Cytryna i sok z cytryny – zastosowanie w domu

2024-05-08 13:26

Czy sok z cytryny to równocześnie środek, który pomoże w domowych porządkach i zadba o higienę w kuchni? Jak najbardziej! Cytryny są wykorzystywane od pokoleń oraz używane między innymi do czyszczenia i wybielania. Teraz moda na domowe środki czystości wraca ze zdwojoną siłą, bo warto być bardziej eko, rezygnując z chemii i plastikowych opakowań. Zatem co uda nam się zdziałać, mając pod ręką zwyczajną cytrynę?

Sok z cytryny - zastosowanie
Autor: GettyImages Sprawdź, jakie zastosowania w domu ma sok z cytryny

Spis treści

  1. Sok z cytryny: właściwości
  2. Sok z cytryny na brzydkie zapachy
  3. Sok z cytryny jako odkamieniacz
  4. Sok z cytryny: zastosowanie do czyszczenia biżuterii
  5. Odświeżacz powietrza i detergent w jednym
  6. Polerowanie szkła cytryną
  7. Sok z cytryny na rdzę
  8. Cytryna – zastosowanie przy rozjaśnianiu blatu roboczego w kuchni
  9. Sok z cytryną do czyszczenia butów

Sok z cytryny: właściwości

Cytryna, oprócz tego, że jest źródłem wielu witamin, minerałów i niepowtarzalnego aromatu, ma dodatkowo właściwości czyszczące. Skutecznie usuwa zabrudzenia, wybiela, nabłyszcza i odkaża. Dzięki niej można poradzić sobie z czyszczeniem wielu powierzchni, uzyskując równie dobre, a czasem nawet lepsze efekty niż w przypadku stosowania sklepowych detergentów. Jak wykorzystać sok z cytryny? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

Sok z cytryny na brzydkie zapachy

Niektóre sprzęty, takie jak lodówka, mikrofalówka czy zmywarka, szybko „przejmują” zapachy, i to niekoniecznie te przyjemne. Cytryna, której aromat jest bardzo silny, pomoże rozprawić się z tym problemem. Wystarczy włożyć owoc do specjalnego pojemnika na cytrusy (łatwo kupić je w sklepach) lub koszyczka i pozwolić mu uwalniać aromat. Aby był jeszcze bardziej intensywny, otrzyjmy najpierw trochę skórki. Pamiętajmy, aby wymieniać cytrynę przynajmniej raz na tydzień.

W przypadku mikrofalówki wstawmy do niej wodę z sokiem z cytryny i ustawmy program na ok. 3 minuty. Uwalniająca się para zlikwiduje brzydkie zapachy. Pozostałym roztworem możemy od razu wymyć wnętrze wszystkich sprzętów w domu – w ten sposób nic się nie zmarnuje!

..  Czyszczenie lodówki – domowe sposoby >>>

Sok z cytryny jako odkamieniacz

Kamień zalegający chociażby na kranach to prawdziwa zmora. Naprawdę trudno go do czyścić, a tymczasem świetnym rozwiązaniem jest właśnie sok z cytryny. Wlejmy go do balonika, który następnie naciągnięmy na kran (można też kupić specjalne nakładki, przeznaczone właśnie do odkamieniania taką metodą). Pozostawmy kran zamoczony w soku na całą noc. Rankiem zdejmijmy balonik, wymyjmy kran szczoteczką, a kamień odejdzie bez trudu! Warto powtarzać taki zabieg przynajmniej raz na miesiąc.

Sok z cytryny: zastosowanie do czyszczenia biżuterii

Sok z cytryny ma właściwości wybielające i nabłyszczające, dlatego napełnijmy szklankę do połowy wodą, dodajmy dwie łyżki soku z cytryny i moczmy biżuterię w takim roztworze przynajmniej przez godzinę. Dzięki temu srebro odzyska swój dawny blask. Jeżeli zabrudzenie jest naprawdę silne, posypmy biżuterię łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie pokropmy obficie sokiem z cytryny. Powstała piana powinna świetnie poradzić sobie z brudem.

..  Jak czyścić srebro? >>>

Odświeżacz powietrza i detergent w jednym

Na jeden litr wody dodajmy sok z jednej dużej cytryny. Tak przygotowaną miksturę przelejmy do spryskiwacza. Zyskamy w ten sposób wspaniały detergent, którym umyjemy blat kuchenny, kafelki czy kuchenkę gazową. Co ważne, pozostanie naturalny zapach, a nie sztuczny aromat. Jeżeli chcemy go zatrzymać na dłużej, skórkę z cytryny włóżmy do płóciennego woreczka, który następnie zawieszamy na kaloryferze. Ciepło sprawi, że zapach będzie się przez jakiś czas unosił w powietrzu.

Polerowanie szkła cytryną

Sok z cytryny pięknie nabłyszcza i usuwa zabrudzenia, dlatego można go wykorzystać do czyszczenia szkła, na przykład dzbanków. Wystarczy natrzeć połówką cytryny szklaną powierzchnię, a następnie spłukać ją i wypolerować ręcznikiem papierowym. Efekt będzie zaskakujący – szklane naczynia będą idealne czyste i lśniące, bez konieczności użycia detergentów.

Sok z cytryny na rdzę

Eleganckie sztućce lub patelnia zachodzą rdzą? Z pomocą znów przychodzi sok z cytryny, który świetnie sobie z tym poradzi. Natrzyjmy rdzawe plamy sokiem i odczekajmy kilka minut. Następnie wypolerujmy powierzchnię miękką szmatką i pamiętajmy o jej natłuszczeniu – w ten sposób problem przestanie wracać.

..  Czyszczenie octem: pomysły na ekologiczne sprzątanie >>>

Cytryna – zastosowanie przy rozjaśnianiu blatu roboczego w kuchni

Blaty kuchenne potrafią z czasem ciemnieć, a pojawiające się przebarwienia trudno zmyć detergentem. Sok z cytryny poradzi sobie jednak z tym zadaniem – natrzyjmy blat połówką cytrusa i pozostawmy na kilkanaście minut. W tym czasie wlejmy do miseczki trochę oleju lnianego i dodajmy do niego kilka kropli soku z cytryny. Tak przygotowaną emulsją wypolerujmy blat, a nadmiar tłuszczu usuńmy ręcznikiem papierowym. Powierzchnia nie tylko pojaśnieje, ale będzie też pięknie błyszczeć i oczywiście ładnie pachnieć.

Sok z cytryną do czyszczenia butów

Białe elementy butów, zwłaszcza przy podeszwie, szybko się brudzą i nie sposób doczyścić ich nawet wodą z mydłem. Aby przywrócić im śnieżnobiały kolor, zamoczmy szczoteczkę do zębów w soku z cytryny i wyszorujmy zabrudzone miejsca. Buty będą jak nowe!

Sok z cytryny ma wiele zastosowań w domu. Czyści, wybiela, może stać się zamiennikiem dla płynu do szyb i odświeżacza. Spróbujmy zastąpić nim niektóre detergenty, pamiętając, że to, co naturalne, będzie korzystniejsze dla domowników.

Nasi Partnerzy polecają