Płytki lustrzane – eleganckie wykończenie. Zalety, wady, układanie płytek

2019-06-21 15:44 Danuta Awolusi
Płytki lustrzane
Autor: GettyImages Płytki lustrzane typu metro jako wykończenie ściany za umywalką

Szukacie pomysłu na wykończenie wnętrza ciekawym akcentem? Fani eleganckich materiałów powinni zwrócić uwagę na płytki lustrzane – rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. W jaki sposób wpasować je w aranżację pomieszczenia? Jak je układać? Czy mają więcej wad, czy zalet? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Płytki lustrzane – materiał wykończeniowy pełen blasku

Płytki lustrzane, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z luster. Ich kolor może być srebrny (a więc klasyczna tafla, w której przeglądamy się na co dzień), brązowy, złoty lub grafitowy. Wszystkie charakteryzują się wysokim połyskiem i oczywiście tym, że widzimy w nich odbicie. Płytki lustrzane mogą mieć różne kształty i wymiary.

Tego typu płytki wykonuje się z wysokiej jakości szkła. Są równie użytkowe jak płytki ceramiczne, dlatego nadają się do każdego pomieszczenia, a zwłaszcza do kuchni i łazienki, gdzie najczęściej je spotkamy. Sporą popularnością cieszą się przede wszystkim lustrzane mozaiki oraz płytki fazowane typu metro.

..  Płytki heksagonalne, czyli modne sześciokąty >>>

Zalety płytek lustrzanych

  • Płytki lustrzane śmiało mogą konkurować z płytkami ceramicznymi. Oczywiście możemy nimi wyłożyć wyłącznie ściany (nie nadają się na podłogę), ale i tak charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na ścieranie i środki chemiczne. Łatwo się je czyści, bo zabrudzenia nie przywierają do płytek lustrzanych.
  • Do czyszczenia nie trzeba żadnych specjalistycznych środków – świetnie sprawdzi się nawet woda z octem lub zwykły detergent.
  • Ich największą zaletą jest fakt, że przepięknie powiększają przestrzeń. Jeżeli planujemy urządzić wręcz „mikroskopijną” łazienkę, płytki lustrzane pomogą optycznie powiększyć wnętrze, dodatkowo je rozjaśniając. Znany trik z lustrem zawsze się sprawdza!
  • Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie płytek lustrzanych – łatwość montażu. Przyklejamy je za pomocą kleju do luster, bez fug, a na innych materiałach, np. drewnie, wystarczy taśma montażowa. Szybka i czysta praca!

Czy płytki lustrzane mają wady?

Płytki lustrzane stanowią na pewno spore wyzwanie, jeśli chodzi o ich nienaganny wygląd. Trzeba je bowiem czyścić znacznie częściej niż płytki ceramiczne – zwłaszcza gdy zamontujemy je na ścianie za umywalką albo nad blatem kuchennym. Na płytkach lustrzanych wyraźniej też widać pozostawione ślady palców. Na szczęście szkło jest materiałem łatwym do utrzymania w czystości, a brud do niego słabo przywiera.

..  Tapeta nad blatem w kuchni – inspiracje i porady >>>

Płytki lustrzane w kuchni
Autor: Luxum.pl Płytki lustrzane w nowoczesnej, eleganckiej kuchni

Płytki lustrzane w kuchni

Skoro o wadach mowa – płytki lustrzane w kuchni to na pewno wybór dla wytrwałych, bo jeżeli często gotujemy, ściany brudzą się z łatwością. Lustrzane płytki nad zalewem, blatem roboczym i kuchenką będą wymagały zatem częstej pielęgnacji. Z drugiej strony są wytrzymałe, odporne na wysoką temperaturę i nadają kuchni elegancki look. Można nimi wykafelkować całą ścianę lub tylko jej fragment, co też da wspaniały efekt.

Ułatw sobie życie – płytki lustrzane samoprzylepne

Płytki lustrzane nie muszą pełnić funkcji tradycyjnych płytek, którymi wykańczamy ścianę. Mogą stać się elementem dekoracji lub zastąpić lustro. Do tego najlepiej nadadzą się płytki samoprzylepne, które z łatwością zainstalujemy na każdej powierzchni – nawet na meblach. Płytki lustrzane znajdziemy w różnych kształtach – wycina się z nich również wzory, z których można wykonać piękne mozaiki i ozdoby ścienne.

Jak układać płytki lustrzane?

To proste zadanie, choć wymagające precyzji. Płytki lustrzane dają nam dużą swobodę wzorów. Jak układać płytki lustrzane? Na przykład w tradycyjną jodełkę. Efekt będzie wspaniały. Świetną i popularną opcją jest tak zwana cegiełka. Podczas układania płytek niezbędna będzie poziomica, tak aby całość wyszła idealnie symetrycznie.

Ważne: ściana lub powierzchnia, na której będziemy nalepiać płytki, musi być idealnie równa. Jeżeli chcemy nimi wykafelkować większy obszar ścinany, może nam w tym pomóc fachowiec.

Ile kosztują płytki lustrzane?

Nie należą one do tanich. Płytki lustrzane kupujemy na sztuki. Cena waha się od 5 zł do nawet 11 zł/szt. (zwłaszcza jeżeli płytki mają nietypowy kolor, na przykład miedziany). Oczywiście koszt zależy również od wielkości płytki – a formaty zaczynają się od 10x10 cm do nawet 30x30 cm.

Płytki lustrzane idealnie pasują przede wszystkim do wnętrz w stylu glamour. Dodają szyku, powiększają optycznie przestrzeń, pięknie grają ze światłem. Warto więc się do nich przekonać.