Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę krok po kroku

2021-05-26 12:57 Małgorzata Drobnik
podłączenie zmywarki
Autor: Piotr Mastalerz

Podłączenie zmywarki w mieszkaniu można wykonać samodzielnie. Jeśli nie wiesz, jak podłączyć zmywarkę, przeczytaj nasz poradnik. Montaż zmywarki nie jest tak trudny, jak myślisz - instrukcja.

adteli

Podłączenie i montaż zmywarki można wykonać samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta lub zamówić fachowca. Montaż zmywarki nie jest bardzo trudny. Przeczytaj, jak podłączyć zmywarkę prawidłowo i bezpiecznie. Radzimy, też jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji.

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Podłączenie zmywarki do zabudowy zwykle wykonuje się w ciągu szafek kuchennych, a ich drzwi często obudowuje materiałem, z którego są zrobione szafki (specjalne modele: zmywarki do zabudowy). Zmywarki są produkowane najczęściej w dwóch rozmiarach (o szerokości 45 i 60 cm). W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów naczyń (łącznie z naczyniami do serwowania potraw), w szerszych - 12. Jeśli kuchnia jest mała i nie ma w niej miejsca na typową zmywarkę, można kupić urządzenie o mniejszych wymiarach (wysokości 46, szerokości 55 i głębokości 46 cm) przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmujące mniej więcej tyle samo miejsca. Zmieści się w nim najwyżej 5 kompletów naczyń. Takie małe zmywarki można ustawić na blacie kuchennym lub wbudować w szafkę.

Zmywarki o poj. 12 kompletów zużywają w cyklu normalnego zmywania (mycie wstępne, zmywanie i płukanie) ok. 20 l wody. Do umycia takiej liczby naczyń ręcznie pod bieżącą wodą potrzeba jej trzy-cztery razy więcej. Podczas pełnego zmywania 12 kompletów zmywarka oprócz wody zużyje też od 1,1 do 1,6 kWh energii elektrycznej (przy założeniu, że koszt energii elektrycznej wynosi średnio 0,45 zł/kWh). Porównanie z kosztami zmywania ręcznego nie jest proste, ale też wypada na niekorzyść tego drugiego. Jeden z programów zmywarki jest zawsze oszczędny (zwany eko). Myjąc w nim średnio zabrudzone naczynia, zużyjemy jeszcze mniej wody - ok. 15 l i mniej więcej 1 kWh energii. Taka sama praca wykonana ręcznie będzie nas kosztować 40 l wody i 5 kWh prądu potrzebnego na jej podgrzanie.

Czytaj też: Jaka powinna być odległość zmywarki od zlewu narożnego?

Jak podłączyć zmywarkę?

Podłączenie zmywarki nie jest bardzo skomplikowane. Zwykle doprowadza się do niej jedynie zimną wodę, tylko niektóre zmywarki można podłączyć także do ciepłej (o temperaturze nieprzekraczającej 60°C). Można w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do jej podgrzewania. Woda powinna mieć taką jakość jak przeznaczona do picia. Nie może zawierać zbyt dużo zawiesin żelaza i manganu oraz być zbyt twarda, bo to pogarsza jakość zmywania i niszczy urządzenie. Najlepiej sprawdzić to zawczasu i w razie potrzeby przed montażem zmywarki zamontować odpowiednie filtry. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie - mieć wartość wymaganą dla danego urządzenia (jest podana w instrukcji i wynosi od 0,1 do 1 MPa).

Czytaj też: jaką wybrać zmywarkę >>>

Podłączenie zmywarki: podejścia wodne i kanalizacyjne

Podłączenie zmywarki: podejścia - wodne i kanalizacyjne - montuje się za zmywarką lub obok niej. Musi być do nich łatwy dostęp. Doprowadzić czystą wodę. W pobliże miejsca, w którym zostanie ustawiona zmywarka, doprowadza się instalację wodną z zainstalowanym na jej końcu zaworem czerpalnym o średnicy 1” ze złączką do węża lub specjalnym - przystosowanym do podłączenia pralek i zmywarek - zaworem kulowym albo z głowicą ceramiczną. Podczas podłączenia zmywarki do zaworu podłącza się wąż doprowadzający wodę do zmywarki. Zmywarki kupuje się w komplecie z takim wężem. Przeważnie ma on zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem wody do instalacji albo tak zwany układ Aquastop.

  • Podłączenie zmywarki do wody - instrukcja

Najprościej wodę do zmywarki doprowadzić z baterii zlewozmywakowej, a ścieki odprowadzić do syfonu zlewozmywaka. Elementy potrzebne do podłączenia zmywarki, czyli trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużka 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem, można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi. Zmywarki standardowo wyposażone są w węże doprowadzające i odprowadzające wodę (długości 1,2 - 1,5 m). Jeśli jednak węże okażą się za krótkie (na przykład zmywarka od zlewozmywaka oddzielona będzie szafkami), to należy wymienić je na dłuższe.

