Cytryna i sok z cytryny – zastosowanie w domu

2019-12-03 17:33

Czy sok z cytryny to równocześnie środek, który pomoże w domowych porządkach i zadba o higienę w kuchni? Jak najbardziej! Cytryny są wykorzystywane od pokoleń oraz używane między innymi do czyszczenia i wybielania. Teraz moda na domowe środki czystości wraca ze zdwojoną siłą, bo warto być bardziej eko, rezygnując z chemii i plastikowych opakowań. Zatem co uda nam się zdziałać, mając pod ręką zwyczajną cytrynę?

Sok z cytryny - zastosowanie
Autor: GettyImages Sprawdź, jakie zastosowania w domu ma sok z cytryny

Spis treści

  1. Sok z cytryny: właściwości
  2. Sok z cytryny na brzydkie zapachy
  3. Sok z cytryny jako odkamieniacz
  4. Sok z cytryny: zastosowanie do czyszczenia biżuterii
  5. Odświeżacz powietrza i detergent w jednym
  6. Polerowanie szkła cytryną
  7. Sok z cytryny na rdzę
  8. Cytryna – zastosowanie przy rozjaśnianiu blatu roboczego w kuchni
  9. Sok z cytryną do czyszczenia butów

Sok z cytryny: właściwości

Cytryna, oprócz tego, że jest źródłem wielu witamin, minerałów i niepowtarzalnego aromatu, ma dodatkowo właściwości czyszczące. Skutecznie usuwa zabrudzenia, wybiela, nabłyszcza i odkaża. Dzięki niej można poradzić sobie z czyszczeniem wielu powierzchni, uzyskując równie dobre, a czasem nawet lepsze efekty niż w przypadku stosowania sklepowych detergentów. Jak wykorzystać sok z cytryny? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

Sok z cytryny na brzydkie zapachy

Niektóre sprzęty, takie jak lodówka, mikrofalówka czy zmywarka, szybko „przejmują” zapachy, i to niekoniecznie te przyjemne. Cytryna, której aromat jest bardzo silny, pomoże rozprawić się z tym problemem. Wystarczy włożyć owoc do specjalnego pojemnika na cytrusy (łatwo kupić je w sklepach) lub koszyczka i pozwolić mu uwalniać aromat. Aby był jeszcze bardziej intensywny, otrzyjmy najpierw trochę skórki. Pamiętajmy, aby wymieniać cytrynę przynajmniej raz na tydzień.

W przypadku mikrofalówki wstawmy do niej wodę z sokiem z cytryny i ustawmy program na ok. 3 minuty. Uwalniająca się para zlikwiduje brzydkie zapachy. Pozostałym roztworem możemy od razu wymyć wnętrze wszystkich sprzętów w domu – w ten sposób nic się nie zmarnuje!

..  Czyszczenie lodówki – domowe sposoby >>>

Sok z cytryny jako odkamieniacz

Kamień zalegający chociażby na kranach to prawdziwa zmora. Naprawdę trudno go do czyścić, a tymczasem świetnym rozwiązaniem jest właśnie sok z cytryny. Wlejmy go do balonika, który następnie naciągnięmy na kran (można też kupić specjalne nakładki, przeznaczone właśnie do odkamieniania taką metodą). Pozostawmy kran zamoczony w soku na całą noc. Rankiem zdejmijmy balonik, wymyjmy kran szczoteczką, a kamień odejdzie bez trudu! Warto powtarzać taki zabieg przynajmniej raz na miesiąc.

Sok z cytryny: zastosowanie do czyszczenia biżuterii

Sok z cytryny ma właściwości wybielające i nabłyszczające, dlatego napełnijmy szklankę do połowy wodą, dodajmy dwie łyżki soku z cytryny i moczmy biżuterię w takim roztworze przynajmniej przez godzinę. Dzięki temu srebro odzyska swój dawny blask. Jeżeli zabrudzenie jest naprawdę silne, posypmy biżuterię łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie pokropmy obficie sokiem z cytryny. Powstała piana powinna świetnie poradzić sobie z brudem.

..  Jak czyścić srebro? >>>

Odświeżacz powietrza i detergent w jednym

Na jeden litr wody dodajmy sok z jednej dużej cytryny. Tak przygotowaną miksturę przelejmy do spryskiwacza. Zyskamy w ten sposób wspaniały detergent, którym umyjemy blat kuchenny, kafelki czy kuchenkę gazową. Co ważne, pozostanie naturalny zapach, a nie sztuczny aromat. Jeżeli chcemy go zatrzymać na dłużej, skórkę z cytryny włóżmy do płóciennego woreczka, który następnie zawieszamy na kaloryferze. Ciepło sprawi, że zapach będzie się przez jakiś czas unosił w powietrzu.

Polerowanie szkła cytryną

Sok z cytryny pięknie nabłyszcza i usuwa zabrudzenia, dlatego można go wykorzystać do czyszczenia szkła, na przykład dzbanków. Wystarczy natrzeć połówką cytryny szklaną powierzchnię, a następnie spłukać ją i wypolerować ręcznikiem papierowym. Efekt będzie zaskakujący – szklane naczynia będą idealne czyste i lśniące, bez konieczności użycia detergentów.

Sok z cytryny na rdzę

Eleganckie sztućce lub patelnia zachodzą rdzą? Z pomocą znów przychodzi sok z cytryny, który świetnie sobie z tym poradzi. Natrzyjmy rdzawe plamy sokiem i odczekajmy kilka minut. Następnie wypolerujmy powierzchnię miękką szmatką i pamiętajmy o jej natłuszczeniu – w ten sposób problem przestanie wracać.

..  Czyszczenie octem: pomysły na ekologiczne sprzątanie >>>

Cytryna – zastosowanie przy rozjaśnianiu blatu roboczego w kuchni

Blaty kuchenne potrafią z czasem ciemnieć, a pojawiające się przebarwienia trudno zmyć detergentem. Sok z cytryny poradzi sobie jednak z tym zadaniem – natrzyjmy blat połówką cytrusa i pozostawmy na kilkanaście minut. W tym czasie wlejmy do miseczki trochę oleju lnianego i dodajmy do niego kilka kropli soku z cytryny. Tak przygotowaną emulsją wypolerujmy blat, a nadmiar tłuszczu usuńmy ręcznikiem papierowym. Powierzchnia nie tylko pojaśnieje, ale będzie też pięknie błyszczeć i oczywiście ładnie pachnieć.

Sok z cytryną do czyszczenia butów

Białe elementy butów, zwłaszcza przy podeszwie, szybko się brudzą i nie sposób doczyścić ich nawet wodą z mydłem. Aby przywrócić im śnieżnobiały kolor, zamoczmy szczoteczkę do zębów w soku z cytryny i wyszorujmy zabrudzone miejsca. Buty będą jak nowe!

Sok z cytryny ma wiele zastosowań w domu. Czyści, wybiela, może stać się zamiennikiem dla płynu do szyb i odświeżacza. Spróbujmy zastąpić nim niektóre detergenty, pamiętając, że to, co naturalne, będzie korzystniejsze dla domowników.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE