Heksagony na ścianę i podłogę. Jak wybrać najlepsze płytki heksagonalne?

2021-04-07 13:00

Heksagony na ścianę i podłogę to nic innego jak płytki w kształcie sześciokąta. Ten rodzaj płytek największą popularnością cieszy się w kuchniach i łazienkach, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach lub mieszkaniach urządzonych w stylu retro. Ale prawda jest taka, że płytki heksagonalne możemy dopasować praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Jak wybrać najlepsze płytki heksagonalne i dlaczego warto? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Heksagony na ścianę czy na podłogę?
  2. Płytki heksagonalne w łazience
  3. Heksagony w kuchni na ścianę i podłogę
  4. Heksagony – mozaika. Do jakich wnętrz pasuje?
  5. Płytki heksagonalne typu patchwork
  6. Płytki heksagonalne białe
  7. Płytki heksagonalne czarne
  8. Płytki heksagonalne szare

Heksagony na ścianę czy na podłogę?

Popularność płytek heksagonalnych stanowi najlepszy dowód na to, że geometryczne motywy dekoracyjne mocno trzymają się w trendach. Możesz się zdecydować albo na heksagony na ścianę, albo na płytki heksagonalne podłogowe. Lepiej ograniczyć się tylko do jednego, bo nadmiar takiego dekoru w tym samym pomieszczeniu mógłby nieco przytłaczać wnętrze.

Do wyboru mamy różne formaty heksagonów – od dużych, czyli o boku nawet kilkudziesięciu centymetrów, po najdrobniejsze (mozaika heksagonalna). Ogólne zasada: w małych pomieszczeniach starajmy się wybierać większe formaty. W przestronnych łazienkach i kuchniach możliwości są wręcz nieograniczone.

Płytki heksagonalne w łazience

Heksagony na ścianę i podłogę w łazience to modna i przede wszystkim ciekawa alternatywa dla tradycyjnych płytek prostokątnych i kwadratowych. Heksagony pasują do każdej łazienki, trzeba tylko dobrze dopasować do wnętrza ich wymiar i kolor.

GDZIE: Heksagony na ścianę i podłogę sprawdzają się w małych wnętrzach, zarówno na niewielkich fragmentach, jak i większych powierzchniach. Można nimi wyróżnić strefę prysznica, ścianę nad wanną czy umywalką. Płytkami heksagonalnymi można też wyłożyć całą łazienkę, trzymając się jednego koloru, a różnicując wielkości. Na dużych jednobarwnych powierzchniach ciekawie wyglądają „rozrzucone” i skontrastowane kolorystycznie płytki – na zasadzie dekoru.

JAKI KOLOR: Płytki heksagonalne są tak dekoracyjne, że nie trzeba ich podbijać wyszukanym kolorem. Te naturalne – białe, szare, beżowe czy czarne – będą wyglądały najkorzystniej. Nie oznacza to, że płytki heksagonalne w łazience nie mogą być kolorowe! W trendach coraz więcej jest wyrazistszych modeli, przede wszystkim zielonych, różowych oraz granatowych.

HEKSAGONY + DREWNO: To ostatni trend wśród łazienkowych posadzek, do niedawna obecny tylko w kawiarnianych wnętrzach. Nieregularną krawędź heksagonów podłogowych uzupełnia się drewnem. Ale uwaga – deski przycina się do płytek, nie odwrotnie!

Płytki drewnopodobne – nowoczesna alternatywa dla drewna >>>

Heksagony w kuchni na ścianę i podłogę

Jeśli chodzi o płytki heksagonalne do kuchni, świetnie sprawdzają się na posadzce albo na ścianie nad blatem. Można je też położyć w obydwu tych miejscach – wtedy jednak lepiej zróżnicować przynajmniej wielkości, żeby było ciekawiej i dynamiczniej.

Ponieważ płytki heksagonalne (na ścianę i na podłogę) są wyrazistym elementem dekoracyjnym, pamiętajmy, by w kuchni nie robić im konkurencji. Najlepiej więc wypadną w zestawieniu z frontami szafek kuchennych i blatami w neutralnych, stonowanych kolorach.

Heksagony – mozaika. Do jakich wnętrz pasuje?

Płytki heksagonalne w formie mozaiki to najmniejsze materiały wykończeniowe z omawianej grupy. Mozaika heksagonalna jednobarwna doskonale sprawdza się albo na jednej ścianie, albo też na wybranym fragmencie. Możemy wyłożyć heksagonami np. strefę prysznica. A może mozaika wielokolorowa? Najefektowniej prezentuje się dwubarwna. Dobry przykład stanowi nieśmiertelny duet czerni i bieli. Poszczególne „kafelki” możemy układać dowolnie i niekoniecznie symetrycznie, jeśli chodzi o kolory.

Płytki heksagonalne typu patchwork

Patchworkowe heksagony na ścianę lub podłogę to kolejny sposób na popisowe ożywienie aranżacji wnętrza. Co ciekawe, sześciokątne płytki typu patchwork najczęściej układa się tylko na fragmencie posadzki albo ściany – wyglądają więc, jakby były „rozsypane”. Ponieważ jednak w ich formie panuje geometryczna dyscyplina, nie ma ryzyka, że wprowadzą do wystroju kuchni czy łazienki efekt bałaganu aranżacyjnego.

Pamiętajmy, by poszczególne elementy patchworku miały ze sobą sporo elementów wspólnych – przede wszystkim jednolitą paletę kolorystyczną i tę samą skalę dekoru (czyli np. różne ornamenty, ale tej samej wielkości). Ułożone na fragmencie podłogi albo ściany płytki heksagonalne uzupełnijmy neutralnymi – białymi, szarymi czy jasnobeżowymi. Na ścianie dobrze sprawdzi się też farba w miejscach bez płytek.

Malowanie łazienki – jaką farbę wybrać? >>>

Płytki heksagonalne białe

Jasne, neutralne, subtelnie dynamizujące wystrój – płytki heksagonalne białe fantastycznie prezentują się zarówno w małej, jak i dużej łazience. Nie ryzykujemy tego, że optycznie przytłoczą wnętrze, dlatego polecamy je nawet do najmniejszych pomieszczeń. Jeśli zaś biel to „za mało”, możemy wybrać płytki z dekorem 3D (np. efektownymi żłobieniami). Takie jednak lepiej się odnajdą w większym pomieszczeniu.

Płytki heksagonalne czarne

Coraz mniej obawiamy się koloru czarnego na dużych powierzchniach we wnętrzach. Czarne płytki heksagonalne bardzo w tym pomagają, bo harmonijnie zarysowane fugi przełamują dominację mocnej barwy. Do wyboru mamy różne typy wykończeń. Te najbardziej eleganckie to czarne heksagony na wysoki połysk – praktyczniejsze na ścianie niż na posadzce (widać każde zabrudzenie). Matowe zaś łatwiej utrzymamy w czystości. Płytki heksagonalne czarne cieszą się największą popularnością w łazienkach – na posadzce, wybranej ścianie bądź tylko jej fragmencie.

Płytki heksagonalne szare

Szarość jest barwą uniwersalną, dlatego dobrze zaadaptowały ją właściwie wszystkie style wnętrzarskie. Dlatego też zyskujemy bogatą ofertę płytek heksagonalnych szarych – do matu przez półmat aż do eleganckiego połysku. W modnych łazienkach i kuchniach spotkamy najczęściej szare płytki heksagony z efektem betonu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany