Kieliszki i szklanki do drinków: w czym podawać long i short drinki?

2016-12-29 12:38

Bogactwo form kieliszków może przyprawić o zawrót głowy. W przypadku drinków wyróżnia się dwa podstawowe typy: kieliszki do long drinków oraz short drinków. Jednak niektóre słynne drinki, jak martini czy margarita, powinny być serwowane w szkle specjalnie do nich przeznaczonym. Radzimy, jak dobierać kieliszki i szklanki do konkretnych koktajli oraz alkoholi.

Drinki z alkoholem można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to short drinki, w których alkohol stanowi większość objętości albo nie jest rozcieńczany. Drugi typ, czyli long drinki, serwuje się w większych szklankach, a alkohol łączy się z innymi napojami.

Kieliszki do short drinków

Kieliszki do short drinków mają pojemność do 150 ml. Najbardziej typowa forma to szeroka czasza oparta na smukłej, długiej nóżce. Wśród tego rodzaju szkła barowego wyróżniają się dwa rodzaje kieliszków:

Kieliszki do martini: czasza ma formę odwróconego, mocno spłaszczonego stożka, który oparty jest na smukłej nóżce. Choć w takim kieliszku można podawać różne drinki, najbardziej kojarzy się właśnie z martini, czyli ginem z dodatkiem wermutu i lodu, a także charakterystyczną dekoracją – najczęściej oliwką na wykałaczce.

Kieliszki do margarity: wyróżniają się bardzo szeroką czaszą, której brzegi posypuje się solą. Idealne szkło do margarity, czyli mieszanki tequili, likieru triple sec oraz soku z limonki.

Zobacz też:

Kieliszki do wina czerwonego, białego i musującego >>>

Kieliszki do whisky, koniaku, nalewek i likierów >>>

Szkło barowe
Autor: Thinkstockphotos.com Różne rodzaje szkła barowego. W górnym rzędzie - kieliszki i szklanki do drinków, kolejno: 2 kieliszki do short drinków, szklanka collins, szklanka hurricane, szklanka do long drinków

Szklanki do long drinków

Long drinki mają większą pojemność niż short drinki – zwykle około 200-350 ml. Dlatego też muszą być serwowane w innych naczyniach. Typowe szklanki do long drinków są smukłe i wysokie. Można wyróżnić ich dwa typy:

Szklanki highball: klasyczne szkło do koktajli alkoholowych. Podaje się w nich np. mojito oraz Krwawą Mary.

Szklanki collins: wyższe i smuklejsze niż highball. Nazwa pochodzi od drinku Tom Collins, dla którego są idealnymi naczyniami.

W grupie szkła do long drinków znajdują się również szklanki typu hurricane. Oparte są na niskiej nóżce i mają charakterystyczną formę zbliżoną do kształtu lamp używanych dawniej podczas huraganu (stąd też ich nazwa). Idealne do takich efektownych koktajli alkoholowych jak pina colada.

Sonda
Ile masz w domu roślin?

Jak podawać hot drinki?

Oprócz short i long drinków dużą popularnością, zwłaszcza w chłodne dni, cieszą się alkohole na gorące – hot drinki. Do nich przeznaczone są specjalne szklanki z uszkiem wykonane z grubego szkła. Zwykle czasza opiera się na grubej nóżce. Szklanki te często nazywa są irlandzkimi, są zresztą znakomite do kawy po irlandzku.

Kieliszki do shotów

Są to małe kieliszki o pojemności około 50 ml. W Polsce znane przede wszystkim jako kieliszki do wódki. Idealnie sprawdzają się do podawania coraz popularniejszych shotów, czyli małych porcji mocnego alkoholu.

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022