Płytki cegiełki: ponadczasowy materiał wykończeniowy do kuchni i łazienki

2023-03-06 13:38

Płytki cegiełki to płaskie prostokątne płytki ścienne z fazowanymi brzegami o różnych formatach, choć najpopularniejsze są zbliżone do wymiarów 10x20 cm. Gładka powierzchnia, ikoniczny kształt i brak występowania powierzchniowych printów przesądzają o ponadczasowości płytek metro. Mamy zatem do czynienia nie z chwilowym trendem – jak w przypadku motywów marokańskich czy floralnych – lecz utrzymującą się przez dłuższy okres modą.

Płytki cegiełki
Autor: serwis prasowy marki Equipe Na zdj. lytki ceramiczne Metro marki Equipe Ceramica.

Spis treści

  1. Krótka historia płytek metro
  2. Płytki cegiełki i wnętrza klasyczne
  3. Płytki cegiełki a inne style wnętrzarskie
  4. Jak układać płytki cegiełki?

Krótka historia płytek metro

Płytki metro, nazywane także „subway”, swoją nazwę zawdzięczają pierwotnemu miejscu ich występowania. Ze względu na podwyższoną odporność na zniszczenia oraz łatwość utrzymania w porządku, ochronę przed brudem i wilgocią płytki typu metro stosowane były początkowo w XIX-wiecznych stacjach nowojorskiego i paryskiego metra. Z podziemnych obiektów użyteczności publicznej trafiły na salony za sprawą prostego designu, który przesądził o ich sukcesie.

Prostokątna płytka z fazowanymi brzegami przypomina kształtem sztabkę złota, ale zdecydowanie różni się od szlachetnego kruszcu barwą. Najpopularniejsze są płytki metro w kolorach achromatycznych, czyli czarne, szare oraz białe płytki cegiełki. Tego typu kolorystyka wpisuje się w trwający od lat trend modnych szarości.

Płytki cegiełki i wnętrza klasyczne

Płytki cegiełki, choć są kojarzone najczęściej ze stylem retro, sprawdzą się w różnorodnych aranżacjach, a ograniczeniem, z czym je zestawiać, jest tylko nasza wyobraźnia. W stylu klasycznym eleganckim dopełnieniem białych płytek cegiełek będą dekory, listwy, gzymsy (na przykład w postaci delikatnego reliefu, wałeczka-plecionki) wieńczące wykończenie z płytek. Pamiętając o zasadach kanonu greckich i rzymskich proporcji wywodzących się ze starożytności, odcinając pomieszczenie poziomym gzymsem na linii wzroku optycznie je obniżamy; chcąc uzyskać iluzję wysokiego pomieszczenia, płytki cegiełki układamy po sam sufit.

..  Płytki lustrzane – elegancki materiał wykończeniowy >>>

Płytki cegiełki a inne style wnętrzarskie

Miłośnikom stylu glamour zaproponować można łączenie czarnych płytek cegiełek z białymi stylowymi szafkami na wysoki połysk z kryształowymi uchwytami, zdobnym lustrem i dodatkami w kolorach metalicznych – złota, srebra lub miedzi.

Jeśli chcemy uzyskać męski charakter wnętrza, wystarczy zestawić czarne płytki cegiełki z powierzchniami wykończonymi drewnem. Mogą być to posadzki drewniane, blaty kuchenne czy fronty meblowe. Równie surowy efekt osiągniemy w połączeniach z betonem i stalą – charakterystycznych dla wnętrz zaaranżowanych jako lofty oraz w stylu industrialnym.

Nie zapomnijmy o stylu rustykalnym – piękno wiejskich kuchni doskonale podkreślą płytki cegiełki, które sprawdzą się jako pas roboczy na ścianie pomiędzy szafkami górnymi (wiszącymi) a dolnymi. Mogą stanowić uzupełnienie pieca kaflowego, bardzo dobrze komponują się z drewnem.

Szare płytki cegiełki, występujące w różnych odcieniach szarości od złamanej bieli aż po grafit i antracyt, podkreślają graficzny, wyrazisty charakter wnętrza. Dobrze komponują się z czarno-białymi fotografiami; mogą stanowić oryginalne wykończenie ścian przedpokoju.

Płytki cegiełki dzięki prostemu wzornictwu i braku zbędnych ornamentów w zestawieniu ze szkłem, stalą a nawet betonem mogą stanowić okładzinę ścian wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych czy w stylu high-tech.

..  Płytki ścienne – jakie płytki na ścianę wybrać? >>>

Jak układać płytki cegiełki?

Najpopularniejszym sposobem układania płytek cegiełek jest wzór mijankowy z przesunięciem o pół cegły nazywany układem w cegiełkę. Takie ułożenie odpowiada tradycyjnemu ułożeniu cegieł w murze, wiązaniu wozówkowemu. W przypadku gdy płytki cegiełki tworzą pionowe pasy (kolumny zamiast poziomych rzędów), mamy do czynienia ze wzorem angielskim. Płytki cegiełki mogą być również przesunięte względem siebie o 1/3 długości płytki. Zupełnie inaczej powierzchnia ściany wygląda w przypadku – mniej popularnego – wzoru prostego (układu równoległego), – w którym pozioma i pionowa ciągła spoina dzieli płytki cegiełki na rzędy i kolumny (nie występuje przesunięcie). Ciekawym rozwiązaniem są również układy parkietowe: układ w jodełkę (bardziej pracochłonny dla wykonawcy, charakteryzujący się większym zużyciem płytek cegiełek), układ w szachownicę lub plecionkę (grupujący kilka płytek cegiełek).

Płytki metro nie muszą pokrywać wszystkich ścian – mogą tworzyć dekoracyjny pas pionowy (pokrywający komin, szacht instalacyjny) albo poziomą lamperię wybranej przez nas ściany. Aby uzyskać mocny, wyrazisty kontrast, czarne płytki cegiełki w łazience możemy zestawić z białymi urządzeniami sanitarnymi – lub odwrotnie (białe płytki cegiełki i czarne sanitariaty). W małych łazienkach bez okna, jeśli chcemy zastosować czarne płytki cegiełki, pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu.

Ceglane ściany we wnętrzach. Płytki ścienne jak stare cegły
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE