Płytki marokańskie. Pomysł na wzorzyste i modne materiały wykończeniowe

2019-07-16 14:54

Płytki marokańskie czerpią inspirację z bogactwa i różnorodności motywów arabskiej ornamentyki. Pojedyncza płytka składa się z kilku do kilkunastu kwadratowych pól wypełnionych tradycyjnymi geometrycznymi wzorami przypominającymi mozaikę. Wśród figur występujących na płytkach marokańskich zaobserwować możemy marokańską koniczynę, wieloramienne gwiazdy, zgeometryzowane kwiaty lub szachownice. Jakie płytki marokański są najmodniejsze? Jak estetycznie wykorzystać je we wnętrzach? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści

  1. Kolorystyka płytek marokańskich
  2. Niebieskie płytki marokańskie
  3. Płytki marokańskie niebieskie i szare – trendy kolorystyczne
  4. Kuchnia z płytkami marokańskimi
  5. Łazienka z płytkami marokańskimi

Kolorystyka płytek marokańskich

Oryginalne płytki marokańskie charakteryzuje szeroka paleta barw – jaskrawych, nasyconych i intensywnych. Przede wszystkim są to odcienie błękitu, turkus, rdzawy kolor gliny, oliwkowa zieleń; występuje również żółć oraz ciemna czerwień. Inspiracją dla tych barw są kolory występujące w starej części arabskich miast nazywanej medyną, a także marokańskie bazary (suki), pełne przypraw i rękodzieła. Niektóre z kolorów występujących na płytkach marokańskich mają swoją odrębną historię.

Czy wiesz, że…:płytki marokańskie cechuje tendencja nazywana w sztuce horror vacui określająca „lęk” przed pustą przestrzenią. Przejawia się ona wypełnieniem każdej powierzchni – w tym przypadku ornamentami.

..  Styl marokański we wnętrzach krok po kroku >>>

Niebieskie płytki marokańskie

W 1924 roku francuski artysta malarz Jacques Majorelle w jednym z marokańskich miast – Marrakeszu, spędzał rekonwalescencję po przebytej chorobie. W ramach kuracji pracował nad stworzeniem ogrodu pełnego egzotycznych roślin. Zainspirowany błękitem marokańskich kafli pomalował dom, schody, donice i fontanny na mocny lazurowy kolor. W późniejszym okresie barwa ta została nazwana na cześć artysty „bleu Majorelle” i do dziś jest jednym z najczęściej występujących kolorów na płytkach marokańskich.

Płytki marokańskie niebieskie i szare – trendy kolorystyczne

W ostatnich latach w kolorystyce płytek marokańskich możemy zaobserwować odchodzenie od intensywnej i żywej palety barw na rzecz bardziej zgaszonej i stonowanej. Niezwykle modne stają się płytki marokańskie w chłodnej tonacji kolorów – szare i niebieskie. Niewątpliwie wpływ na to ma również popularny trend vintage „used look”, który nowym przedmiotom nadaje wygląd starych i nieco zużytych. Niektóre z kolekcji płytek marokańskich mają zatem celowe przetarcia wzorów i spłowiałą kolorystykę. Zgeometryzowany wzór miejscami niknie, staje się mniej wyrazisty, niekiedy bywa przebarwiony lub zaburzony fakturą np. piaskowca.

..  Poznaj modne płytki heksagonalne, czyli sześciokątne >>>

Kuchnia z płytkami marokańskimi

Płytki marokańskie w kuchni występują najczęściej w formie pasa roboczego na ścianie pomiędzy szafkami wiszącymi (górnymi) a dolnymi. Ze względu na bogactwo ornamentyki marokański patchwork na zasadzie kontrastu dobrze komponuje się z prostymi, minimalistycznymi frontami zabudowy kuchennej. Gresy ze wzorem marokańskim mogą być stosowane również jako płytki podłogowe. Wykorzystanie płytek marokańskich w kuchni na wybranej powierzchni posadzki może wydzielać strefy – na przykład jadalni. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie płytek marokańskich w centralnej części kuchni, w formie prostokątnego wzorzystego dywanu. Pozostałą powierzchnię można pokryć na przykład płytkami drewnopodobnymi.

Łazienka z płytkami marokańskimi

Kalejdoskop wzorów występujący na płytkach marokańskich powoduje, że najkorzystniej jest stosować je na niedużej, wybranej przez nas powierzchni łazienki. Zastosowanie płytek na wszystkich ścianach spowodowałoby przytłaczający efekt „szkatułki” wypełnionej arabskimi wzorami, szczególnie w małych łazienkach bez okna. Dobrym pomysłem jest pokrycie płytkami marokańskimi pionowego pasa wewnątrz kabiny prysznicowej, szachtu z kanałami wentylacyjnymi, ścianki (na przykład z płyty kartonowo-gipsowej), w której zamontowano stelaż podtynkowy WC. Zdobienia występujące na płytkach mogą akcentować strefę umywalki jako pas z płytek tworzący ramę wokół lustra. Oryginalnie wygląda również zastosowanie tych samych płytek marokańskich na posadzce oraz fragmencie ściany. Aby wzór „wchodził” na płaszczyznę pionową, nie stosuje się odcięcia w formie dekorów lub listew przypodłogowych.

..  Wzorzyste płytki cementowe we wnętrzach >>>