Pierwszą czynnością przy podłączaniu zmywarki do instalacji wodnej jest zakręcenie głównego zaworu wodociągowego w mieszkaniu, a następnie zdemontowanie baterii. Na przewodzie zimnej wody - większość zmywarek zasilana jest tylko zimną wodą - montuje się trójdrogowy zawór czerpalny. W przewód ciepłej wody wkręca się przedłużkę. Wykonując te czynności należy pamiętać o zamontowaniu uszczelek. Następnie wystarczy założyć baterię i wąż zaworu przykręcić do zaworu czerpalnego.

Jeśli bateria jest sztorcowa, podłączenie takie wykonuje się identycznie. Jednak lepiej zrobić to pod zlewozmywakiem - wąż zmywarki będzie wtedy ukryty. Brudną wodę ze zmywarki najlepiej odprowadzić do syfonu zlewozmywakowego. W tym celu należy wymienić górną kształtkę tego syfonu na kształtkę z bocznym podłączeniem, na które nasadza się wąż ściekowy ze zmywarki. Aby ten wąż się nie zsunął, można ścisnąć go cybantem.

Podłączenie zmywarki do wody i syfonu

Jeśli zmywarka nie ma fabrycznie zamontowanego filtra, na wlocie wody, w gwintowanej złączce, trzeba zainstalować gumową uszczelkę zespoloną z metalowym lub plastikowym sitkiem (powinna być dołączona jako wyposażenie). Wąż dopływowy musi być ułożony swobodnie z dala od ostrych krawędzi i elementów o wysokiej temperaturze. Nie może się załamywać i mieć zagięć, nie należy go samodzielnie skracać ani tym bardziej przedłużać. Zmywarki są standardowo wyposażone w przewody doprowadzające i odprowadzające wodę o długości 1,2-1,5 m. To wystarcza do podłączenia urządzenia ustawionego koło zlewozmywaka. Odprowadzić brudną. Odprowadzenie wody ze zmywarki można podłączyć do podejścia kanalizacyjnego przy zlewozmywaku albo zrobić osobne podejście włączone bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Odpływ powinien się znajdować na wysokości co najmniej 30 i co najwyżej 100 cm nad podłogą. Wysokość określa producent i podaje w instrukcji. Średnica rury kanalizacyjnej w miejscu połączenia nie może być mniejsza niż 40 mm. Jeśli podejście o takiej średnicy będzie dłuższe niż 3 m, powinno być wentylowane, na przykład przez zawór napowietrzający. Odprowadzenie wody bezpośrednio do kanalizacji można wykonać, wsuwając końcówkę węża odpływowego z urządzenia do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem minimalnie mniejszym od zewnętrznej średnicy węża. Koniec węża nie może dosięgać poziomu ścieków w kanalizacji. Podczas remontu kuchni, zwłaszcza gdy towarzyszy mu również wymiana starej instalacji kanalizacyjnej, warto jednak zrobić to „profesjonalnie” i elegancko, montując specjalny syfon do zmywarki:

  • natynkowy;
  • zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody z oddzielnym zaworem;
  • zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody i zaworem;
  • albo zintegrowany podtynkowy z bryzgoszczelnym gniazdem elektrycznym.

Podłączenia zmywarki do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być zawsze zrobione zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji zmywarki.

Podłączenie prądu do zmywarki

Ważne jest podłączenie zmywarki do prądu. Zmywarki zasila się napięciem 220 V, a gniazdka, do których się je podłącza muszą mieć uziemienie. Zmywarka może być podłączona tylko do gniazda z bolcem ochronnym, powinno być też bryzgoszczelne (zabezpieczone przed kroplami wody). W zależności od modelu obwód, z którego jest zasilana (na napięcie 220 V), wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym. Gniazdo należy zainstalować co najmniej 60 cm od punktu poboru wody (w przepisach nie określono żadnych wymagań co do ich odległości od przewodów instalacji kanalizacyjnej). Najlepiej umieścić je pod blatem kuchennym.

Jak przeprowadzić remont w 48 godzin? WIDEO >>>

Jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji?

Podłączenie zmywarki do instalacji jest możliwe także bez jej przerabiania. Zmywarka będzie działała, ale podłączenie będzie widoczne i niezbyt estetyczne. Potrzebne do tego elementy (trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużkę 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem) można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi. Jeśli bateria jest ścienna, zawór trójdrogowy montuje się między nią a przewodem zimnej wody. W przewód wody ciepłej wkręca się przedłużkę i do niej podłącza wąż doprowadzający wodę do urządzenia. W przypadku baterii sztorcowej podłączenie lepiej zrobić pod zlewozmywakiem, będzie niewidoczne. W obu przypadkach należy pamiętać o zamontowaniu uszczelek. Odprowadzenie zużytej wody najlepiej podłączyć do syfonu zlewozmywakowego. Można to także zrobić, „nie ruszając” instalacji kanalizacyjnej - umieścić wąż odpływowy bezpośrednio w zlewozmywaku. Koniec węża zawiesza się na jego krawędzi za pomocą kolana profilującego. Takie rozwiązanie należy jednak uznać raczej za prowizoryczne. Zsunięcie się węża odpływowego z krawędzi przyboru w trakcie pracy urządzenia jest najczęstszym powodem zalewania mieszkań.

GALERIA: Na co zwrócić uwagę przed zakupem zmywarki?

Inspiracje dla małych i dużych kuchnii

Inspiracje: Projekt kuchni w stylu art deco

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021