Jak układać produkty w lodówce? Sprytne sposoby na oszczędność miejsca

2022-07-25 13:32

W teorii zaaranżowanie lodówki wydaje się banalnie proste. Co może być trudnego we włożeniu produktów do chłodziarki? Okazuje się, że są pewne zasady, które pozwolą nam dłużej cieszyć się zarówno jedzeniem, jak i samym urządzeniem, a nawet zaoszczędzić trochę miejsca.

Wnętrze chłodziarki
Autor: serwis prasowy marki Haier

Spis treści

  1. Ułożenie produktów w lodówce – zacznij od planowania zakupów!
  2. Lodówka – pełna czy pusta?
  3. Jak układać produkty w lodówce?
  4. Jak oszczędzić miejsce w lodówce, czyli kilka przydatnych gadżetów

Ułożenie produktów w lodówce – zacznij od planowania zakupów!

Planowanie zakupów, zagospodarowanie przestrzeni w lodówce i odpowiednie przechowywanie produktów to podstawowe zasady, które pozwalają prawidłowo korzystać z urządzenia, ograniczyć marnowanie żywności i żyć bardziej ekologicznie. Bardzo ważna jest też temperatura – nie powinna być wyższa niż 5°C. Różne strefy temperatur wewnątrz chłodziarki zapewniają optymalne warunki dla wszystkich produktów spożywczych. Lodówki są pomyślane tak, że wszystko w nich ma swoje miejsce, ale najpierw odpowiedzmy na jedno ważne pytanie:

Lodówka – pełna czy pusta?

Powietrze w lodówce musi cyrkulować. Z tego powodu nie należy jej przepełniać. Żywność nie powinna mieć kontaktu z tylną ścianą, w przeciwnym razie temperatura wzrośnie, a to spowoduje większe zużycie energii i szybsze psucie się żywności. Kiedy lodówka jest wypełniona po brzegi, łatwo zapomnieć o niektórych produktach, otwory wentylacyjne blokują się i wydajność energetyczna jest mniejsza. W przypadku prawie pustej lodówki urządzenie bardzo ciężko pracuje, by schłodzić wnętrze (i kilka ewentualnych produktów) i... dużo kosztuje. Może się okazać, że pusta lodówka nie jest wystarczająco zimna albo że delikatne produkty (jak np. sałata) zamarzają. Najbardziej zalecane jest zapełnienie lodówki w 2/3 – warto do tego dążyć.

Jak układać produkty w lodówce?

Nieprawidłowe przechowywanie jedzenia powoduje jego szybsze psucie i utratę jakości. Istotne jest jednak nie tylko to, czy dany artykuł jest umieszczony w lodówce – równie ważne jest miejsce, w którym został położony. Dlaczego? W różnych strefach lodówki panuje różna temperatura. Część produktów wymaga niższej temperatury, inne wyższej. Jak zatem optymalnie rozłożyć artykuły spożywcze, żeby jak najdłużej zachowały świeżość?

  • Drzwi lodówki to strefa, gdzie jest najcieplej, dlatego wskazane jest, aby przechowywać tam żywność, która wymaga tylko lekkiego schłodzenia (np. jajka, masło, majonez, musztarda). W dolnej części drzwi jest miejsce na butelki, mleko, specjalne oleje (np. olej z pestek dyni) czy pojemniki z ziołami.
  • Górna część jako ta, w której panuje cieplejsza temperatura, jest przeznaczona dla produktów, które wymagają chłodzenia, ale nie powinny być zbyt zimne – nabiał, przetwory i świeże produkty gotowe.
  • Część środkowa jest odpowiednia dla wstępnie ugotowanych potraw i wszystkich produktów spożywczych, które po otwarciu muszą być przechowywane w chłodnym miejscu. Poza tym środkowe półki są odpowiednim miejscem dla serów, wędlin, konserw i produktów gotowych.
  • Najzimniej jest w najniższej komorze, nad szufladą. Jest to spowodowane tym, że niemal w każdej lodówce zimno pochodzi z tylnej ściany i opada wzdłuż niej. To tutaj trzymamy ryby, mięso, drób i owoce morza – również te wstępnie ugotowane. Warto zaznaczyć, że ryby, owoce morza, kawałki mięsa i kurczaka należy wyjąć z oryginalnego opakowania (nie dotyczy produktów zapakowanych próżniowo lub w atmosferze ochronnej) i przechowywać w dobrze zamkniętym pojemniku (plastikowym lub szklanym) albo w plastikowej torebce. Mięso mielone, ryby, owoce morza i drób należy zawsze przygotować w ciągu 24 godzin.
  • Ze względu na idealną temperaturę (8 do 13°C) i wilgotność, szuflady są przeznaczone na przechowywanie warzyw i owoców. Niektóre lodówki mają dwie szuflady – w tym wypadku można spotkać się z dwoma różnymi zaleceniami. Jedno z nich mówi o tym, żeby odseparować warzywa od owoców i każdą z szuflad zarezerwować na dany rodzaj produktów. Wyjątkiem są tutaj truskawki, dla których optymalne są warunki podobne jak te dla warzyw. Druga szkoła rekomenduje przeznaczyć najniższą szufladę na surowe mięso i ryby, a górną szufladę na zmieszane warzywa i owoce. Ma to na celu uniknięcie ewentualnego kapania z produktów odzwierzęcych. Jeżeli zdecydujemy się na wariant z użytkowaniem dolnej szuflady na mięso, pamiętajmy o częstym jej myciu. Wiele też zależy od naszej diety i tego, czy jemy mięso, czy też nie. Mamy tutaj zatem pole do manewru, a producenci oferują różne korzystne rozwiązania, które pozwalają uniknąć marnowania żywności przy jednoczesnym oszczędzaniu miejsca.

Jest też kilka produktów, których nie należy przechowywać w lodówce. Są to m.in. niektóre warzywa (np. pomidory, ziemniaki, cebula), cytrusy, owoce egzotyczne (np. ananas, banan, awokado, mango, papaja, passiflora) oraz pieczywo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak oszczędzić miejsce w lodówce, czyli kilka przydatnych gadżetów

Przepełniona lodówka to zmora w wielu domach. Powyższe rady mogą okazać się trudne do wykonania, jeżeli garnek z zupą nie mieści się na odpowiednim miejscu, półka z nabiałem jest przeładowana, a do szuflady z warzywami nie wsadzimy już tego okazałego brokuła. Rady i zalecenia producentów idą w odstawkę i zwycięża zasada „kładę tam, gdzie jest miejsce”. Są jednak sposoby, które nie tylko pozwolą nam na prawidłowe użytkowanie chłodziarki, ale też na zaoszczędzenie przestrzeni.

Podstawowym i najpopularniejszym sposobem są pojemniki do przechowywania żywności. Mogą być wykonane z różnych tworzyw – szkła, plastiku, sylikonu. Zawsze jednak sprawdzajmy, czy są atestowane i mogą mieć kontakt z produktami spożywczymi (symbol kieliszka i widelca na etykiecie i opakowaniu). Zamykane pojemniki są dostępne w rozmaitych rozmiarach i mogą być na sobie układane. Oszczędzamy miejsce, a jedzenie nie wysycha i dłużej zachowuje świeżość. Świetnym rozwiązaniem są dodatkowe półki do lodówki, które można zamontować nawet bez narzędzi. Takie dodatkowe elementy pomogą w utrzymaniu porządku i wykorzystaniu wolnej przestrzeni. Przydatne są też organizery, dzięki którym możemy pogrupować produkty i zapewnić sobie przejrzystość zawartości naszej chłodziarki. Półka na butelki może być praktycznym dodatkiem w modelach, gdzie nie została fabrycznie zapewniona.

Czystość, planowanie zakupów, zwracanie uwagi na daty ważności produktów, przechowywanie żywności w odpowiednich strefach, zapełnienie lodówki w 2/3 i korzystanie z pomocnych akcesoriów – oto przepis na prawidłowe zarządzanie lodówką i jej zawartością, który gwarantuje nam skuteczne i długie życie zarówno urządzenia, jak i jedzenia.