Luksus, który oddycha naturą. Biophilic design w nowoczesnych wnętrzach

2025-05-28 9:38

Wnętrze może być spójne z otoczeniem? Może – jeśli zaprojektujesz je w stylistyce biophilic design. W czasach powszechnego przesytu technologii i nadmiaru bodźców biofilne aranżowanie staje się odpowiedzią na naszą potrzebę powrotu do natury. Drewno, światło, rośliny i naturalny rytm dnia budują nowoczesne przestrzenie, które nie tylko wyglądają stylowo, ale co najważniejsze korzystanie oddziałują na domowników.

Spis treści

  1. Charakterystyka estetyki biophilic design?
  2. Potrzebujemy natury w naszych wnętrzach?
  3. Stylistyka biophilic design w segmencie premium
  4. Naturalny luksus nie tylko dla wybranych
  5. Światło będące kluczowym elementem biophilic design
  6. Rośliny – nie tylko do dekoracji
  7. Biofilia jako styl życia, nie tylko trend
  8. Biophilic design w nowoczesnych wnętrzach - zdjęcia

Charakterystyka estetyki biophilic design?

To koncepcja, która zakłada tworzenie przestrzeni opartych na związkach człowieka z naturą. W praktyce oznacza to wykorzystanie naturalnych materiałów, światła dziennego czy roślinności. Wnętrza tworzone w duchu biofilii mają działać jak przedłużenie środowiska naturalnego – uspokajać, regenerować i wspierać zdrowie psychiczne.

W przeciwieństwie do aranżacji skupionych wyłącznie na estetyce, czy luksusie rozumianym materialnie, biophilic design promuje holistyczne podejście do komfortu życia. Chodzi o to, by dom jako na przykład przestrzeń do pracy czy odpoczynku nie odcinały nas od natury, ale umożliwiały jej aktywne doświadczanie – poprzez widoki, dźwięki, dotyk i światło.

Potrzebujemy natury w naszych wnętrzach?

Dynamiczny tryb życia, wszechobecna technologia, urbanizacja i ciągłe bodźce zewnętrzne – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób odczuwa potrzebę ucieczki od zgiełku. Biophilic design wydaje się więc być czymś więcej aniżeli chwilowym trendem, gdyż jest odpowiedzią na realne potrzeby. 

Przeczytaj także: Jak stworzyć kuchnię inspirowaną naturą w 2025? Oto najnowsze propozycje i porady!

Biophilic design w podwarszawskim Chotomowie

i

Autor: Materiał prasowy/ Hola Design/ foto: Yassen Hristov

Stylistyka biophilic design w segmencie premium

Jak zauważa Monika Bronikowska, współwłaścicielka Hola Design, nawiązanie do natury w projektach wnętrz klasy premium – to już nie tylko estetyka, ale głęboko przemyślana filozofia. Nowoczesny luksus coraz rzadziej kojarzy się z przepychem, a coraz częściej z harmonią i uważnością. 

Współczesny prestiż nie polega wyłącznie na wysokiej jakości materiałach i perfekcyjnym wykończeniu, ale na kreowaniu przestrzeni, która wspiera harmonię, dobre samopoczucie i naturalny rytm życia mieszkańców.

Domy projektowane w duchu biofilii otwierają się na otoczenie – przez monumentalne przeszklenia, patia wypełnione zielenią, wodne elementy czy organiczne formy mebli.

– To nie tylko komfort w klasycznym rozumieniu, ale przede wszystkim możliwość doświadczania natury na co dzień - wyjaśnia architektka.

Naturalny luksus nie tylko dla wybranych

Choć biophilic design najmocniej wybrzmiewa w przestronnych rezydencjach otoczonych zielenią, jego idea nie jest zarezerwowana wyłącznie dla willi z panoramicznym widokiem na las. Wręcz przeciwnie – filozofia projektowania blisko natury coraz śmielej wchodzi do miejskich mieszkań, kompaktowych apartamentów i przestrzeni biurowych, oferując te same korzyści w skali dostosowanej do realiów życia w mieście. 

Wprowadzenie biofilnych elementów do codziennego otoczenia to sposób na poprawę dobrostanu i jakości życia, dostępny niemal dla każdego. Zielone ściany, otwarte półki z roślinami, drewno, len, organiczne kształty – wszystko to może zbudować w mieszkaniu atmosferę spokoju i kontaktu z naturą. 

Polecamy: Ciepłe drewno, zieleń i gra światłem – kuchnia w stylu biophilic design. Tu natura dyktuje rytm

Światło będące kluczowym elementem biophilic design

Światło w całym projekcie odgrywa ważną rolę, gdyż przestrzeń urządzona w duchu biophilic design powinna być zaprojektowana tak, by wspierać naturalny cykl życia i funkcjonowania mieszkańców. 

Potwierdza to Monika Bronikowska: 

Jednym z kluczowych aspektów biofilnego projektowania jest światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne, dostosowane do rytmu dobowego domowników. Stosujemy organiczne formy, płynne przejścia między wnętrzem a ogrodem, by dom nie był jedynie zamkniętym budynkiem, lecz żywym organizmem, reagującym na potrzeby jego mieszkańców.

Rośliny – nie tylko do dekoracji

Zieleń jest nieodłączną częścią stylu biophilic – ale nie chodzi tylko o modną monsterę w kącie pokoju. A o zaplanowaną obecność roślin, które poprawiają mikroklimat, nawilżają powietrze i łagodzą akustykę.

W większych projektach warto pomyśleć nad przeszklonymi patiami, atriami z egzotyczną roślinnością czy zielonymi tarasami. W klasycznych mieszkaniach należy rozważyć domową uprawę ziół, balkonowe aranżacje z kwiatami w roli głównej lub nawet na naturalnym mechowym obrazie. Każdy metr zieleni ma znaczenie.

Biofilia jako styl życia, nie tylko trend

Biophilic design to podejście zmienia sposób, w jaki patrzymy na dom. Przestaje on być tylko przestrzenią użytkową, a staje się środowiskiem, które wspiera nasz rytm biologiczny, emocje i potrzeby. I choć obecnie najpełniej wybrzmiewa w okazałych projektach rezydencji premium, jego zasady można wdrożyć również w miejskim bloku czy kameralnym biurze.

Biophilic design w nowoczesnych wnętrzach - zdjęcia

Zobacz także: Dwa takie same salony na dwa sposoby. Każda z architektek miała inny pomysł!

Murowane starcie
Dom – szkieletowy czy z bali litych? MUROWANE STARCIE
Murator Remontuje #2: Montaż taśm LED
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany