Płytki do kuchni na ścianę. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

2019-08-12 15:49

Płytki do kuchni na ścianę nad blatem wciąż są najczęstszym wyborem przy aranżacji kuchni. W zależności od wybranego stylu, rozmiaru płytek i szerokości fugi możemy jednak z ich pomocą zrealizować nieomal dowolnie obrany styl. Jak wybrać płytki do kuchni na ścianę?

Wykończenie ściany nad blatem kuchennym

Aranżacja ściany w kuchni to zadanie złożone. Ściana nad blatem roboczym jest szczególnie narażona na zalanie i zabrudzenie, toteż zwyczajowo pokrywamy ją materiałem, który chroni ścianę przed wilgocią i daje się łatwo czyścić.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i wzorów umożliwia dobre dopasowanie stylistyczne. Wysokiej klasy płytki do kuchni na ścianę spełnią także doskonale swoje zadanie ochronne.

Przystępując do wyboru płytek do kuchni na ścianę, musimy rozważyć przede wszystkim cztery ich aspekty: rozmiar, kolor, kształt i profil oraz wątek.

..   Płytki ścienne. Jakie płytki na ścianę wybrać? >>>

..   Prostokąty i kwadraty czyli nowoczesna ceramika łazienkowa >>>

Jakiego rozmiaru płytki na ścianę do kuchni wybrać?

Standardowym kuchennym formatem są kwadratowe płytki o boku 10 cm. Tak wyłożoną powierzchnię ściany nad blatem łatwo urozmaicić dekorami. Poza tym nie musimy decydować się na płytki w jednym kolorze.

W nowoczesnych kuchniach sięgamy chętnie po większe formaty płytek. To dobry pomysł do przestronnej kuchni. Śmiało sięgajmy po modne imitacje kamienia naturalnego. Dzisiejsze technologie nadruków sprawiają, że imitacja jest fotorealistyczna, a pokrywa trwała.

Z drugiej strony bardzo dekoracyjnie prezentuje się także ściana nad blatem wykończona mozaiką. Mozaika pasuje zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych.

Połysk kafelków
Autor: Marcin Czechowicz Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wykończenia ściany kuchennej, jest stopień połysku.

Kolor płytek do kuchni na ścianę

Współcześni producenci ceramiki oferują płytki właściwie we wszystkich kolorach. Dzięki temu z łatwością uda nam się potraktować ścianę nad blatem jako mocny barwny akcent w minimalistycznej kuchni.

Warto ponadto zwrócić uwagę na szeroki wybór imitacji. Jeśli tylko mieści się to w naszych założeniach aranżacyjnych, możemy pokryć kuchenną ścianę imitacją kamienia naturalnego, a nawet drewna. Imitacja nie ogranicza się wyłącznie do fotorealistycznego nadruku, lecz dzięki specjalnym powłokom zewnętrznym daje także złudzenie dotykowe.

Z jednej strony możemy pragnąć potraktować ścianę nad blatem roboczym jako przestrzeń neutralną, z drugiej zaś – zwłaszcza wśród stonowanej zabudowy kuchennej – jako miejsce dla szalonych akcentów aranżacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na arcyciekawe, modne wzory, jak portugalskie azulejos, albo płytki w stylu marokańskim.

Kształty i profile płytek do kuchni na ścianę

Choć tradycyjnym kształtem płytki kuchennej jest kwadrat, nie jest on jedyną opcją, która będzie prezentować się znakomicie. Warto wspomnieć tu o innej klasycznej propozycji, jaką są fazowane, poziome, prostokątne płytki typu metro.

Swoją nazwę zawdzięczają temu, że ich najpopularniejszym zastosowaniem są stacje i korytarze systemów londyńskiego i paryskiego metra. Najczęściej białe dzięki fazowaniu dają efekt subtelnego wzoru światłocienia. Ich wielką zaletą jest to, że dobrze prezentują się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Efektowne imitacje
Autor: Konrad Kalbarczyk Rozmaitość palety superrealistycznych imitacji jest oszałamiająca. Na zdjęciu płytki do złudzenia przypominające beton z odciśniętym szalunkiem.

Wątek kafelków na ścianie w kuchni

Nie bez znaczenia jest także sposób ułożenia płytek na kuchennej ścianie. Najpopularniejszym (i najbezpieczniejszym) sposobem jest układ prostokątny, tj. taki, w którym linie fugi układają się w regularną kratę. Ciekawy efekt osiągniemy, robiąc to samo, tyle że odwrócone o 45 stopni.

W przypadku podłużnych prostokątów, jak np. płytki typu metro, sprawdzi się jednak wątek mijankowy zwany wozówkowym. Długie prostokąty będą także dobrze wyglądać we wzorze jodełkowym, na wzór takiego, jaki stosujemy w klepce parkietowej.

Długa lista możliwości

Swoją specyfikę mają jeszcze kafelki „rybia łuska” i romby. Szczególnie zachowują się modne heksagony, chociaż w ich przypadku nie ma dużego pola do eksperymentowania z układem.

Jeśli mamy dość odwagi i pomysłowości, możemy próbować łączyć poszczególne wątki. Efekty mogą być oszałamiające.