Płytki marokańskie. Pomysł na wzorzyste i modne materiały wykończeniowe
Płytki marokańskie czerpią inspirację z bogactwa i różnorodności motywów arabskiej ornamentyki. Pojedyncza płytka składa się z kilku do kilkunastu kwadratowych pól wypełnionych tradycyjnymi geometrycznymi wzorami przypominającymi mozaikę. Wśród figur występujących na płytkach marokańskich zaobserwować możemy marokańską koniczynę, wieloramienne gwiazdy, zgeometryzowane kwiaty lub szachownice. Jakie płytki marokański są najmodniejsze? Jak estetycznie wykorzystać je we wnętrzach? Odpowiadamy na te pytania.
Autor: aleluia.pt
Typowe dla stylu orientalnego płytki z kolekcji Moorsih.
Spis treści
- Kolorystyka płytek marokańskich
- Niebieskie płytki marokańskie
- Płytki marokańskie niebieskie i szare – trendy kolorystyczne
- Kuchnia z płytkami marokańskimi
- Łazienka z płytkami marokańskimi
Kolorystyka płytek marokańskich
Oryginalne płytki marokańskie charakteryzuje szeroka paleta barw – jaskrawych, nasyconych i intensywnych. Przede wszystkim są to odcienie błękitu, turkus, rdzawy kolor gliny, oliwkowa zieleń; występuje również żółć oraz ciemna czerwień. Inspiracją dla tych barw są kolory występujące w starej części arabskich miast nazywanej medyną, a także marokańskie bazary (suki), pełne przypraw i rękodzieła. Niektóre z kolorów występujących na płytkach marokańskich mają swoją odrębną historię.
Czy wiesz, że…:płytki marokańskie cechuje tendencja nazywana w sztuce horror vacui określająca „lęk” przed pustą przestrzenią. Przejawia się ona wypełnieniem każdej powierzchni – w tym przypadku ornamentami.
.. Styl marokański we wnętrzach krok po kroku >>>
Niebieskie płytki marokańskie
W 1924 roku francuski artysta malarz Jacques Majorelle w jednym z marokańskich miast – Marrakeszu, spędzał rekonwalescencję po przebytej chorobie. W ramach kuracji pracował nad stworzeniem ogrodu pełnego egzotycznych roślin. Zainspirowany błękitem marokańskich kafli pomalował dom, schody, donice i fontanny na mocny lazurowy kolor. W późniejszym okresie barwa ta została nazwana na cześć artysty „bleu Majorelle” i do dziś jest jednym z najczęściej występujących kolorów na płytkach marokańskich.
Płytki marokańskie niebieskie i szare – trendy kolorystyczne
W ostatnich latach w kolorystyce płytek marokańskich możemy zaobserwować odchodzenie od intensywnej i żywej palety barw na rzecz bardziej zgaszonej i stonowanej. Niezwykle modne stają się płytki marokańskie w chłodnej tonacji kolorów – szare i niebieskie. Niewątpliwie wpływ na to ma również popularny trend vintage „used look”, który nowym przedmiotom nadaje wygląd starych i nieco zużytych. Niektóre z kolekcji płytek marokańskich mają zatem celowe przetarcia wzorów i spłowiałą kolorystykę. Zgeometryzowany wzór miejscami niknie, staje się mniej wyrazisty, niekiedy bywa przebarwiony lub zaburzony fakturą np. piaskowca.
.. Poznaj modne płytki heksagonalne, czyli sześciokątne >>>
Kuchnia z płytkami marokańskimi
Płytki marokańskie w kuchni występują najczęściej w formie pasa roboczego na ścianie pomiędzy szafkami wiszącymi (górnymi) a dolnymi. Ze względu na bogactwo ornamentyki marokański patchwork na zasadzie kontrastu dobrze komponuje się z prostymi, minimalistycznymi frontami zabudowy kuchennej. Gresy ze wzorem marokańskim mogą być stosowane również jako płytki podłogowe. Wykorzystanie płytek marokańskich w kuchni na wybranej powierzchni posadzki może wydzielać strefy – na przykład jadalni. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie płytek marokańskich w centralnej części kuchni, w formie prostokątnego wzorzystego dywanu. Pozostałą powierzchnię można pokryć na przykład płytkami drewnopodobnymi.
Łazienka z płytkami marokańskimi
Kalejdoskop wzorów występujący na płytkach marokańskich powoduje, że najkorzystniej jest stosować je na niedużej, wybranej przez nas powierzchni łazienki. Zastosowanie płytek na wszystkich ścianach spowodowałoby przytłaczający efekt „szkatułki” wypełnionej arabskimi wzorami, szczególnie w małych łazienkach bez okna. Dobrym pomysłem jest pokrycie płytkami marokańskimi pionowego pasa wewnątrz kabiny prysznicowej, szachtu z kanałami wentylacyjnymi, ścianki (na przykład z płyty kartonowo-gipsowej), w której zamontowano stelaż podtynkowy WC. Zdobienia występujące na płytkach mogą akcentować strefę umywalki jako pas z płytek tworzący ramę wokół lustra. Oryginalnie wygląda również zastosowanie tych samych płytek marokańskich na posadzce oraz fragmencie ściany. Aby wzór „wchodził” na płaszczyznę pionową, nie stosuje się odcięcia w formie dekorów lub listew przypodłogowych.
.. Wzorzyste płytki cementowe we wnętrzach >>>
Autor: archiwum
Właściciele mają ogromne poszanowanie dla natury i swojego zdrowia, dlatego do wykonania projektu wybrali płyty meblowe firmy, która podczas produkcji dba o gospodarkę leśną i produkuje bezformaldehydowe surowe płyty klejone.Projekt wnętrz i wizualizacje: Olga Fiedorowicz/ O Fiedorowicz
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch
Płytki metro ułożone w jodełkę - ciekawy pomysł na wykończenie ściany nad blatem kuchennym
Autor: mat. pras. Tubądzin
Specchio Carrara, kolekcja autorstwa Macieja Zienia dla marki Tubądzin, wiernie odtwarza urodę wielkoformatowych płyt legendarnego marmuru kararyjskiego. Jak podkreśla sam projektant, skoro te cenne zasoby wyczerpują się, warto je więc zachować dla twórczości rzeźbiarskiej, a w łazienkach stosować nie mniej urodziwe, za to znacznie bardziej praktyczne odpowiedniki. Kolekcja została wyróżniona prestiżowym Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Center Club oraz najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.