Suszarka do naczyń – jaka najlepsza? Praktyczne suszarki i ociekacze

2018-08-28 12:02

Czy wybór odpowiedniej suszarki do naczyń ma znaczenie? Tak, bo wbrew pozorom to ważny element kuchni, który może podkreślać wystrój lub... go zepsuć. Musimy połączyć praktyczność i funkcjonalność z elegancją, a dodatkowo znaleźć dla suszarki na naczynia odpowiednie miejsce, nawet jeżeli nasza kuchnia jest bardzo mała. Całe szczęście wszystko jest możliwe!

Suszarka do naczyń
Autor: mat. pras. Brabantia Prosta suszarka do naczyń z silikonową matą, którą łatwo wysunąć i wyczyścić

Spis treści

  1. Suszarki do naczyń – to warto wiedzieć
  2. Suszarka na naczynia nierdzewna lub z tworzywa sztucznego
  3. Suszarka kuchenna – gdzie ją ustawić? Rodzaje suszarek
  4. Mała suszarka do naczyń
  5. Obejrzyj wideo i poznaj AGD, które ozdobi kuchnię
  6. Obejrzyj inspirujące galerie zdjęć modnych kuchni!
Suszarka do naczyń
Autor: agencjafree/living4media Nieduża suszarka do naczyń mocowana na relingu

Suszarki do naczyń – to warto wiedzieć

Przedział cenowy suszarek na naczynia to – w zależności od rozmiaru i tworzywa – kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Ostatecznie każdy musi zdecydować się na zakup, bo bez ociekacza wokół zlewu będzie panował wieczny bałagan. Suszarka do naczyń będzie niezbędna, bez względu na to, czy ktoś korzysta ze zmywarki, czy zmywa ręcznie. Zazwyczaj kładziemy na niej rzeczy, które sporo ważą – talerze, kubki, sztućce, a czasem nawet garnki, dlatego ociekacz do naczyń musi być solidny i dobrze zamocowany. Jakie wobec tego mamy rodzaje suszarek do naczyń? Które będą praktyczne i wygodne w użytkowaniu?

Suszarka na naczynia nierdzewna lub z tworzywa sztucznego

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów suszarek kuchennych. Najczęściej będziemy mogli wybierać pomiędzy suszarką ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego.

Suszarki do naczyń ze stali nierdzewnej to większy wydatek niż w przypadku ociekacza z plastiku, ale warto postawić na tę opcję – mają ciekawy, elegancki design i są naprawdę trwałe. Materiał, z jakiego są wykonane, jest odporny na korozję, środki czystości i uszkodzenia. Stal nierdzewna jest łatwa do utrzymania w czystości, choć z czasem nie będzie lśniła tak jak na początku. Wielkim plusem nierdzewnych suszarek na naczynia jest duży wybór ciekawych kształtów i rozmiarów, dzięki czemu staną się one ozdobą kuchni.

Suszarka kuchenna z tworzywa sztucznego, czyli najczęściej z plastiku, również będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i środki czystości. Wielką zaletą takich suszarek jest możliwość wybrania koloru, a więc wprowadzenia do kuchni barwnych akcentów. Suszarki wykonane z syntetyków występują w formie stojaków do postawienia na blacie, pojemników (opcjonalnie w mniejszych wersjach, na sztućce), ale także wiszących półek.

W sklepach znajdziemy również suszarki do naczyń wykonane z silikonu i drewna, a także metalowe, pokryte farbą. Te ostatnie to już rzadkość, bo gdy farba odpryśnie, lubią rdzewieć i przestają wyglądać estetycznie.

..  Jak urządzić małą kuchnię? Porady i zdjęcia >>>

Suszarka kuchenna – gdzie ją ustawić? Rodzaje suszarek

Rodzaje tworzyw to jedno, ale równie ważną kwestią będzie sposób montażu suszarki. Oczywiście ociekacz do naczyń musi się znaleźć blisko zlewu, w zasięgu ręki. Co czeka na nas w sklepach?

Suszarka do naczyń wisząca – to znakomite rozwiązanie do niewielkich kuchni, kiedy brakuje miejsca na blacie. Suszarkę można zamontować bezpośrednio nad zlewem lub obok niego, ale najważniejsze, by mieć do niej łatwy dostęp. Trzeba również wziąć pod uwagę konieczność wywiercenia otworów w ścianie, tak aby suszarka była solidnie zamontowana i mogła udźwignąć ciężkie naczynia.

Suszarka do naczyń stojąca – to opcja dla tych, którzy mają dużą kuchnię i często myją naczynia ręcznie. Zajmuje trochę miejsca, ale alternatywną opcją będzie suszarka do naczyń narożna, która pozwoli nam lepiej zagospodarować przestrzeń. Stojące suszarki do naczyń mają zazwyczaj dodatkowe pojemniki na sztućce. Warto zwrócić uwagę na to, czy położymy na nich zarówno talerze, jak i kubki.

Suszarka do naczyń dwupoziomowa – będzie świetnym wyborem, jeśli nie posiadamy zmywarki. Zajmuje mniej miejsca, ale równocześnie pomieści sporo naczyń. Można ją kupić w różnych kształtach.

Suszarka do naczyń do szafki – czyli suszarka do zabudowy, która nie będzie miała wpływu na aranżację kuchni. Przeznaczamy na nią szafkę tuż nad zlewem, co pozwala na oszczędność miejsca i wygodę użytkowania, bo suszarka będzie służyła równocześnie jako miejsce przechowywania. Jej montaż nie jest trudny, choć prace trzeba wykonać solidnie.

Suszarka do naczyń wisząca na relingu – świetne rozwiązanie do nowoczesnych kuchni. Suszarkę powieszoną na relingu łatwo zdjąć do całkowitego czyszczenia, dodatkowo zajmuje niewiele miejsca. Tego typu suszarki na naczynia są zazwyczaj niewielkich rozmiarów.

..  Tanie meble kuchenne – jak wybrać te dobrej jakości? >>>

Mała suszarka do naczyń

Nawet w niewielkiej kuchni znajdzie się miejsce na małą suszarkę, która będzie miała kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. Pomieści ona kilka talerzy, ale na co dzień to jak najbardziej wystarcza.

Bez względu na aranżację kuchni i częstotliwość jej użytkowania suszarka na naczynia powinna być mądrym wyborem, bo po co płacić dwa razy? Pamiętajmy również o tym, aby regularnie czyścić ociekacz (zwłaszcza stojący), bo żaden blat nie lubi stałego kontaktu z wilgocią.

Obejrzyj wideo i poznaj AGD, które ozdobi kuchnię

Obejrzyj inspirujące galerie zdjęć modnych kuchni!

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają