Kuchenka gazowa: gdzie umieścić kuchnię gazową?

2017-10-23 17:02

W jakim miejscu kuchni powinna znajdować się kuchenka gazowa? Nieważne, czy codziennie gotujesz obiad z trzech dań, czy tylko raz na jakiś czas smażysz jajecznicę. Aby kuchnia gazowa długo i dobrze ci służyła, zadbaj o nią w należyty sposób. Podstawą dbania o ten element wyposażenia jest odpowiednie umiejscowienie go w kuchni. Podpowiadamy, gdzie umieścić kuchenkę podczas aranżacji kuchni.

Spis treści

  1. Sposoby regulacji mocy w kuchence gazowej
  2. Kuchnia gazowa z elektryczną zapalarką
  3. Zabezpieczenia płyty gazowej
  4. Wykończenie płyt gazowych
  5. Gdzie ustawić kuchnię gazową?
  6. Kuchenka gazowa w kuchni: w odpowiedniej odległości
  7. Najpiękniejsze aranżacje kuchni: GALERIE ZDJĘĆ

Kuchenka gazowa to płyta z tradycyjnymi palnikami gazowymi. Na płycie znajdują się zazwyczaj cztery palniki gazowe, choć niektórzy producenci proponują płyty dwu-, trzy- albo pięciopalnikowe. Zdarza się również, że płyta ma tzw. palnik  turbo z większą mocą. W płytach elektryczno-gazowych obok palników gazowych są umieszczone elektryczne pola grzejne. Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając kuchnię gazową.

A może zamiast zwykłej płyty gazowej – efektowna płyta gazowa bez płomieni, w której spalanie odbywa się pod szkłem?

Sonda
Najlepsza kuchenka to...

Sposoby regulacji mocy w kuchence gazowej

Do regulacji mocy poszczególnych palników gazowych służą pokrętła umieszczone na panelu sterującym. W tradycyjnych gazowych kuchniach wolnostojących panel sterujący znajduje się z przodu. W kuchniach gazowych do zabudowy pokrętła mogą być umieszczone z boku, obok palników – są to tak zwane płyty ze zintegrowanym sterowaniem.

Kuchnia gazowa z elektryczną zapalarką

Większość nowoczesnych kuchni gazowych wyposażona jest w elektryczną zapalarkę. Może być ona uruchamiana przyciskiem na panelu sterującym lub bezpośrednio pokrętłem. Iskry wytwarzane przez zapalarkę zapalają palnik. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba używać zapałek ani dodatkowej zapalarki.

..  Płyty gazowe bez płomieni, czy kuchnia XXI wieku >>>

Zabezpieczenia płyty gazowej

Kuchnie gazowe mają różnego rodzaju zabezpieczenia. Do powszechnie stosowanych należy zabezpieczenie przed niekontrolowanym wypływem gazu, tzw. zabezpieczenie przeciwwypływowe palników. Kiedy z powodu przeciągu lub zalania zgaśnie płomień, w ciągu kilku sekund automatycznie odcinany jest dopływ gazu do palnika. Jest to zabezpieczenie używane we wszystkich piekarnikach gazowych, ale niestety nie zawsze stosowane przy palnikach gazowych na płycie kuchennej.

Producenci stosują też zabezpieczenia przed dziećmi. W niektórych kuchniach, aby zapalić gaz, trzeba wcisnąć pokrętło, przekręcić je i poczekać chwilę, aż czujnik osiągnie odpowiednią temperaturę – by ten nie zamknął dopływu gazu. Utrudnia to uruchamianie kuchenki dzieciom, które są zbyt niecierpliwe, żeby to zrobić dokładnie.

..  Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać? >>>

Wykończenie płyt gazowych

Zarówno płyta, jak i palniki pokryte są warstwą łatwej do czyszczenia emalii. Niektóre firmy mają w swej ofercie eleganckie, ale przy tym droższe od standardowych, gazowe płyty kuchenne na ceramicznym blacie.

Gdzie ustawić kuchnię gazową?

Wybór miejsca dla kuchenki gazowej nie zależy tylko od preferencji właściciela – ustawienie tego elementu wyposażenia kuchni względem okna reguluje akt prawny. Również producenci urządzeń podają w instrukcjach obsługi zalecenia dotyczące odległości, jakie powinny dzielić konkretną kuchenkę i pozostałe AGD oraz meble. Uśredniliśmy te wytyczne, by nawet ktoś, kto dawno zgubił instrukcję obsługi swojej kuchenki gazowej, mógł sprawdzić, czy jest ona prawidłowo zainstalowana i dokonać ewentualnej korekty. Warto to zrobić – dla własnego bezpieczeństwa i... niższych rachunków!

Kuchenka gazowa w kuchni: w odpowiedniej odległości

Kuchenka gazowa plus silny poryw wiatru równa się zdmuchnięciu płomienia! Mimo że nowoczesne kuchenki wyposażone są w specjalne zawory automatycznie odcinające dopływ gazu, urządzenie to należy ustawić minimum 0,5 m od okna. Kuchenki gazowej nie powinno się również ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. W przeciwnym wypadku lodówka będzie zużywała o wiele więcej energii. Sprzęty te powinno dzielić minimum 30 cm. Prace przy zlewozmywaku i kuchence pójdą sprawniej, jeśli będą one oddalone od siebie o 30-40 cm. Zapobiegnie to także pryskaniu wody na palniki i na gorący tłuszcz na patelni. Jeśli przy kuchence chcemy postawić wyższe od niej szafki, odsuńmy je przynajmniej o 12 cm. Szafki wiszące, które sąsiadują z kuchenką gazową, nie mogą być zamocowane niżej niż 45 cm nad nią, z kolei okap powinien wisieć na wysokości 70-75 cm. Zapewni to skuteczne działanie urządzenia i uchroni naszą głowę przed uderzeniem. W przypadku ustawienia stołu i krzeseł względem kuchenki gazowej absolutnie nie sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej” – odległość między tymi elementami aranżacji kuchni powinna wynosić przynajmniej 30 cm. Ze względu na bezpieczeństwo osoby siedzącej tyłem do płomieni najlepiej jest, gdy odległość ta wynosi minimum 60 cm.

Najpiękniejsze aranżacje kuchni: GALERIE ZDJĘĆ

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio