Jak dopasować zabudowę do wielkości kuchni: PROJEKT KUCHNI 2m, 2,5m, 3m szerokości

2024-02-09 13:06

Kuchnia 3 metry wbrew pozorom może być bardzo komfortowa. Radzimy, jak dopasować zabudowę do kuchni 2m, 2,5m, 3m szerokości. Projekt kuchni powinien uwzględniać dopasowanie układu zabudowy kuchennej do wielkości pomieszczenia, tak aby korzystanie z kuchni było funkcjonalne i przyjemne. Projekt kuchni - porady architekta.

Spis treści

  1. Projekt kuchni o szerokości 1,8 m
  2. Projekt kuchni o szerokości 2,4 m
  3. Projekt kuchni o szerokości 3 m
  4. Jak urządzić małą kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Kuchnie mogą być rozplanowane w różnych układach. Należy się zastanowić, który z nich pasuje najlepiej do kształtu i projektu kuchni oraz jakie są jego wady i zalety. Najkorzystniej będzie, gdy droga, którą pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, ułoży się w kształt trójkąta.

Najlepiej, jeśli odległości te, czyli „boki trójkąta”, będą miały:• od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm;• od zlewozmywaka do kuchenki 120-210 cm (w małych pomieszczeniach może to być 90 cm);• od lodówki do kuchenki 120-270 cm.

Zobacz: Mała kuchnia PROJEKT - 7 projektów małych kuchni w różnych stylach i kolorach >>>

Projekt kuchni o szerokości 1,8 m

W najwęższych kuchniach – o szerokości 180 cm – sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Często pojawia się też w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię, czyli z reguły mających tylko jedną ścianę, wzdłuż której możemy ustawić meble. To najprostsze rozwiązanie uważane jednocześnie za najmniej ergonomiczne. Przy takim ustawieniu nie sposób zastosować zasady trójkąta, ale właściwa kolejność kluczowych sprzętów i odpowiednie odległości między nimi ułatwią pracę. W takiej kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery L. Jej krótsze ramie będzie miało 120 cm. Oczywiście zabudowa tego typu znacznie lepiej będzie się prezentowała w szerszej kuchni – blisko 260 cm (z krótszym ramieniem 200 cm). Uwaga! Minusem tego typu zabudowy są dość duże odległości między sprzętami!

Polecamy:Mała kuchnia: zabudowa i sprzęty na jednej ścianie. Zobacz jak zaplanować >>>

 

Projekt kuchni o szerokości 2,4 m

W kuchni o szerokości 240 cm sprawdzi się już zabudowa dwurzędowa. Istotne jest, by odległość między rzędami szafek nie była mniejsza niż 120 cm. Ten prosty układ jest bardzo wygodny – najważniejsze sprzęty (lodówkę, zlewozmywak, kuchenkę) można ustawić tak, żeby tworzyły „trójkąt roboczy”, co skróci czas i zmniejszy wysiłek przy przygotowywaniu posiłków. W takiej kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery U. To rozwiązanie, które najbardziej ekonomicznie wykorzysta powierzchnię pomieszczenia i zainteresuje osoby marzące o profesjonalnej kuchni.

Nie przegap: Tanie meble kuchenne. Jak dobrze wybrać meble do kuchni? >>>

Projekt kuchni o szerokości 3 m

Do kuchni o szerokości co najmniej 300 cm można wybrać zabudowę w kształcie litery G. Najczęściej stosuje się ją w pomieszczeniach o kształcie kwadratu. Jeśli jego powierzchnia jest dostatecznie duża, można go uzupełnić o wyspę pośrodku. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między bokami wyspy a szafkami przyściennej zabudowy. Przy jej krótszych bokach na przejście trzeba zostawić co najmniej 60 cm (jeżeli są na tym odcinku otwierane szafki – 80 cm), natomiast przy dłuższych bokach 100-120 cm – tak, by można było wygodnie przejść obok osoby stojącej przy blacie.

Polecamy również: Szkło na ścianie nad blatem w kuchni. Szkło do kuchni: wady, zalety, opinie >>>

Jak urządzić małą kuchnię - GALERIE ZDJĘĆ

Teoria już opanowana, to teraz czas na garść inspiracji w postaci zdjęć! Zobacz nasze galerie i przekonaj się, jak możesz urządzić małą kuchnię. 

Przeczytaj: Przechowywanie w kuchni: wygodne systemy do szafek kuchennych >>>

Akcesoria kuchenne, dzięki którym zlewozmywak może przejąć część funkcji blatu