Szara kuchnia z salonem: spokojna aranżacja wnętrza domu

2014-07-28 12:34 Maja Mozga-Górecka

Sercem wnętrza domu o pow. 300 m2 jest szara kuchnia z salonem. Wyspa kuchenna z corianu stoi na granicy pomieszczeń. Aranżacja kuchni z salonem tchnie spokojem i sprzyja życiu rodzinnemu. Piękne materiały wykończeniowe tworzą dobrą bazę w aranżacji wnętrza domu.

Wnętrza parterowego domu o pow. 300 m2 są rozplanowane na planie krzyża. Część dzienna przenika się z tarasem i ogrodem. Szara kuchnia z salonem tworzy wygodną, przestronną i ciepłą część dzienną. Monochromatyczną bazę aranżacji wnętrza domu tworzą zabejcowana na szaro dębowa podłoga, grafitowe ramy okien, antracytowe zasłony i szerokie szafki-parapety, na których można położyć się w słońcu. Do tego szare ściany w kuchni połączonej z salonem.

Szary kolor i projekt wnętrza domu

Wszystkie stałe elementy wyposażenia wnętrza domu zaprojektowała właścicielka. Mają minimalistyczne, prostopadłościenne formy, pozbawione uchwytów (np. fornirowana dębem zabudowa kuchenna). Ale baza, jak wiadomo, wymaga nadbudowy. Właścicielka chciał wnętrza nowoczesnego, ale przyjaznego i ciepłego. Takiego, w którym kolor będą dawali ludzie i sprzęty. Wprowadzonego punktowo w aranżację wnętrza domu koloru nie brakuje. W salonie ciepłe drewno okrągłego stołu wspartego na nodze-beczce podkreśla gigantyczna lampa, która wygląda, jakby ulepiono ją z gliny. Kobiecej bezpośredniości w kąciku wypoczynkowym dodają wnętrzu salonu „gorejące” akty pędzla Tomasza Standy. Rozgrzewają równie dobrze co kominek z czarnego granitu. Rozmaitość krzeseł wokół stołu dodaje mu frywolności. Białe kinkiety to z kolei żartobliwa dekonstrukcja lampy stojącej o toczonych nóżkach, którą przepołowiono. Prawie każdy mebel ruchomy ma w sobie designerski haczyk.

Aranżacja kuchni z salonem

Na granicy dwu pomieszczeń postawiono wyspę kuchenną. Zabudowa w kuchni została wykonana na zamówienie, według autorskiego projektu. Serce domu to centralnie ulokowana kuchnia łącząca się z salonem, z otwieranymi skrzydłami, fornirowana dębem. Właściciele lubią gotować, dlatego zdecyodwali się na taki projekt wnętrza domu. Pośrodku wnętrza domu część opasana reflektorami (AquaForm) to szara wyspa kuchenna z corianu „z pieprzem” i wieloskrzydłowa szafa kuchenna z dębowego forniru (projekt autorski zabudowy). Odpoczynek w pozycji horyzontalnej przy stoliku kawowym (SML Concept; misa DUKA) zapewniają sofa NAP i dywan (Designers Guild/proj. Christian Lacroix). Wyspa kuchenna z corianu, która nie chce rzucać się w oczy kolorem ani kształtem. Zlew jest w niej jedynie wnęką, okap wysuwa się z blatu. Tędy biegnie główny szlak komunikacyjny w domu. Oświetlony lampami ceramicznymi („Ali & Baba”/Karman). Trakty wędrowne i rowerowe w domu można odciąć suwanymi drzwiami z mlecznego szkła.