowanych vis-à-vis plus miejsce dla jednej osoby, za wystarczającą uważa się zaś 90 cm.

Aby wygodnie korzystać z wyspy, powinna mieć ona wysokość ciągu roboczego. Niższy mebel nie gwarantuje komfortu, można go prędzej potraktować jako pomocnik kuchenny, na który będziemy odstawiać produkty i akcesoria.

Wyspa kuchenna z szafek

Wyspa nie musi być pełnym kubikiem, może też składać się z dwóch słupków z szufladami czy półkami lub szafek nakrytych blatem. Ów prześwit dodaje jej lekkości, sprawdzi się więc także tam, gdzie miejsca jest mniej i masywny mebel mógłby przytłoczyć wnętrze.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Jak zagospodarować wyspę w kuchni?

O ile wyspa wyposażona w płytę indukcyjną potrzebuje tylko przyłącza prądu, o tyle ta z gazową wymaga już odpowiednio przygotowanej instalacji. Można ją zastąpić, decydując się na gaz z butli (jest gdzie ją schować), ale wiąże się z tym obowiązek regularnej wymiany.

Zamontowanie zlewu czy zmywarki równa się z kolei instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli wyspa ma mieć tak konkretne funkcje, trzeba o tym pamiętać na etapie projektowania kuchni albo zrobić korektę podczas remontu.

Kształt dużej kuchni nie ma znaczenia: wyspa będzie dobrze wyglądać, a używanie jej to wygoda. W małej i wąskiej lepiej zrezygnować z kubika, ale już w tej kwadratowej można go mieć, o ile dostosujemy jego rozmiar

Tania wyspa kuchenna

Zwykły wiejski stół z półką po drobnych zabiegach renowacyjnych nagle stał się modnym i pożądanym meblem. W romantycznej, słodkiej kuchni wygląda świetnie. Pomalowany na czarno, z dokręconymi kółkami zrobiłby furorę i w lofcie!

Kuchnia z wyspą
Autor: Marcin Czechowicz

Gotowa wyspa kuchenna

...to gotowa! Do wyboru są meble w różnych stylach i rozmiarach, wyposażone w półki, szafki, relingi, na kółkach albo „stacjonarne”. Można także zrobić ją samodzielnie, kupując moduły, fronty i akcesoria np. w marketach budowlanych albo pomysłowo adaptując duży stół, bufet czy konsolę.

Kształt wyspy kuchennej

Wyspa wcale nie musi być prostokątem lub kwadratem. Jeżeli miejsca jest dość, może mieć kształt litery L albo C, czyli mieć jeden albo dwa blaty połączone z głównym. Wtedy to już wystarczy miejsca na wszystko!

Wyspa kuchenna oświetlenie

Oświetlenie przyda się podczas przygotowywania posiłków, jedzenia czy sprzątania. Odpowiednio dobrana lampa podkreśli też charakter wyspy, a nawet może zrobić z niej najważniejszy punkt wystroju kuchni. Lampa może być jedna lub dwie, trzy (niekoniecznie takie same!), jeśli są mniejsze albo wyspa jest spora. Alternatywę dla dekoracyjnego rozwiązania stanowi oświetlenie funkcyjne, np. w okapie lub sufitowe.

Wyspa kuchenna w stylu loftowym

Praktyczny kubik z płytą indukcyjną idealnie wpisuje się w inspirowaną stylem industrialnym kuchnię. Wyspa ma fronty identyczne jak zabudowa, a blaty dodatkowo łączą je w całość. Dwa wysokie stołki pozwalają tu przysiąść i coś zjeść lub potowarzyszyć kucharzowi. Wysunięty blat wystarczył, by znalazło się miejsce na dodatkową szafkę. Jeśli ktoś dużo gotuje, przydałby się okap wyspowy albo pochłaniacz, chowany w blacie.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

Więcej inspiracji i praktycznych wskazówek znajdziesz w galerii ze zdjęciami