Rewelacyjne sposoby na porysowane blaty kuchenne. Wykorzystaj produkty, które masz w domu

2023-02-07 10:58

Blat kuchenny jak ciągle narażony jest na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Wgłębienia i rysy nie prezentują się zbyt estetycznie. Na szczęście istnieje mnóstwo domowych patentów na zamaskowanie i wypełnienie drobnych zarysowań. Dzięki nim blaty będą wyglądać jak nowe!

kobieta przecierająca blat kuchenny
Autor: getty images

Pasta do butów

Pasta do butów w kremie czy płynie doskonale sprawdza się do maskowania wszelkich niedoskonałości obuwia – dlaczego więc nie wykorzystać jej także do blatów kuchennych?!

Wystarczy, że za pomocą cienkiego pędzelka nałożymy odrobinę pasty na rysy i wgłębienia na powierzchni blatu (dobierając odpowiedni kolor pasty). Zostawiamy do wyschnięcia, a nadmiar pasty usuwamy bawełnianym wacikiem.

Kredka do brwi

Ten sposób działa podobnie jak trik z pastą do butów. Kredkę do oczu pędzelkiem nakładamy na zarysowane fragmenty blatu i maskujemy niedoskonałości. Pamiętajmy, by dobrać odcień kredki do koloru blatu.

Wazelina

Wazelinę wcieramy w uszkodzoną powierzchnię blatu i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wazelina powinna wypełnić szczeliny i wgłębienia na blacie. Pozostaje nam tylko przetrzeć miejsce miękką szmatką, by usunąć nadmiar wazeliny. I gotowe!

Orzechy

Miękkie wnętrze orzechów takich jak włoskie, pekan czy migdały świetnie wypełniają szczeliny i zadrapania na powierzchni blatów w kuchni, a nawet paneli podłogowych!

By zamaskować rysę, bierzemy obranego orzecha i pocieramy nim delikatnie blat wzdłuż rysy aż do momentu, gdy wypełni on szczelinę.

UWAGA: lepiej nie stosować tej metody na blatach lakierowanych

Cytryna i olej

Niewielkie zadrapania wypełnimy również przy pomocy soku z cytryny i oleju roślinnego. To proste! Wystarczy zmieszać odrobinę oleju z sokiem z cytryny (1:1), zwilżyć w miksturze bawełnianą szmatkę i pocierać zarysowane miejsce do momentu, gdy przestanie być widoczne.

Bezbarwny lakier do paznokci

To świetna metoda na rysy w blatach drewnianych. Bezbarwny lakier rozcieńczamy w odrobinie spirytusu. Mieszanką delikatnie wypełniamy rysy, najlepiej przy pomocy pędzelka. Zostawiamy do wyschnięcia.