Kran kuchenny. Jaki wybrać kran do kuchni, by był wygodny i estetyczny?

2019-10-28 18:38

Designerski kran kuchenny jest nieodzownym elementem współczesnej kuchni. Nie sposób bowiem wygodnie przyrządzić posiłków bez użycia wody. Wybierając kran do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i ergonomiczne dostosowanie do naszych potrzeb – na przykład wyciąganą wylewkę. Drugim aspektem jest oszczędzanie wody. Oprócz występowania standardowego perlatora producenci oferują bardziej innowacyjne rozwiązania zmniejszające zużycie wody. Trzecią – nie mniej istotną kwestią – jest estetyka baterii do kuchni. Jej kształt, forma, design oraz kolor powinny korespondować ze zlewozmywakiem oraz zabudową kuchenną.

Krany do kuchni – kolory

Najpopularniejsze kolory baterii kuchennych to chrom oraz stal szczotkowana. W szerokiej ofercie sprzedaży pośród armatury kuchennej znajdziemy również bateria białe, beżowe, miedziane, złote oraz czarne. Złote baterie kuchenne dodają wnętrzu elegancji, pasują do ciemnej zabudowy kuchennej – granatowej lub czarnej. Dużą popularnością cieszą się obecnie czarne krany do kuchni, zwłaszcza w wykończeniu matowym. Czarne baterie kuchenne mogą kontrastować z bielą pasa roboczego (na przykład kolorem płytek ściennych), ale doskonale harmonizują również wnętrza wykończone betonem lub drewnem. Sprawdzą się w nowoczesnej kuchni, urządzonej w stylu loftowym, skandynawskim czy minimalistycznym. Niektórzy producenci obok barw metalicznych i achromatycznych (bieli, czerni, szarości) posiadają baterie kuchenne w szerszej gamie kolorystycznej – na przykład zielone, czerwone czy fioletowe baterie.

Nowoczesne krany kuchenne

Elementem baterii, który najwyraźniej wpływa na postrzeganie jej designu, jest kształt wylewki. Obrotowa wylewka umożliwia precyzyjne skierowanie strumienia wody, zwłaszcza w przypadku występowania dwóch komór zlewozmywaka. Głębokość komór powinna być dostosowana do wysokości wylewki baterii kuchennej w taki sposób, aby krople wody nie rozpryskiwały się wokół zlewu. Występuje szeroki wybór form kranów kuchennych: proste (płaskie) baterie kuchenne, baterie kuchenne typu L, typu C, wygięte pod kątem prostym, baterie z wysoką wylewką. Niektóre elastyczne wylewki (przypominające wąż w kształcie odwróconej litery J) mają zdolność „zapamiętywania” ustalonej pozycji.

..  Jak wybrać najlepszy zlewozmywak kuchenny? >>>

Kran kuchenny z wyciąganą wylewką

Bateria kuchenna z wyjmowaną wylewką to niezwykle praktyczny element, ułatwiający pracę i przydatny w niemal każdej kuchni. Zasięg wyjmowanej wylewki daje dostęp do dalszych miejsc niż w przypadku baterii ze stałą wylewką. Elastyczny wąż długości 100-150 cm zakończony jest obciążnikiem, który ułatwia chowanie się wylewki. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką umożliwia napełnienie wodą garnka znajdującego się na blacie obok zlewozmywaka albo wiadra stojącego na podłodze. Ułatwia także podlewanie kwiatów, dokładne mycie warzyw czy opłukanie zlewozmywaka.

Kran kuchenny z perlatorem

W trosce o środowisko naturalne i ochronę naszej planety możemy dokonać prostych zmian w naszym otoczeniu. Jedną z nich jest zakup kranu, którego budowa ogranicza zużycie wody. Standardowym rozwiązaniem, stosowanym w większości kupowanych modeli baterii kuchennych, jest perlator (nazywany również aeratorem). Stanowi on drobne sitko znajdujące się na końcu wylewki. Strumień wody przedostający się przez perlator zostaje napowietrzany, w wyniku czego ogranicza się przepływ wody. W bateriach wysokiej klasy użycie odpowiedniego perlatora może prowadzić do mniejszego zużycia i oszczędności wody nawet o kilkadziesiąt procent.

..  Jak usunąć kamień? Domowe sposoby >>>

Ekologiczny kran kuchenny

Rozwiązaniem bardziej innowacyjnym technologicznie niż sam perlator jest bateria kuchenna z ekoprzyciskiem (nazywanym również ekoblokadą). Sprawia ona, że po uruchomieniu baterii z kranu wydostaje się mniejszy strumień wody, natomiast dodatkowe przyciśnięcie otwiera większy przepływ. Do zmniejszenia zużycia wody przyczynić się może także dwustopniowy system otwierania uchwytu (dźwigni) dzięki specjalnej głowicy. Pierwszy ruch dźwigni otwiera średni strumień, natomiast drugi – większy. Rozwiązanie to oszczędza wodę, szczególnie podczas korzystania z baterii przez użytkowników, którzy do tej pory z przyzwyczajenia otwierali kran na maksymalny przepływ wody.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022