Płytki marmur, czyli imitujące kamień. Modne płytki marmurowe w łazience i kuchni

2019-07-01 14:56

Wzór naturalnego kamienia robi obecnie furorę we wnętrzach. Najlepszy przykład to płytki marmur, a więc imitujące szlachetny materiał. Pojawiają się zarówno na ścianach, jak i podłogach – przede wszystkim w łazience i kuchni. Niemniej spotkamy je również w innych pomieszczeniach. Warto się bliżej przyjrzeć temu gorącemu trendowi.

Spis treści

  1. Prawdziwy marmur – drogie rozwiązanie
  2. Płytki marmur jako materiał wykończeniowy
  3. Płytki marmurowe w łazience i kuchni
  4. Płytki imitujące marmur w salonie i sypialni

Prawdziwy marmur – drogie rozwiązanie

Piękny rysunek naturalnego kamienia z efektownymi, wielobarwnymi żyłkami zachwyca zarówno artystów, jak i projektantów wnętrz od starożytności. Prym w tym wiodą Włochy, gdzie złoża marmuru są dość bogate. Największym uznaniem cieszy się marmur karraryjski, czyli wydobywany w okolicach miasta Carrara: biały z szarymi „cieniami”. Ale kolory marmuru mogą być różne – paleta barw rozciąga się od bieli i kremów przez róż, pomarańcz, zieleń aż po brąz i czerń. Całe to bogactwo wykorzystują producenci płytek ceramicznych z dekorem perfekcyjnie imitującym marmur. Co ważne, takie rozwiązanie jest znacznie tańsze od prawdziwego marmuru. Ponadto oszczędzamy zasoby naturalnego surowca, które przecież nie są nieskończone.

>>  Marmur we wnętrzach – zastosowanie i właściwości >>>

Płytki marmur jako materiał wykończeniowy

Płytki marmur, czyli z wzorem marmuru, stanowią świetny pomysł na elegancki materiał wykończeniowy. Mają bowiem wszystkie zalety płytek ceramicznych: są solidne, odporne na uszkodzenia, ścieranie, wilgoć. Można je więc śmiało układać zarówno na posadzce, jak i na ścianach. Płytki marmurowe wykorzystuje się często na wszystkich ścianach i podłodze w łazience. Dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe oraz rektyfikowane (bezfugowe), pozwalające osiągnąć efekt jednolitych powierzchni. Pamiętajmy, że takie płytki znakomicie prezentują się w małej łazience, zwłaszcza gdy postawimy na białe płytki marmurowe z delikatnymi „cieniami”. Dostaniemy również najciemniejsze, a więc czarne, np. z rudawymi żyłkowaniami. Wraz z lśniącą, niemalże lustrzaną powierzchnią zapewniają olśniewające wrażenie we wnętrzu. Tyle że utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości może stanowić spore wyzwanie.

>>  Płytki lustrzane - elegancki materiał wykończeniowy >>>

Płytki marmurowe w łazience i kuchni

Płytki marmurowe zdobywają popularność wszędzie tam, gdzie tradycyjnie wykorzystuje się glazurę i terakotę – a więc przede wszystkim w łazience i kuchni. Pozwalają cieszyć się pięknym wzorem kamienia przy dużej oszczędności w porównaniu z zakupem prawdziwego kamienia. W kuchni płytki marmur częściej wykorzystuje się jako wykończenie ściany nad blatem. Płytki ceramiczne są bowiem solidne, eleganckie, łatwe do utrzymania w czystości. Ale dużą popularnością cieszą się też blaty imitujące marmur. Okleiny i laminaty zyskują sporą konkurencję w postaci materiałów zbliżonych do płytek ceramicznych (gresu). Dobry przykład stanowi też spiek kwarcowy z wzorem marmuru.

Płytki imitujące marmur w salonie i sypialni

Nic nie stoi na przeszkodzie, by piękne płytki wprowadzić także do innych pomieszczeń. W salonie będą świetnie współpracować z ogrzewaniem podłogowym (bez niego mogą być za chłodne w dotyku!). Możemy wyłożyć nimi fragment ściany, np. tej z telewizorem. Płytki w sypialni to już rzadsze rozwiązanie, ale także zdobywające popularność. Znakomicie prezentują się w sypialni w stylu glamour albo klasycznie eleganckim – zarówno na posadzce, jak i chociażby ścianie za łóżkiem. Jeśli wykonujemy sypialnię z łazienką, również możemy się zdecydować na jednolitą podłogę w obydwu strefach wyłożoną płytkami marmurowymi.

Płytki kamienne z kamienia naturalnego. Jak je zamontować?